(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

NE ZAMAN SPOR YAPMALIYIM?

Deniz ÖZSAN
  Uzman Diyetisyen

Sağlıklı bir yaşam için düzenli ve dengeli beslenme ne kadar önemliyse; düzenli egzersiz de önemli. Günlük fiziksel aktivite rutinimiz (ev işleri, alışveriş vb.) maalesef düzenli yaptığımız/yapacağımız egzersiz yerine geçmiyor. Gün içerisinde fiziksel aktivite olarak yeterince aktif değilseniz; sedanter bir yaşam sürüyorsanız diyabet, inme, kanser gibi hastalıkların riskini arttırıyorsunuz demektir. Her yıl yaklaşık 3.2 milyon ölüm yetersiz fiziksel aktiviteden kaynaklanmaktadır.

‘’Peki kendiniz için en doğru egzersiz rutinini nasıl oluşturabilirsiniz?’’ Öncelikli olan egzersizin saatinin size en uygun olan saat diliminde olmasıdır. Kendinizi strese sokacak, ‘’ şu saatte daha çok yağ yakarım vb.’’  gibi yanlış bilgiler ile egzersize olan motivasyonunuzu düşürürsünüz. En doğru saat sizin için en yapılabilir olan saat dilimidir. Süresi ve sıklığı da kişiye göre değişir. Bu konuda bir spor antrenöründen destek alabilir veya min. haftada 3 gün 1 saat olacak şekilde dağılım yapabilirsiniz.

Egzersiz ve beslenme arasındaki ilişkiye bakacak olursak; rutinini oluşturduğunuz egzersizi yemekten 1-1,5 saat sonra veya hafif bir ara öğün sonrası yapmanız sağlıklı olacaktır. Sporu açken yapmak daha çok yağ yaktırır efsanesinin üstünü bir çizelim. Eğer profesyonel sporcu değilsek ve ağırlık kontrolü için spor yapıyorsak; spor dayanıklılığımızı arttırmak ve spor sonrası kasların iyileşmesini hızlandırmak için spor öncesi karbonhidrat spor sonrası protein + kompleks karbonhidrat içeriği dengeli olan öğünler tüketmeliyiz. Ağırlık kaybı sağlamak adına daha fazla spor yapıp, katı diyetler uygulamanız hem kas ve aşırı su kaybına hem de yaşam kalitenizin düşmesine neden olur.

Aşırı sedanter bir yaşama sahipseniz; ilk işiniz haftada 3 gün spor yapmak değil; günlük fiziksel aktivitenizi arttırmak olsun. Örneğin asansör yerine merdiven kullanmak veya gideceğiniz adrese bir durak kala inip yürümek gibi. Egzersiz yapmak için; motivasyonunun yüksek olması, egzersiz yapmayı ne kadar çok sevdiğinizle doğru orantılıdır. Bu nedenle aşırı yoğun ve tempolu egzersiz programları ile kısa sürede sıkılarak değil; daha yaşam tarzı haline getirebileceğiniz bir rutinle egzersiz yapmayı sevebilirsiniz.

Günlük rutininize katacağınız her bir hareket ile;

  • Kalp-damar hastalıkları riskini azaltmış,
  • Kan kolesterol seviyelerine olumlu yönde katkı sağlamış,
  • Bağışıklık sisteminizi desteklemiş,
  • Barsak sağlınıza katkıda bulunmuş,
  • Vücut esnekliğinizi arttırmış,
  • Kas-kemik gelişiminize katkıda bulunmuş,
  • Kilo kontrolünüzü sağlamış olursunuz…

Ve daha sayamadığım birçok faydası ile; en küçük hareket, hareketsizlikten daha iyidir. Sağlıklı, huzurlu ve formda günler dilerim.12.10.2021 11:25:25

Bu yazı 270 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )


Şu anda 41 kişi online
Toplam ziyaret : 64.079.265

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

YUTMA GÜÇLÜĞÜ VE GÖĞÜSTE AĞRI...


Devamını oku »

9.9.2021 12:26:26 tarihinde yazıldı
408 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
KARAKIŞ UYARISI, MERKEZ BANKASI ZİYARETİ-BAHÇELİ’NİN TAVRI


Devamını oku »

19.10.2021 12:13:14 tarihinde yazıldı
147 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR!


Devamını oku »

27.10.2021 09:17:11 tarihinde yazıldı
490 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ULUDAĞ''IN HİKAYESİ...


Devamını oku »

14.9.2021 12:33:01 tarihinde yazıldı
395 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri