(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

TURUNCU MUCİZE: CENNET HURMASI

Deniz ÖZSAN
  Uzman Diyetisyen

Diğer adıyla Trabzon hurması bu sıralar tezgâhlarda yerini aldı. En çok sevilen kış meyveleri arasında gelen cennet hurması özellikle lif/posa içeriği bakımından dikkat çekiyor. 100 gramında 3,6 gr lif içermekte ve kabızlığa karşı güçlü bir savaşçı. Barsak hareketlerini hızlandırması ile aynı zamanda metabolizma hızımızı da arttırıcı etkisi var. Tokluk hissinin daha uzun süre olması ve erken doygunluk hissi; lif içeriğinin yüksekliğinden kaynaklı. Özellikle diğer sindirim sistemi rahatsızlıkları üzerinde de; (gastrit, reflü, barsak iltihabı) olumlu etkileri vardır.

Kilo almak isteyen bireyler içinde güzel bir enerji kaynağı olan cennet hurması; A, B, C vitaminleri, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve fosfor minerallerince zengindir. İçeriğindeki yüksek C vitamini sayesinde güçlü antioksidan etkisi vardır. 100 gr cennet hurmasında 66 mg C vitamini vardır. Günlük C vitamini ihtiyacımızın %10’nu karşılar. C vitamini metabolizma hızımızı arttırarak yağ yakımımızı arttıran bir vitamindir. Zayıflamak isteyenler ara öğünlerinde cennet hurması-yoğurt-yulaf-tarçın karışımından faydalanarak hem yüksek miktarda C vitamini almış hem de tokluk sürelerini uzatmış olurlar.Glisemik indeksi yüksek olduğundan geç saatlerde tüketmemekte fayda var.

Özellikle anne adayları için bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimine destek folik asit içeriği, kabızlığı önleyici olması ve bulantı-kusma şikâyetlerini azaltması yönü ile mucize bir meyvedir. 1 orta boy cennet hurması 57 kaloridir. Şeker hastaları tarçınlayarak tüketirlerse; kan şekeri dengeleri daha sağlıklı olmuş olur.

Sağlıklı, formda ve huzurlu bir kış geçirmeniz dileğiyle…12.11.2019 18:04:39

Bu yazı 451 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )


Şu anda 9 kişi online
Toplam ziyaret : 53.228.027

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi


Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
KAFAM İYİCE KARIŞTI!


Devamını oku »

10.12.2019 10:24:39 tarihinde yazıldı
149 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
BEYÇAYIRI DEĞİŞMEMELİ


Devamını oku »

4.12.2019 14:29:32 tarihinde yazıldı
464 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

DİKKATİNİZİ ÇEKENİ SÖYLEYİN!Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri