(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

DİYETTE ÇİKOLATA

Deniz ÖZSAN
  Uzman Diyetisyen

Çikolata denince; hemen hemen çoğu kişi için akan sular durur. Bazı bireylerin vazgeçilmezidir çikolata. Önceleri afrodizyak ve iyileştirici etkilerine olan inanç sebebiyle tüketilirken; şimdi ise kardiovasküler hastalıklara karşı koruyucu aynı zamanda zayıf bireylere ağırlık kazandırmak, sinir sistemini uyarmak için kullanılmaktadır. Kakao, kakao ağacının meyvesinden elde edilen yağlı tohumun kurutulmuş ve fermente edilmiş halidir. Çikolata ise; kakao özü ile kakao yağı ve şekerin kombinasyonundan oluşmaktadır.

Günümüzde çikolatanın sağlıklı bir besin olması yeni yeni kabullenilmeye başlandı. Yararlı etkisinin yanı sıra diş çürükleri, alerji, migren gibi sağlık sorunlarına da sebep olabiliyor. Dengeli bir diyetle birlikte kakao; yüksek oranda antioksidan sağlamaktadır.Antioksidanlar serbest radikaller dediğimiz bir takım vücutta oluşan zararlı maddelerin yok edilmesinde görevlidirler. Vücutta yeterli miktarda antioksidan olmadığında hücre hasarı ile başta kanser, damar sertliği, kalp hastalıkları gibi birçok sağlık sorununa yol açabilir. Çikolatanın temel maddesi kakao; antioksidan içeriği bakımından oldukça zengindir. İyi kalitede ve yüksek oranda kakao içerin bir bitter çikolatanın antioksidan etkisi; meyve ve sebzeler arasında yüksek antioksidan etkiye sahip; siyah erik, kuru üzüm ve yaban mersininden fazladır. Kalsiyum, magnezyum ve fosfor minerallerince de zengin olan çikolatanın; gerçeklik konusu da bir diğer değinmemiz gereken kısım. Gerçek çikolatanın sadece kakao yağı içermesi ve başka hiçbir bitkisel yağ içermemesi gerekir. Son yapılan çalışmalar ile; kötü kolesterolü yükseltici bir etkisinin olmadığı hatta iyi kolesterolü (HDL) bir miktar yükseltici etkisi olduğu saptanmıştır.

Peki diyette bitter çikolata mı?  Sütlü çikolata mı?

Tabi ki de bitter çikolata… Çikolatanın tüm bu saydığımız yararlı etkileri içeriğindeki kakao özü miktarının yoğunluğuna bağlıdır. Kakao özü bitter çikolatada; sütlü çikolataya göre çok daha fazladır.

Bolca seratonin…

Çikolatanın verdiği mutluluk ve hazdan sorumlu hormondur. Çikolata yediğimizde kendimizi iyi hissetmemize sebep; beyinde salgılanan seratonin hormonudur. Yapılan bazı araştırmalar ile de çikolatanın bağımlılık yapma etkisinin olduğu bulunmuştur.

Çikolata- Obezite İlişkisi

Çikolata enerji yoğunluğu yüksek bir besin olsa da; uzun dönemde düşük dozda bitter çikolata tüketiminde obezite ile ilişkisi bulunmamıştır. Günlük 6 gr çikolata tüketiminde ağırlık değişimi gözlenmezken;  25 gr çikolata tüketiminde 3 ay sonra hafif ağırlık değişimi gözlenmiştir. Yani dönüp dolaşıp geleceğimiz yer porsiyon kontrolüdür…

            Diyette yasak yoktur; porsiyon kontrolü vardır. Bu baklavada olsa; çikolata da olsa diyetinizde porsiyon kontrolünü yaptığınızda gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Çikolatanın yararlı etkilerinin yanı sıra; zararlarını da göz önünde bulundurarak; tercihlerinizi bitter çikolatadan yana yapıp; porsiyonlamayı doğru ölçüde yaparsanız siz karlı çıkarsınız.

Sağlıklı ve formda günler geçirmeniz dileğiyle…11.1.2020 17:16:34

Bu yazı 3685 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )


Şu anda 43 kişi online
Toplam ziyaret : 55.432.269

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

AİLE GENİŞLEYİNCE..!

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
DEVLETİ ''TIN''LAMAYAN, BENİ Mİ?!.


Devamını oku »

5.4.2020 14:34:24 tarihinde yazıldı
1302 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
SEYYİD AHMED''LER KÖYÜ: (ORMANLI''DA)


Devamını oku »

12.12.2019 13:29:02 tarihinde yazıldı
19833 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri