(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

ÜLKENİN CİDDİ SORUNU!

HEDEFLERİ SADECE YAŞAMAKTIR
3,5 milyon sığınmacının Türkiye'deki çalışma yaşamına yönelik üç temel sorun ve etkisi vardır. Bunlardan birincisi şudur; Sığınmacılar,şu aşamada ailelerinin yaşamlarını devam ettirmeye çalışmaktadır. Sığınmacıların, yüzde 80’nin eğitim seviyesi çok düşüktür. Ortaokul, ilkokul mezunular veya okuma yazma bilmemektedirler. Daha da önemlisi sığınmacıların çok önemli bir bölümünün meslekleri yoktur.
Bugün itibarıyla sığınmacılar en önemli hedefleri sadece yaşayabilmektir. Yaşamlarını devam ettirebilmek, çocuklarına bakabilmek için;kayıt dışı olarak,ucuz işgücü piyasası olan mevsimlik tarım işlerinde,inşaat, tekstil gibi sektörlerde ve yamerdiven altı atölyelerde,asgari ücretin altında, aylık 500-600 lira gibi ücretlerle, insanlık onuruna aykırı olarak,her türlü sosyal ve hukuki korumadan yoksun bir şekilde çalışmak zorunda kalmaktadır.
Sığınmacılar, insanlık dışı emek sömürüsüne maruz kalmaktadır.

TÜRK VATANDAŞI İŞSİZ!
Türkiye’deki ucuz emek piyasasına milyonlarca sığınmacının da dahil olması ile sorun büyüyerek ikinci bir sorunu daha ortaya çıkarmıştır. Ağırlıklı olarak sığınmacıların çalıştığı mevsimlik tarım, inşaat, tekstil, merdiven altı imalatı gibi sektörlerde çalışan yerli Türk işçiler son aylarda kayıtlı resmi işsizliğin yüzde 11,7 ile zirve yaptığı ülkemizde,-daha düşük ücrete ve çok daha kötü koşullara razı olmak zorunda olan sığınmacılar nedeniyle- işlerini kaybetmekte, daha zor iş bulabilmekte, ücretleri sabit kalmakta ve hatta ücretleri düşmektedir.
Sığınmacı sayısının yoğun olduğu Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Kilis gibi illerdeki işsizlik oranları patlamıştır.Maalesef toplumda, Suriyeli işçilerin, Türk işçilerin işlerini elinden aldığına dair algı günden güne artmaktadır.Ucuz işgücü piyasasındaki bu rekabet, sığınmacılara yönelik olumsuz algıların ortaya çıkmasına ve tepki gösterilmesine yol açmaktadır. İş bulamayan sığınmacılar da suç işlemeye yönelmektedir.

İŞVEREN DE MEMNUN DEĞİL
Çalışma yaşamındaki üçüncü önemli sorun da işverenler açısından yaşanmaktadır. İşverenler açısından ise Suriyeli sığınmacıları kayıt dışı ve düşük ücrete çalıştıran işverenler sığınmacıların emeklerini sömürdükleri için, kayıt içi ve yasalara bağlı işçi çalıştıran işverenlere karşı, haksız rekabet avantajı elde etmektedirler. Örneğin Denizlili tekstilciler, Suriyelilerin yoğun olduğu Gaziantep’te kayıt dışı tekstil sektöründe çalıştırılmalarından dolayı, Gaziantepli tekstilciler ile rekabet edemediklerinden, bu durumdan rahatsızdırlar.

BİR İNSANLIK DRAMIDIR
Sığınmacıların çalışma yaşamına yönelik sorunları, ucuz iş gücü piyasasındaki yerli işçiler ile rekabetleri, sığınmacıların ucuz işgücü piyasasına girmesi ile birlikte yerli işçilerin yaşadıkları sorunlar ve işverenler arasındaki rekabet dengesinin bozulması, toplumdaki huzursuzluğu körüklemiş, sosyal bir yara haline gelmiştir. Bu şekilde zaten bir çok ağır sorunu olan çalışma hayatı daha da sorunlu hale gelmiştir. Maalesef, bu sorunlar yumağı günden güne büyümekte, çalışma barışı bozulurken, büyüyen düşmanca tavırlar, sosyal çatışma halini almaktadır. Suriyeli sığınmacılar hem mağdur, hem de mağdur eden durumuna getirilmiştir.
Ak Parti hükümeti, sorunun bu noktaya gelmesinde başından itibaren hatalı ve sorumludur.Maalesef yerli işçilerle, Suriyeli işçileri bu şekilde karşı karşıya getiren, rekabete zorlayan iktidar, bu büyük ve önemli sorunlara çözüm bulamadığı gibi uyguladığı yanlış politikalarla sorunu daha da büyütmüştür.

BAKANLIĞA SESLENDİ
Buradan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sesleniyorum. Çalışma hayatındaki bu ciddi kutuplaşmayı ve gerginliği, insanlık dışı koşullarda, düşük ücretlerle çalışan sığınmacıları, ucuz işgücü piyasasındaki bu rekabet ortamında işsiz kalan, iş bulamayan, ücretleri düşen yerli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı işçilerin sorunlarını daha ne kadar görmezden geleceksiniz?
Çalışma Bakanını uyarıyorum; Toplumsal huzur ve barışın tesisinde, çalışma hayatındaki huzur, barış ve denge, son derece önemlidir.Eğer bu soruna kalıcı çözüm bulunamazsa, giderek büyüyen bu sorun bir süre sonra daha büyük çatışma ve sosyal patlamaları beraberinde getirecektir.Bu konuda kapsamlı ve ciddi bir çalışma yapılmalı ve sorunu temellerinden çözecek kalıcı politikalar üretilmelidir.
Bu amaçla sığınmacıların istihdam sorunlarının çözülmesi ve ucuz işgücü piyasasındaki rekabetten dolayı yerli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı işçilerin yaşadıkları sorunlarının tespiti ve çözülmesi için bir meclis araştırma komisyonu kurulması talebimiz ve sorunun net bir şekilde ortaya konabilmesi amacıyla verdiğimiz bir soru önergemiz vardır. Ak Parti eğer bu sorunu çözmek istiyorsa, araştırma önergemizi kabul eder ve Türkiye Büyük Millet Meclisi bu soruna el koyar ve kalıcı çözümleri mecliste hep birlikte üretelim.”
Bu sayfayı yazdır

17.07.2017 14:47:49

Bu haber 778 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 33 kişi online
Toplam ziyaret : 44.205.082

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
TERSANELER BÖLGESİ- SORUNLAR!


Devamını oku »

15.05.2018 09:39:49 tarihinde yazıldı
347 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
BU RAMAZAN KİLOLARINIZ DERT OLMASIN…


Devamını oku »

14.05.2018 12:25:31 tarihinde yazıldı
556 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
BOLU SANCAĞI VE EREĞLİ


Devamını oku »

16.05.2018 11:09:03 tarihinde yazıldı
212 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

BİR TUHAFLIK VAR AMA ..!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri