(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

MÜZELER HAFTASI'NDA...

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, “Müzeler Haftası” dolayısıyla bir okulun öğrencilerine tarihi ve turistik yerler gezdirildi.

Ören Ortaokul müdürü Sebahattin Durgut, okul öğrencilerinin Cehennem ağzı mağaralarının tanıtımı sırasında yaptığı konuşmada, etkinliklerin İlçe Kaymakamlığı organizatörlüğünde, Müzeler Müdürlüğü ve okullar arasında yapıldığını söyledi.

Toplumların geçmişlerini ve tarihlerini iyi bilmeleri gerektiğini belirten Durgut, şöyle dedi:

“Her şeyden önce geçmişi, gelecekle bağlayabilmek, geçmiş yaşantıları, insan kültürünü, müzik sanat, yiyecek, içecek, iklim, akrabalık, gelenek ve görenekler gibi birçok şeyi kültürün içine koyduğumuzda; geçmişi anlayamamış, özümseyememiş, onunla bağlarını doğru kuramamış nesiller, milletler, toplumlar kalıcı olamazlar.

Biz, özellikle geçmişteki yaşantıları birçok tarihi eserlerle, bunlarla beraber tanıyıp geleceğe ve bugünkü yaşantımızdan geleceğe aktarmak istiyoruz. Çocuklarımız bu şekilde hem geçmişi tanıyorlar, hem de geleceğe yönelik yapacakları yenilikleri de uygulama imkanı buluyorlar.”

Okulun sınıf öğretmeni Selma Yücel de, okul olarak Müzeler Haftasını kutladıklarını ifade ederek, “Okulumuzun Halk Oyunları ekibi olarak da etkinliğe destek verdik. Müzelerin ne kadar önemli olduğunu, geçmişten günümüze köprü kurduğunu katılımcılara ve herkese göstermek istedik” dedi.

Müzik Öğretmeni Cihangir Bilgin ise çocuklarda müze bilincinin oluşturulması, tarihi değerlerine sahip çıkmalarını aşılamak için böyle bir etkinlik düzenlendiğine dikkat çekerek, “Çocukların özellikle Türkiye’deki müzeleri tanımasını müze etkinliklerini takip etmeleri sağlamak amacındayız. Zengin bir etkinlik prograımı düzenledik. İlçemizdeki müze ve tarihi zenginliklerin yanı sıra ülke genelindeki tarihi yerleri slayt eşliğinde çocuklarımıza sunacağız” diye konuştu.

İlçedeki çeşitli tarihi ve turistik yerler gezdirilen çocuklarla, ellerinde, Müzeler Haftası’na ilişkin dövizlerle sahil bandında yürüyüş gerçekleştirdiler.
Bu sayfayı yazdır

23.5.2018 12:34:08

Bu haber 546 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 54 kişi online
Toplam ziyaret : 47.498.786

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
KILIÇDAROĞLU’NA MEKTUP (2)


Devamını oku »

11.12.2018 13:40:09 tarihinde yazıldı
167 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
ANANAS YAĞ YAKAR MI?


Devamını oku »

28.11.2018 12:30:42 tarihinde yazıldı
442 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
SALTUK-LU, MEHEM-Lİ VE (ASEL-Lİ SALTUK-LU)


Devamını oku »

28.11.2018 11:08:22 tarihinde yazıldı
460 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

GİTARIMI ÇALARIM, GELECEĞE BAKARIM!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri