(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

OTOPARKA ÇÖZÜM OLUR

(Haber: Orhan Akyüz) – Eski Zonguldak Belediye Başkanı Gonca, “Lavuar Alanı’nın altına yapılabilecek ve yüzlerce aracın park edilebileceği otoparkla çözümlenebilecekken, zeminden su çıkıyor gerekçesiyle proje harici bırakılması doğru olmamıştır” dedi.

Gonca, Hakimiyet Yayın Grubu Zonguldak Bölge Sorumlusu Gazeteci Orhan Akyüz’e açıklamasında, kentin en önemli sorununun otopark olduğuna dikkati çekti.

“MAZERETİ ARKASINA SAKLANILMAMALIDIR”

Otopark sorununun çözümünün ise basit olduğunu savunan Gonca, şunları söyledi:

“Bu sorun, Lavuar Alanı’nın altına yapılabilecek ve yüzlerce aracın park edilebileceği otoparkla çözümlenebilecekken, zeminden su çıkıyor gerekçesiyle proje harici bırakılması doğru olmamıştır. Oysa yıllar önceki teknikle yapılan ve kent müzesi olarak düşünülen silo altı tesisinde, su problemi yoktur. Bugünkü teknik imkanlarla kentimizin ihtiyacı olan otopark, Lavuar Alanı altına yapılabilir, su çıkıyor mazereti arkasına da saklanılmamalıdır.
Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) yaptığı bu projede otopark olmayacağı kamuoyuna yansımıştır. Bunun nedeninin de projenin maliyetini yükselteceğinden dolayı zemin altına yapılacak otoparktan vazgeçildiği öne sürülmüştür. Türkiye’de birçok projeler yap-işlet-devret modeliyle yapıldığından aynı uygulama buradaki alanın alt kısmı için de gayet hayata geçirilebilir, üst kısmında ise TOKİ’nin projesi aynen devam edebilir.”

LAVUAR ALANINUN TARİHÇESİ

Gonca, Lavuar Alanı’nı anlattı:

“Kentimizin sosyal ve tarihsel geçmişinde önemli yer tutan kömür madeniyle ilgili olarak kent merkezinde yapılan Lavuar (kömür yıkama) tesisinin yapımına 1950 yılında başlanmış, 1957 yılında kullanıma geçmiştir. Önemli bir sanayi tesisi olan ve kömürün yıkama işleminin gerçekleştiği Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) bu tesisi, 2006 yıllarında da hizmet dışı bırakılmıştı. Lavuar Tesisi’nin yer aldığı alanda 3 adet kule, bodrum, zemin ve 2 normal kattan oluşan kriblaj binasıyla birlikte zemin üzerinde sadece giriş bölümü bulunan, zemin altında da betonarme ayaklar tarafından taşınan ve silo (depo) altı olarak adlandırılan bir bölüm yer almaktadır. Silo altı olarak anılan bu yer, 1950 yılları teknik imkanları ile projenlendirilmiş ve o günkü imkanlarla yapılmıştı. Zemin altında bulunan bu tesis, yaklaşık 70 yıl kömür yıkama işleminde sorunsuz bir şekilde kullanılmıştı. Hizmet harici bırakılan Lavuar tesislerinin bulunduğu alanda TOKİ tarafından sosyal donatılar, park ve peyzaj düzenleme çalışmalarına başlanmıştır.”
Bu sayfayı yazdır

27.05.2024 15:30:35

Bu haber 419 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)

Şu anda 18 kişi online
Toplam ziyaret : 76.757.526

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
BU MEMLEKETTE ZABITA/POLİS YOK MU?


Devamını oku »

28.05.2024 09:39:38 tarihinde yazıldı
506 kez okundu

SAFRA KANAL TAŞLARINDA CERRAHİ DIŞI TEDAVİ YÖNTEMİ


Devamını oku »

14.03.2024 09:54:08 tarihinde yazıldı
1372 kez okundu


(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

ALDI BİR TATLI TELAŞ!..


TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
DİDEROT ETKİSİ


Devamını oku »

28.11.2023 12:54:26 tarihinde yazıldı
2855 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri