(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

41 BİN 137’Sİ TAPULARINA KAVUŞTURULDU

(Haber: Orhan Akyüz) - AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, ‘’AK Parti’mizin iktidarı döneminde, Zonguldak’ımız da 100 yılı aşkın süredir mülkiyet sorunu yaşayan 60 bin civarındaki hak sahibi vatandaşımızın mümkün olmadığı görülen problemlerinin çözümüne katkı sağlayarak 41 bin 137’si tapularına kavuşturulmuştur, diğerlerinin de tapu işlemleri devam etmektedir’’ dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen emeğin başkenti Kömür kent Zonguldak’ın Milletvekili Muammer Avcı, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde partisinin düzenlediği programlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği memleketi Zonguldak’ta, gazeteci Orhan Akyüz’ün, ‘’Kentsel yerleşimin yüzde 80’i gecekondu ve kaçak yapılaşma olduğu konuşulan Zonguldak’ta, AK Parti iktidarı döneminde çalışmalar başlatıldığını biliyoruz. Zonguldak’ın mülkiyet konusunun çözümü ve hak sahiplerine tapularının verilmesi için yasalar çerçevesinde yürütülen çalışmalar hangi aşamada, hak sahibi kaç kişi tapularına kavuştu, bilgilendirme yapabilir misiniz? şeklindeki sorusunu içtenlikle yanıtladı.

‘’BİR ASRI AŞKINDIR MÜMKÜN GÖRÜLMÜYORDU’’

Milletvekili Avcı, şöyle konuştu:

‘’17 Ocak 1910 tarih ve 289 sayılı Tezkere-i Samiyye ile sınırları belirlenen ve 5/21958 tarih ve 4/9925 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile sınırları genişletilen taş kömürü havzası dahiline kalan çoğunluğu Zonguldak merkez olmak üzere Zonguldak ve ilçelerinde bulunan taşınmaz malların kullanıcıları, zilyetleri adına tescili veya mülk edinmeleri bir asrı aşkın süredir mümkün görülmüyordu.
Özellikle yapı stokunun yoğun olduğu merkez bölgelerde işgalci durumda bulunan ve uzun yıllardır kullanılagelen bu taşınmazların işgalcileri ya da kullanıcıları tarafından mülk edinilememesi sebebiyle alım satıma konu edinilememekte, miras yoluyla intikal etmemekte, eskiyen ve çarpık kentleşmeye sebep olan yapıların ruhsatlı ve imara uygun şekilde yenilenememesi gibi olumsuzluklara sebebiyet vermekte idi.
3303 sayılı kanunun hak sahiplerine tanıdığı satın alma hakkı sayesinde 2018 yılından itibaren hak sahibi veya kullanıcısı belirlenen taşınmazların satış işlemlerine başlanmıştır.
Bu arada çalışmalarından ziyadesiyle memnuniyet duyduğum Zonguldak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Sayın Hasan Öztürk ve nezdindeki birbirinden kıymetli ekibini özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum.’’

DİĞERLERİNİN DE TAPU İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR

Satışlar sayesinde bugüne kadar 'işgalci durumda' bulunanların hak sahibi olma imkanına kavuştuklarını anlatan  Avcı, şöyle devam etti:

‘’AK Parti’mizin iktidarı döneminde, Zonguldak’ımız da 100 yılı aşkın süredir mülkiyet sorunu yaşayan 60 bin civarındaki hak sahibi vatandaşımızın mümkün görülmeyen problemlerinin çözümüne katkı sağlayarak merkez ilçede 36 bin 500 kişi olmak üzere ilimiz genelinde bugüne kadar 41 bin 137’si tapularına kavuşturulmuştur, kalan hak sahipleri için satış ve tapu işlemleri halen devam etmektedir.
Bu satışlar sayesinde bugüne kadar işgalci durumda bulunan hak sahipleri tapu sahibi olma imkanına kavuşmuşlardır. Bu sayede miras yoluyla intikal ettirilebilmektedir, alım satıma konu edilebilmektedir. Özellikle Zonguldak merkez ve civarındaki ruhsatsız ve çarpık yapılaşmanın giderilebilmesine imkan sağlamak adına ruhsat ve imara uygun tadilat ve yeni bina yapımına imkan sağlayacaktır. Bununla beraber ilimiz genelinde binaların yenilenmesiyle birlikte hem inşaat ekonomisine, hem de zamanla şehrin siluetinin değişimine fayda sağlayacaktır.’’

‘’ÖNCELİKLERİMİZDEN BİRİ DE ŞEHRİMİZİN MÜLKİYET SORUNUNU ÇÖZMEK OLMUŞTUR’’

‘’AK Parti olarak önceliklerimizden biri de  şehrimizin mülkiyet konusunun çözümü ve hak sahiplerine tapularının verilmesi için yasalar çerçevesinde yapılması gereken çalışmalara derhal başlamak olmuştur’’ diyen Milletvekili Avcı, ‘’Kent gelişimini kontrol altına alarak çarpık yapılaşmayı önlemek, artan nüfusun ihtiyacını karşılayacak konut alanları için kentsel mekanda çözüm önerileri aramak, bu alanların ihtiyaç duyduğu sosyal teknik alt yapım alanları oluşturarak mevcut fiziki yapı planları arasında uygulamada problem yaratan sorunları irdeleyerek çözüm üretilmesi amaçlanarak ivedilikle planlama hareketine başlanmıştır. Devlette devamlılık esastır’’ ifadelerini kullandı.

Milletvekili Avcı, Zonguldak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Milli Emlak Müdürlüğü’nde kısıtlı personelle çalışmaların sürdürüldüğünü öğrendiğini, eksikliğinin giderilmesiyle ilgili  ivedilikle ilgileneceğini vurguladı.
Bu sayfayı yazdır

26.02.2024 14:19:38

Bu haber 514 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)
Şu anda 13 kişi online
Toplam ziyaret : 77.223.680

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
KİT REFORMU VE ENDİŞELER! - CEZAEVİ BİR DAHA DÜŞÜNÜLMELİ!


Devamını oku »

17.07.2024 09:09:33 tarihinde yazıldı
185 kez okundu

SAFRA KANAL TAŞLARINDA CERRAHİ DIŞI TEDAVİ YÖNTEMİ


Devamını oku »

14.03.2024 09:54:08 tarihinde yazıldı
1855 kez okundu


(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

SİZ İSTEYİN YETER Kİ!


TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
DİDEROT ETKİSİ


Devamını oku »

28.11.2023 12:54:26 tarihinde yazıldı
4500 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri