(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

15 TEMMUZ'DA...

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, ‘15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinliklerine devam edildi.

Protokol üyeleri, Anadolu Ajansı’nın (AA) fotoğraflarının yer aldığı Abdi İpekçi Salonu’nda 15 Temmuz’u anımsatan 139 fotoğrafın yer aldığı sergiyi gezdi.

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Anı deterine duygularını yazmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, darbeye kalkışmanın üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Milletimizi büyük acılara iten darbe teşebbüsüne maruz kaldık. Allaha şükürler olsun ki yüce milletimiz kahramanlığı ile adeta destanlar yazarak bu hain girişimi sonuçsuz bıraktı. Bugün bu girişim demokrasi, birlik ve beraberlik bayramına dönüştü. Kötü günleri bu kahraman millete bir daha göstermesin. Demokrasimize her zaman için sahip çıkalım.”

Ereğli belediye Başkanı Hüseyin Uysal da, yaklaşık 11 ay önce açılan sergiyi bugüne kadar 100 binin üzerinde ziyaretçinin gezdiğini belirterek, şöyle dedi:

"15 Temmuz hain darbe girişiminin hemen ardından bilindiği gibi ilçemizde de demokrasi nöbetleri tutuldu. Bu hain darbe girişimini, 'unutmayacağız, unutturmayacağız' diye halkımız ile paylaştık. Unutmamak için de 30 Ağustos günü demokrasi gününde Ereğli'deki demokrasi nöbetlerini ve AA’nın fotoğraflarını sergiledik. İnşallah bir daha 15 Temmuz'lar yaşamayız. Yaşamayacağımıza da yüzde yüz eminim, 15 Temmuz'da öz güvenimizi sağladık, Çanakkale ruhunu yakaladık. Bundan sonraki süreçte ülke olarak daha ileriye gideceğiz."

8 GÜNDE HAZIRLANDI

Kaymakam Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Deniz Piyade Albay Murat Türken, Belediye Başkanı Uysal, Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Azar, Ereğli İlçe Jandarma Komutan Vekili Yüzbaşı Ünsal Demir, Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Fahri Küçük, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, bazı belediye başkan yardımcıları, kaymakamlık daire müdürleri ile birlikte buradaki ziyaretin ardından Atatürk Kültür Merkezi’ndeki serginin açılışı yapıldı.

Kaymakamlık talimatı ile İşkur’a bağlı Aile Destek Merkezi (ADEM) ile Halk Eğitim Müdürlüğü ve Akşam Sanat Okulu’nca Cumhuriyet Halk Evlerinde açılan yağlı boya kursuna katılan kursiyerlerin 8 günde hazırladığı 62 yağlıboya ile yapılmış resim ve Cumhurbaşkanlığı sitesinden alınan 14 adet fotoğraf baskının yer aldığı sergi gezildi.

DEMOKRASİ YÜRÜYÜŞÜ

Saatler 20.00’yi gösterdiğinde ise Devrek Yolu Kavşağı’ndan başlayan kortejle birlikte yürüyüşe geçildi.

Protokolün yanı sıra, çeşitli oda, sendika ve dernek başkanları, üyeleri ve temsilcilerinin katıldığı yürüyüş sırasında, ellerinde Türk Bayrakları bulunan vatandaşlar sloganlar attı.

Gelinen Atatürk Anıtı önünde Şehit Ömer Halisdemir’in anonsu ardından, sinevizyon gösterimi sunuldu. Bu sırada ilçeye davetli gelen Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu’nun ağladığı görüldü.

BU VATAN BÖLÜNMEZ

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından yaptığı konuşma, hain darbe kalkışması sırasında şehit düşenlere Allah’tan rahmet dilediğini söyledi.

Türk milletinin destan yazdığını ifade eden Madenoğlu, şöyle dedi:

“Bu vatan bölünmez, bu millet birdir. Bu bayrağa karşı her zaman saygı duyulacaktır. O yünden, ‘boşuna uğraşıyorsunuz’ diyerek göğüslerini kurşunlara siper ettiler. Tankların altına yattılar. Saygı değer halk, bu hain darbeye karşı, tarihte eşi ve emsali görülmemiş bir mücadele verdiler. O hainler ise cezalarını buldular. Bugün, yüce Türk adaletinin karşısında hesap veriyorlar.”

UYSAL: ÇANAKKALE RUHUNU YAKALADIK

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal da, tek bayrak ve tek millet vurgusu yaptığı konuşmasında, Türk milletinin kalbinde Çanakkale ruhunun yattığını söyledi. Uysal, şunları söyledi:

“15 Temmuz’da 248 şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu ülkeyi bırakmayacağımızı; tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlete olan inancımızı, bu meydanlarda haykırarak bağırdık. Hain darbe gecesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın feraseti ve dik duruşu sayesinde halkı sokağa davet etmesi ve aziz Türk milleti de o talimata uyarak sokakları doldurdu. O hain darbe girişimi bu şekilde önlendi.

Allah, Recep Tayyip Erdoğan ve halkımızdan razı olsun. Yüce ülkemin 81 ilinde bu demokrasi ve milli birlik gününde demokrasi nöbeti tutan, yürüyüşler yapan Türk halkına saygılarımı iletiyorum.

Bu milletin her ferdinin içinde Çanakkale’nin ruhu genlere işlendiğini unuttular. Unuttukları bir şey daha vardı. Bu millet destanlar yazmıştı. Tekrar destan yazacağını unuttular. Bir olursak, iri olursak, diri olursak, kardeş olursak hep beraber Türkiye olursak, bu milletin dünyada rakibi olmaz. Dünyaya karşı, yedi düvele karşı mücadelemizi sürdürürüz.”

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ulusa sesleniş konuşması dev erkan aracılığıyla canlı olarak yansıtıldı. Kur’an okunan ilahiler seslendirilen nöbetinde, Erdoğan’ın, darbe gecesi cep telefonu ile halkı sokağa davet ettiği saatte ise ülke genelinde olduğu gibi Ereğli’de de camilerden sela verildi.

Alanda bulunan vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunulurken, bazı protokol üyeleri ile vatandaşlar, sabahın erken saatlerine kadar anıt önündeki alanda oturdular.
Bu sayfayı yazdır

16.07.2017 12:05:54

Bu haber 1102 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (1)
17.07.2017 02:05:28
teksaslı diyor ki;

ereğli nereden nereye geldi erdemirle kavgalı yöneticilerden erdemir genel müdürüyle beraber demokrasi nöbeti tutan yöneticilere..ereğliyi artık kimse tutamaz...eskiye özlem duyanlar eskiciye gidecek..


Şu anda 44 kişi online
Toplam ziyaret : 44.204.978

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
TERSANELER BÖLGESİ- SORUNLAR!


Devamını oku »

15.05.2018 09:39:49 tarihinde yazıldı
347 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
BU RAMAZAN KİLOLARINIZ DERT OLMASIN…


Devamını oku »

14.05.2018 12:25:31 tarihinde yazıldı
556 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
BOLU SANCAĞI VE EREĞLİ


Devamını oku »

16.05.2018 11:09:03 tarihinde yazıldı
212 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

BİR TUHAFLIK VAR AMA ..!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri