(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

DİYETTE MOTİVASYON

Deniz ÖZSAN
  Uzman Diyetisyen

Evet;  sonunda karar verdiniz ve uzun zamandır kurtulmak istediğiniz kilolarınız için yola çıktınız. Diyet süresince enerjinizi ve sürekliliğinizi sağlayacak şey tabiki de ‘Motivasyon’

Peki, bunu nasıl sağlayacağız?

Hedef koymak diyetin sürekliliğini sağlayacaktır. Ancak belirlediğiniz hedef belli bir süreyi kapsamamalı… Örneğin ‘’Düğüne kadar 10 kg vereceğim’’ veya ‘’Bu yaz tatilde 56 kg olacağım’’ gibi süre belirlediğiniz hedefler; sonunda başarıyı getirir ancak kalıcı olmaz. Belirlediğiniz hedef süreyi kapmasamamalı. Yani aslında kurmamız gereken cümle; ‘’Sağlığım için, kendimi daha iyi hissetmek için kilo vermeliyim ve bunu zamana yaymalıyım.’’

Kısa sürede, yakın tarihli bir hedef için zayıflayabilirsiniz ancak hedefe ulaştığınızda gerekli motivasyon kaynağınız ortadan kalkacak ve işin içine irade girecek. İradeniz zayıf düştüğünde ise; vazgeçip pes edeceksiniz.

Yapmanız gereken küçük adımlarla da olsa bir süreye bağlı kalmadan hayatınızdaki yaşam tarzı değişikliklerini sağlamak. Çıktığınız yolda illa ki tökezlediğiniz ya da vazgeçmek istediğiniz anlar olacak. Bu noktada durup bir nefes alıp, kendinize hatırlatmanız gereken bu yola neden çıktığınız olmalı. Alışkanlıklarınızı değiştirmek tabi ki de kolay olmayacak. Ama değişimi hissettikçe; yerine koyduğunuz yeni alışkanlıklarınız da zamanla yaşam tarzınız haline gelecek. Sadece bu süreçte kendinize yeterli zamanı tanıyın ve acele etmeyin.

Diyette başarısızlık yoktur. Vazgeçmek vardır. Vazgeçtiğiniz an kaybedersiniz. Kendinize sürekli bahaneler üretmek; zaman kaybına ve başarısızlığa yol açacaktır. Çıktığınız yolda bir uzmandan, diyetisyenden destek almanız da motivasyonunuzu arttıracaktır. Değişime odaklanın, kendiniz için bir şeyler yapıyor olmanın mutluğunu yaşayın ve kendinize süre tanıyın.

Sağlıklı, mutlu ve formda günler geçirmeniz dileğiyle…8.10.2019 11:40:34

Bu yazı 1183 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )


Şu anda 19 kişi online
Toplam ziyaret : 56.465.250

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
DEĞERMİYDİ?


Devamını oku »

12.4.2020 18:42:42 tarihinde yazıldı
5108 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
MERSİN DEDE NEREDE?


Devamını oku »

24.5.2020 12:26:26 tarihinde yazıldı
1329 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri