(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

MAĞARAYA İLGİ BÜYÜK!!!

Ereğli

Zonguldak’ın Ereğli İlçesine bağlı Alacabük Köyü İnderesi mevkisinde bulunan İnönü Mağarası’nda elde edilen kemik kalıntılarında DNA incelemesi yapılacağı bildirildi.

Bülent Ecevit Üniversitesi'nin (BEÜ) davetlisi olarak Zonguldak’a gelen Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Benjamin Arburckle, Ereğli belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı ziyaret etti.

Posbıyık, ziyarette yaptığı konuşmada, Kazı çalışmaları yapılan İnönü Mağarası’nda bir takım tarihi vesikaların ortaya çıktığını söyledi.

Yapılan araştırmaların Avrupa ve Dünyada ses getirmeye başladığını belirten Posbıyık, Yapılan kazıların neticelerini alanlar ilçemize gelmeye başladı. Bunlardan biri de hayvan kalıtlıları üzerinde inceleme yapan ve dünyada 5 kişiden biri olan Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Arburckle” dedi.

Arburckle de, mağaradaki kalıntılarla ilgili incelemelerine başladığını anlatarak, şunları söyledi:

ŞAŞIRTICI BULGULAR!

"Bu insanların neler yediği, avcı, çoban veya çiftçi olmaları ile ilgili gelişmeler, onların yaşam biçimleri, bu yaşam biçimlerinde hareketlilikleri, bu kalıntıların dünyanın hangi bölgeleri ile ilişkilerini aydınlatmak istiyoruz yine İnönü Mağarası'ndaki hayvan buluntuları üzerine bir çalışma yürüteceğiz.

 

Burada yerel domuzlar var, hem etleri hem de yağları için kullanılmış. Meşe ağaçlarının oluşturduğu ormanlık alanlarda sürü olarak dolaştırılmış, bunlar şaşırtıcı bulgular. Yine yerel keçiler var, etleri ve kılları için kullanılmış. Yerel sığırlar var yine enteresan şaşırtan koyun kalıntısı bulamadık. Koyun Yünü yerine keçi kıllarının kullanılarak iplik haline getirildiği sonucu ortaya çıkıyor. Bizi şaşırtan konu buradaki çok fazla vahşi hayvan çeşitliliğinin de olması. Karaca, Kızıl geyik kalıntıları bulduk. Ayı, leopar, vaşaklar, vahşi kediler, sansarlar ve tilkiler gibi birçok etçi kalıntılarına ulaştık. Bu hayvanların da kürkleri için avlandıklarını düşünüyoruz. Kalıntılarını bulduğumuz kuş, kara kaplumbağası ve balık gibi hayvanları ya burada yaşayan insanlar denizden tutup gelmişler ya da deniz kenarında yaşayan insanlarla bağlantı kurmuşlar.

DNA’LARINA BAKILACAK

Burada bulunanları laboratuarlarımızda araştırmaya başlayacağız. Kemiklerin DNA'larından tanımlamaya çalışacağız, türlerini anlayacağız. Buradaki hayvanların Avrupa ve Asya'daki hayvanlarla bir bağının olup olmadığını anlamaya çalışacağız”

Ziyarette, Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Ayşegül Erden ile BEÜ Arkooloji Bölümü Kazı ekibinden Ali Güney de yer aldı.
Bu sayfayı yazdır

19.8.2019 16:57:01

Bu haber 650 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 16 kişi online
Toplam ziyaret : 54.451.423

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

SANA YETİŞEMİYORUM OCAK!


Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
NELERDEN, NELERİ HATIRLATTI!..


Devamını oku »

4.2.2020 11:22:12 tarihinde yazıldı
1768 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
KALDI 15 HAFTA


Devamını oku »

18.2.2020 17:08:48 tarihinde yazıldı
435 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
SEYYİD AHMED''LER KÖYÜ: (ORMANLI''DA)


Devamını oku »

12.12.2019 13:29:02 tarihinde yazıldı
7772 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri