(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

SEROTONİN

Deniz ÖZSAN
  Uzman Diyetisyen

 Hemen hemen hepimizin adını duyduğu serotonin kişide mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Küresel pandemiden kaynaklı içinde bulunduğumuz belirsizlik durumu stres, hastalık kaygısı vb. durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Serotonin eksikliğinde depresif, yorgun ve sıkılgan bir ruh hali ortaya çıkıyor.

Peki ‘’Serotonin’in besinlerle olan ilişkisi nedir?’’ diye soracak olursanız; doğrudan besinlerle vücudumuza alamayız ancak beynimizde salınımına yardımcı olan triptofan aminoasidini içeren besinlerle vücudumuzda salınımına yardımcı olabiliriz. Bu sayede de serotonin seviyelerimizin yükselmesini sağlayabiliriz. Serotonin mutluluk vermesi dışında; kaliteli uykuya, iştahı düzenlemeye, öğrenmeye ve hafızayı güçlendirmeye de yardımcıdır.

Balık; özellikle somon, taze ton balığı ve uskumru, tavuk-hindi gibi kümes hayvanları, ceviz, badem,kaju, keten tohumu, ay çekirdeği gibi yağlı tohumlar, iyi kaliteli protein içeren yumurta, süt ve süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllı besinler, ananas, muz, kivi ve kavun gibi meyveler serotonin seviyelerini yükseltmeye yardımcıdır. Kakao yüksek miktarda fenilalanin içerir ve depresyon tedavisinde kullanıldığı çalışmalar mevcuttur. Serotonin seviyelerinize katkıda bulunmak adına %70 ve üzeri kakao içeren bitter çikolataları tercih edebilirsiniz.

Tabi ki tüm bunların yanında; egzersiz yapmak, gün ışığı ve yeterli D vitamini almak, iyi uyku ve bol bol gülmek serotonin seviyelerinizi arttıracaktır.

Sağlıklı, formda ve bol serotoninli günler dilerim…23.9.2020 12:00:16

Bu yazı 2262 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )Şu anda 12 kişi online
Toplam ziyaret : 58.806.521

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

HELE BİR DÜŞÜNEYİM!..

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
KELEŞ VE BAZILARI..!


Devamını oku »

20.10.2020 10:43:05 tarihinde yazıldı
619 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ORHANGAZİ CAMİSİ, AYASOFYA KİLİSESİ''MİYDİ?


Devamını oku »

1.9.2020 13:38:12 tarihinde yazıldı
13351 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri