(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

MÜZELER HAFTASI'NDA...

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, “Müzeler Haftası” dolayısıyla bir okulun öğrencilerine tarihi ve turistik yerler gezdirildi.

Ören Ortaokul müdürü Sebahattin Durgut, okul öğrencilerinin Cehennem ağzı mağaralarının tanıtımı sırasında yaptığı konuşmada, etkinliklerin İlçe Kaymakamlığı organizatörlüğünde, Müzeler Müdürlüğü ve okullar arasında yapıldığını söyledi.

Toplumların geçmişlerini ve tarihlerini iyi bilmeleri gerektiğini belirten Durgut, şöyle dedi:

“Her şeyden önce geçmişi, gelecekle bağlayabilmek, geçmiş yaşantıları, insan kültürünü, müzik sanat, yiyecek, içecek, iklim, akrabalık, gelenek ve görenekler gibi birçok şeyi kültürün içine koyduğumuzda; geçmişi anlayamamış, özümseyememiş, onunla bağlarını doğru kuramamış nesiller, milletler, toplumlar kalıcı olamazlar.

Biz, özellikle geçmişteki yaşantıları birçok tarihi eserlerle, bunlarla beraber tanıyıp geleceğe ve bugünkü yaşantımızdan geleceğe aktarmak istiyoruz. Çocuklarımız bu şekilde hem geçmişi tanıyorlar, hem de geleceğe yönelik yapacakları yenilikleri de uygulama imkanı buluyorlar.”

Okulun sınıf öğretmeni Selma Yücel de, okul olarak Müzeler Haftasını kutladıklarını ifade ederek, “Okulumuzun Halk Oyunları ekibi olarak da etkinliğe destek verdik. Müzelerin ne kadar önemli olduğunu, geçmişten günümüze köprü kurduğunu katılımcılara ve herkese göstermek istedik” dedi.

Müzik Öğretmeni Cihangir Bilgin ise çocuklarda müze bilincinin oluşturulması, tarihi değerlerine sahip çıkmalarını aşılamak için böyle bir etkinlik düzenlendiğine dikkat çekerek, “Çocukların özellikle Türkiye’deki müzeleri tanımasını müze etkinliklerini takip etmeleri sağlamak amacındayız. Zengin bir etkinlik prograımı düzenledik. İlçemizdeki müze ve tarihi zenginliklerin yanı sıra ülke genelindeki tarihi yerleri slayt eşliğinde çocuklarımıza sunacağız” diye konuştu.

İlçedeki çeşitli tarihi ve turistik yerler gezdirilen çocuklarla, ellerinde, Müzeler Haftası’na ilişkin dövizlerle sahil bandında yürüyüş gerçekleştirdiler.
Bu sayfayı yazdır

23.5.2018 12:34:08

Bu haber 608 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 53 kişi online
Toplam ziyaret : 49.085.821

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
MÜJDELERDEN ÖNE ÇIKANLAR


Devamını oku »

20.3.2019 12:19:40 tarihinde yazıldı
345 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
NEDİR BU SİYEZ UNU?


Devamını oku »

27.2.2019 10:22:31 tarihinde yazıldı
674 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
FESTİVALLERİ "EREĞLİ''NİN FETİH GÜNÜ"NE DÖNÜŞTÜRELİM!


Devamını oku »

20.3.2019 14:44:45 tarihinde yazıldı
213 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

NASIL GOL ATTIK AMA ..!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri