(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

NEDİR BU SİYEZ UNU?

Deniz ÖZSAN
  Uzman Diyetisyen

Son dönemlerde popülaritesi artan nedir bu siyez unu, siyez bulguru derseniz; siyez evlerimizde kullandığımız buğdayın en doğal hali; atasıdır. Taş değirmenlerde öğütülerek siyez bulguru ve siyez unu üretilmektedir. Ülkemizde bu hafta sonu da ziyaretini gerçekleştirdiğim Kastamonu ilinde üretilmektedir. Sofranızda unu ile ekmek yapımından tutunda; bulguru ile lezzetli ve sağlıklı pilav, kısır gibi yemekler yapmanız mümkün.

Posa/lif bakımından oldukça zengin olan siyez kan yağlarını düşürmeye, sindirimi kolaylaştırmaya ve barsakları temizlemeye yardımcıdır. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde hücre yenileyici özelliği vardır ve yaşlanmayı geciktirir. İçeriğindeki karbonhidrat değerinin düşük; protein oranının yüksek olması tokluk hissini uzatmaya yardımcıdır. Yine içeriğindeki yüksek miktardakifolik asit; hamilelerde ve çocuklarda sinir sistemi gelişimi açısından önemlidir. Özellikle emzikli annelerde anne sütünü arttırıcı etkisi büyüktür.

B1, B3, B6 ve B12 vitaminlerince zengin olan siyez; sinir ve sindirim sistemi sağlığı için oldukça önemlidir. Doymamış yağa sahip olması ve kolesterol içermemesi damar ve kalp sağlımız açısından da oldukça faydalı etkiye sahiptir. Barsakların can dostu olan siyez; yüksek miktarda mineral ve selüloz içermesi ile de kabızlığı önleyici ve barsak kanserine karşı da doğal bir savaşçıdır. Siyez unu, bulguru, eriştesi, tarhanası ve ezmesi gibi çeşitlerini kullanarak sofranızda ekmek yerine kullanabileceğiniz ve her besinde olduğu gibi porsiyon kontrolünü sağlayarak sağlıkla tüketebileceğiniz bir besindir.

Sağlıklı ve formda günler geçirmeniz dileğiyle…27.2.2019 10:22:31

Bu yazı 1665 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )


Şu anda 29 kişi online
Toplam ziyaret : 56.433.362

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
DEĞERMİYDİ?


Devamını oku »

12.4.2020 18:42:42 tarihinde yazıldı
4928 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
MERSİN DEDE NEREDE?


Devamını oku »

24.5.2020 12:26:26 tarihinde yazıldı
1129 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri