(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

ŞİMDİ DETOKS ZAMANI

Deniz ÖZSAN
  Uzman Diyetisyen

Tatil planını son dakikaya bırakanlar için bir de merak edenler için detoks programlarından bahsedelim istedim.Kelime anlamına baktığımızda detoks zehirli maddelerin vücuttan atılmasını ifade eder. Detoks hızlı kilo verme amaçlı, aç kaldığınız sıvı programı değildir. Maalesef günümüzde çoğu kişi bu amaçla kendini uzun saatler aç bırakarak kalıcı olmayan kilo veriminin peşinde… Detoks yapacağım derken; alınan enerjinin ciddi oranda kısıtlanması ile vücuttan kas ve su kaybı olur.Sonuç olarak bu durum vücutta hormonal ve metabolik olarak stres yaratır.

Bireylerin çoğunluğu maalesef detoksu zayıflamak amaçlı alınan kalorinin kısıtlanmasıyla yapıyor.Detoks programları sürekli yapılacak programlar değildir.  3-5 günlük gibi kısıtlı süre ile vücutta biriken toksinlerden arınmak amacıyla yapılmalıdır.Bayram dönüşü, tatil dönüşü gibi dönemlerde yapılabilir.Ramazan Bayramı’nı geride bıraktığımız şu günlerde; bayramda aldığımız gereksiz kalorilerin atılması ve vücudumuzun az da olsa toparlanması için mini detoks programlarından destek alabiliriz.

Öncelikle kafein zararlı kimyasalların başında gelir. Bu nedenle detoks yaparken ilk olarak; kahve, çay, çikolatalı yiyecekler ve yoğun kafein içeren enerji içeceklerinden uzak durulmalıdır. Bunun yanında arınma programınızda eğer kullanıyorsanız alkol ve sigaradan da uzak durmakta fayda var.Detoksun temel taşı ve ağırlıklı olarak diyetinizde bulunması gereken taze sebze ve meyvelerdir. Meyveler temizleme ve arınma ağırlıklı görev yaparken sebzeler ise; iyileştirici ve tamir edicidir. Sebze ve meyveler alkali yapıcıdır; sindirimleri için fazla enzim ve enerji gerektirmeden çok az atık üretirler.

Kimler detoks yapamaz?

Gebe ve emzikliler, tansiyon hastaları, böbrek veya organ yetmezliği olanlar, şeker hastaları ve yaşlıların detoks yapmaları sakıncalıdır. Özellikle maden ve ağır sanayide çalışanlar, sigara içenler, fazla alkol tüketenler, aşırı yağlı ve şekerli besin tüketenler, sürekli şişlik ve ödem problemi yaşayanlar, sürekli yorgunluk hisseden bireyler, aşırı strese maruz kalan bireyler detoks yapabilir.

Peki detoks nasıl olmalı?

Öncelikle yaşam boyu toksinlere daha az maruz kalmaya çalışarak; vücudumuzda detoksifikasyonu sağlayacak besinlerin tüketimini arttırarak detoks uygulanabilir. Hep söylediğimiz gibi; diyet nasıl kişiye özelse; farklı amaçlar için farklı detoks programları olduğundan; detoks da kişiye özel olarak beslenme uzmanı tarafından hazırlanmalıdır. Örneğin oruç da bir detoks etkisi yaratır. Ancak sağlıklı beslenme kuralları çerçevesinde yapıldığında…

Günlük beslenme programınıza bol su tüketimini ekleyerek, bitki çaylarından da dozunda destek alarak ve detoksifikasyona yardımcı; kabak, enginar, soğan, sarımsak, limon, biberiye, tere, yaban mersini, zerdeçal, zencefil, ananas, kivi gibi meyveleri katarak detoks etkisi yaratabilirsiniz…Sağlıklı ve formda bir yaz geçirmeniz dileğiyle…20.5.2022 11:53:37

Bu yazı 1752 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )


Şu anda 9 kişi online
Toplam ziyaret : 73.017.969

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

KABIZLIĞIN ÖNEMLI BIR NEDENI: ANISMUS


Devamını oku »

10.1.2023 13:01:29 tarihinde yazıldı
1873 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
AYNI EKSENDE DÖNÜYORUZ!


Devamını oku »

26.9.2023 09:32:06 tarihinde yazıldı
197 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN…


Devamını oku »

11.8.2023 12:51:55 tarihinde yazıldı
324 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
EREĞLİ TARİHTE BİR DEVLETTİ


Devamını oku »

26.6.2023 12:12:54 tarihinde yazıldı
717 kez okundu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri