(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

ÖĞRENCİLERE BİR BİR ANLATTI!

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, “Dünya devi şirketleri yöneten Türklerin tek farkı, çoğunun Türkiye'de eğitim görmemiş olmalarıdır” dedi.
Erdem; Doğan Koleji Uhdesindeki Orçun çataklı sosyal Tesisleri Konferans Salonu’nda düzenlenen “Girişimcilik” konulu konferansta yaptığı konuşmada, girişimciliğin, dışarıdan görüldüğü gibi olmadığını söyledi.

HAZIRCI VE KOPYACI NESİL YETİŞİYOR
Girişimciliğin çok çalışma, inanç, sabır ve motivasyon gerektirdiğini, bunun da eğitimle olabileceğini anlatan Erdem, şöyle dedi:
“Hem girişimcilerin önünde birçok engel bulunmakta hem de bu konuda yeterli seviyede bilgiye sahip değiller. Girişimcilerin karşılaştığı sorunlar ve yetersiz kaldığı noktalar çok. Türkiye’deki ticari ortam büyük oyuncular için dizayn edilmiş şekilde. Küçüklere ya yer yok ya da şartları çok zorlu. Yaratacılık, inovasyon ve buluş kültürü oldukça az ve bu durum ticarileştirilemiyor. Birbirinin kopyası fikirler veya teknoloji transferi ile iş yapılmaya çalışılıyor. Ülke insanının ticari yaratıcılığı taklidin ötesine gidemiyor. Yurtdışında gördüklerini uygulama mantığından başka bir şey yok. Eğitim sistemi girişimci yetiştirmek üzere tasarlanmamış. Kopyaya bulaşmayan insanlar çok nadir. Tamamen hazırcı ve kopyacı bir nesil yetiştiriliyor. Girişimcilik, dışarıdan görüldüğü gibi bir şey değil. Çok fazla çalışma, inanç, sabır ve motivasyon gerektiriyor, bu da eğitimle olur. Baktığımızda Dünya devi şirketleri yöneten Türklerin tek farkı, çoğunun Türkiye'de eğitim görmemiş olmaları. Demek ki sorun cevherde değil, işleyende. Üzgünüm.”

BAŞARISIZLIKTAN KORKMAYIN
Konuşmasında, öğrencilere başarı cesareti de aşılayan Erdem, şunları söyledi:
“Eğitim ve Girişimcilik uzun vadede Türkiye'yi olumlu yönde etkileyecek en önemli iki kaldıraçtır. Başarılı girişimcilerin hep inandıkları bir işi yaptıklarından dolayı girişimci olduklarını gözlemledim. Başarılı bir girişimci olmak için hayatınızın bir döneminde bir ilham sayesinde girişimcilik kulvarına girmeniz ve yaptığınız işe inanmanız benim açımdan başarılı bir girişimci olmak için en önemli şartlardan biridir. Bunu bilimsel bir tez olarak değil, sadece şahsi bir deneyim ve gözlem olarak kabul etmenizi istiyorum. Başarılı girişimde iş hızı büyür, büyümelidir.”

ÖZÇEP TEŞEKKÜR ETTİ
Doğa Koleji Müdürü Caner Özçep, toplantının ardından Hakimiyet’e yaptığı açıklamada, okulun T-MBA Öğrenci Meclisinin ‘Girişimcilik konu başlığı altında konuğunun Erdem olduğunu hatırlatarak, “Sayın Erdem bugün öğrencilerimizle buluştu, girişimcilikle ilgili bilgi verdi. Öğrencilerimiz de kendisini büyük bir dikkatle dinlediler. Sayın Erdem’e katılımlarından dolayı, öğrenci meclisimize de böyle bir çalışmayı hayata geçirmelerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Kurum Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çataklı kurum müdürü Hülya Çataklı, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte, Erdem’e teşekkür plaketi takdim edildi.
Bu sayfayı yazdır

29.11.2018 16:57:32

Bu haber 501 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 14 kişi online
Toplam ziyaret : 49.461.144

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
BİRLİK VE BERABERLİK…

Dün, Karadeniz Ereğli siyasi tarihinde (belki de) uzun yıllar konuşulacak, hatırlanacak bir ziyaret gerçekleştirildi.


Devamını oku »

16.4.2019 10:56:55 tarihinde yazıldı
227 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
NEDİR BU SİYEZ UNU?


Devamını oku »

27.2.2019 10:22:31 tarihinde yazıldı
1104 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
SEYYİDLER ŞEHRİ EREĞLİ (Devam)


Devamını oku »

9.4.2019 13:00:15 tarihinde yazıldı
356 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

1280 KİLOMETRE YOL GELDİ!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri