(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

BU BAYRAM NELERE DİKKAT ETMELİ?

Deniz ÖZSAN
  Uzman Diyetisyen

 Uzun zamandır sevdiklerimizle bir araya gelemediğimiz bayramlar yaşıyoruz. Normalleşme sürecinde gerekli kişisel önlemlerimizi alarak; bir bayramı ilk defa bir arada karşılayacağız…Kurban Bayramı’nda da geleneklerimizin en başında gelen; lezzet dolu sofralar hazırlamak. Ölçüyü fazla kaçırıp; sağlık sorunları yaşayarak bayramı kabusa çevirmemeli, aman dikkat!

Özellikle et ve tatlı tüketiminin arttığı bu bayramda porsiyon kontrolüne dikkat etmekte büyük fayda var. Kronik hastalığı olan ve yüksek risk grubunda olan bireyler (çocuklar ve yaşlılar) bu dönemde daha dikkatli olmalıdır. Kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon ve böbrek hastaları besin seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına özen göstermelidir.

Sağlıklı bir bayram geçirmek için; besin seçimine dikkat edilmeli.Özellikle kırmızı et tüketiminin artmasıyla birlikte hazımsızlık, mide ağrısı ve krampları, kabızlık,reflü vb. sindirim problemleri yaşamamak için dengeli besin tüketimi çok önemli. Kurban bayramı geleneği kavurmalar, ağır yağlı etli yemekler hem kalori açısından hem de mideniz açısından başınıza büyük sorunlar açabilir.Bayram ziyaretleri nedeniyle öğün saatlerimiz ve öğün düzenimiz değişir. Türk misafirperverliğine bağlı her gidilen evde bir şeyler yeme zorunluluğu gün boyu aşırı besin tüketimine bağlı mide dolgunluğu, tansiyon yüksekliği vb. sorunlara yol açabilir.

Kurban Bayramı’nda yapılan en büyük yanlışlardan biri de kurban etinin kesilir kesilmez hatta kahvaltıda kavurma şeklinde tüketilmesidir.Hayvanlarda kesildikten sonra ''ölüm sertliği'' dediğimiz durum oluşur; et sert ve lezzetsiz olur.  24 saat bekletildikten sonra tüketilmesi etin lezzetini ve yumuşaklığını arttırır, en önemlisi de sindirimini kolaylaştırır. Özellikle mide-bağırsak problemi olan bireyler eti mutlaka 24 saat dinlendirdikten sonra tüketmelidir. Yine dinlendirme süresinin yanında pişirme yöntemleri de büyük önem taşımaktadır. Doğru pişirme yöntemi etin kalitesini, lezzetini, görüntüsünü, kokusunu,yumuşaklığını, vitamin-mineral içeriğini önemli ölçüde etkiler. Kızartma,kavurma yerine; ızgara,haşlama ve fırınlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmeli. Et ile pişirilen yemeklere ilave yağ eklemeden kendi yağı ile pişirilmeli, özellikle tereyağı,kuyruk yağı ve margarin gibi katı yağların et yemeklerinde kullanılmasından kaçınılmalı.Yüksek ateş; etin proteinlerinin hızlıca katılaşmasına ve ette kanserojen madde oluşumuna sebep olur.Bu nedenle mangalda ızgara yaparken et ile ateş arasında 15 cm. uzaklık olmasına ve ateşin harlı olmamasına dikkat edilmelidir.Sofrada et dışında diğer besinlere de yer verilmeli özellikle; etin yanında bol limonlu salata,zeytinyağlı sebze yemekleri,ayran,cacık vb. yiyecekler de olmalıdır. Lifli gıdalara sofranızda yer vermeniz bayramda tek besine dayalı beslenmenin yanında kabızlık sorunu yaşamanıza engel olacaktır. Özellikle kansızlık sorunu olan bireyler; bol limonlu salata tüketimiyle,C vitamini sayesinde etin içindeki demirin emilimini arttırmış olur.

Bir diğer önemli konu da etin saklanmasıdır.Et ve et ürünleri proteinden zengin ve sıcaklığa karşı hassas olduklarından kolayca bozulurlar. Bu nedenle;

  • Buzdolabında yağlı kâğıda sarılarak veya buzdolabı poşetinde 2-3 gün,
  • Buzlukta -2 derecede 1 hafta,
  • Derin dondurucuda -32 derecede 2-3 ay saklanabilir.

Dondurulmuş etler akan suyun altında,buzdolabında veya mikrodalga fırında çözdürülmelidir.Özellikle bu sıcaklarda oda sıcaklığında çözdürmenin besin zehirlenmelerine yol açabileceği unutulmamalı ve çözdürülmüş etler tekrar dondurulmamalıdır.

 

Sağlıklı ve Keyifli Bir Bayram Geçirmek İçin;

Güne hafif bir kahvaltı ile başlayın.

Az az ve sık beslenmeye özen gösterin,4 saatten fazla aç kalmayın.

Günde 10-12 bardak su tüketmeye çalışın,

Çikolatalar,şerbetli tatlılar yerine; sütlü tatlıları veya meyve tatlılarını tercih edin.

Kabızlık sorununa karşı etin yanında bol yeşil salata, tam buğday ekmeği veya bulgur pilavı tüketin.

Bayram ziyaretlerine gitmeden önce ana öğününüzü mutlaka tüketin. Gittiğiniz yerde de ara öğün olarak sütlü tatlı vb. tercih etmeye çalışın böylece fazla besin tüketiminden kaçınmış olursunuz.

Her şeye rağmen dikkat edemediniz fazla yediniz, gün içerisindeki fiziksel aktivitenizi arttırın.Gittiğiniz yerlere mümkün oldukça yürüyerek gidin, asansör kullanmayın. Yemeği fazla kaçırdığınız gün sayısı da 1 günü geçmesin.

Bayram beslenme düzenininiz açısından tahmin ettiğinizden de kötü geçerse; bayram/tatil dönüşü detoks yazımdan destek alabilirsiniz. Sağlıklı,mutlu,huzurlu ve formda bir bayram geçirmeniz dileğiyle...

Şimdiden iyi Bayramlar...13.7.2021 12:13:04

Bu yazı 284 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )


Şu anda 18 kişi online
Toplam ziyaret : 63.580.583

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

YUTMA GÜÇLÜĞÜ VE GÖĞÜSTE AĞRI...


Devamını oku »

9.9.2021 12:26:26 tarihinde yazıldı
229 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
TÜRK METAL’İN 1. YEREL BASIN KURULTAYI…


Devamını oku »

21.9.2021 08:59:09 tarihinde yazıldı
268 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
KAHRAMANLIKTAN DA ÖTE!


Devamını oku »

21.9.2021 14:41:15 tarihinde yazıldı
901 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ULUDAĞ''IN HİKAYESİ...


Devamını oku »

14.9.2021 12:33:01 tarihinde yazıldı
164 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri