(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

KIRMIZI MUCİZE: KUDRET NARI

Deniz ÖZSAN
  Uzman Diyetisyen

Acı kavun olarak da bilinen kudret narı; renginden de anlaşılacağı üzere yüksek miktarda antioksidan içerir. Hafif acımsı tadı içerisindeki ‘momordicine’ adı verilen alkoloid maddeden kaynaklanmaktadır. Kudret narı tohumları yağ ve protein açısından zengin olup, genellikle alternatif tıpta zeytinyağı veya bal ile karıştırılarak kullanılır.
Yüksek antioksidan içeriği ile serbest radikal oluşumunu önleyici, oluşan serbest radikallerin ortamdan uzaklaştırılması ve anlık hücre hasarı oluşumunu önleyici etkisi vardır. Kansere karşı koruyucudur. Ayrıca kudret narının şeker hastaları üzerindeki etkisi üzerinde yapılan son çalışmalarda HbA1C (3 aylık kan şekeri ortalaması) düşüşü ile de anti-diyabetik etkisiöne çıkmıştır.
Gastrik ülser; mide veya ince barsağın içinde gelişen kanayan bir yaradır. Kudret narı metanolikektresiile gastrik ülser oluşumunu engellediği bildirilmiştir. Aynı zamanda midede HelicobacterPylori bakterisinin üremesini engeller. Ve yine bal veya zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılabilir. A,E ve C vitaminleri içerir. Cildi nemlendirir ve tazeler. Yüksek C vitamini içeriği bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan sulandırıcı etkisi yüksektir. Bu nedenle özellikle kalp damar hastalıklarına ve yüksek tansiyona iyi gelse de; gebe ve emzikliler kesinlikle tüketmemelidir.
Kullanımı:
Ülkemizde yaygın olarak olgunlaşmış halinin çekirdekleri çıkartıldıktan sonra; üzerine saf zeytinyağı veya bal eklenerek kullanılır. Ancak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya diyetisyeninize danışınız. Tedavi amaçlı kullanıldığında tek başına yeterli gelmez ancak destek olur. Çekirdekleri zehirli olduğundan kesinlikle tüketilmemelidir.

 Sağlıklı ve formda günler geçirmeniz dileğiyle…19.11.2020 13:40:53

Bu yazı 3045 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )


Şu anda 6 kişi online
Toplam ziyaret : 59.417.870

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

İŞTE ONU SÖYLEMEYİZ!

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
CORONA’DAN ULUSALA DA ÇIKTIK!!!


Devamını oku »

1.12.2020 11:18:06 tarihinde yazıldı
886 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
TUNALI HİLMİ''NİN VEFATI...


Devamını oku »

27.11.2020 17:44:45 tarihinde yazıldı
3672 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri