(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

EMEĞİN BAŞKENTİ ZONGULDAK SERGİSİ…

(Haber: Orhan Akyüz) - Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı Zonguldak Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlüğü’nce, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla ‘’Emeğin Başkenti Zonguldak Sergisi’’ açıldı.

Zonguldak Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlüğü’nün bünyesindeki uzman öğretici kadınlar tarafından hazırlanan unutulmaya yüz tutmuş maden ocakları ve maden işçilerine ait kültürel değerleri olan ürünlerin sergilendiği Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nin girişinde maden işçilerin ocağa girdikleri gibi ‘’Uğur Ola’’, çıkışta ise ‘’Geçmiş Olsun’’ yazısı göze çarpıyor.

GAZETE KAĞIDINDAN MADENCİ BARETİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR

Zonguldak Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Şennur Günay, Müdür Yardımcısı İsmail Pamuk ile görevlilerin ziyaretçileri titizlikle bilgilendirdikleri gözlemlenen sergide;
madencilikle ilgili sulu boya, akrilik boya, kuru kalem ve kara kalem teknikleri kullanılarak yapılan minyatürler ve resim çalışmaları, geleneksel el sanatlarından tezhipler, geri dönüşümden kazanılan gazete kağıdından yapılmış madenci bareti, yerel dokuma bezleri üzerine işlenmiş madenci figürleri, keçe sanatı, eski zamanlarda madenlerde kömür vagonlarını çeken katırların yanı sıra kullanılan malzemeler ile günümüzde lokomotif gibi diğer benzerleriyle karşılaştırılmaları yoğun ilgi görüyor.
Bu arada sergiyi düzenleyenlerin ayrıca temin ettikleri madenci baretleri, madenci fenerleri ile madenci heykelleri de bulunuyor.

Zonguldak Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Şennur Günay ile Müdür Yardımcısı İsmail Pamuk, ilk kez bünyelerindeki uzman öğreticiler tarafından hazırlanan unutulmaya yüz tutmuş maden ocakları ve maden işçilerine ait kültürel değerli ürünleri 4-5-6 Aralık tarihlerinde açık olacak Dünya Madenciler Günü’nde sergilediklerini, ürünlerin satışının ise yapılmadığını ifade ettiler.

‘’EMEĞİN SANATA DÖNÜŞTÜĞÜ SERGİYİ GÖRÜN’’

Zonguldak’ın yerel tarih araştırmacı kimliğiyle tanınan Ekrem Murat Zaman da serginin önemine vurgu yaparak, şöyle dedi:
‘’Olgunlaşma Enstitüsü, ‘Uğur Ola’ ile karşılıyor, canlandırma alanları ve sanat eseri mükemmel çalışmaların bulunduğu sergi ortamında ağırladıktan sonra da konuklarını ‘Geçmiş Olsun’ diyerek yolcu ediyor, kuru katık (karnını doyurmak için ekmek yerken, başka bir yiyeceği de ekmekle birlikte yemek) ikram ediyor.

‘Uğur Ola’ ve ‘Geçmiş Olsun’,
madencilikte emniyet lambası kadar simge sözcükler.
Evinden gönderilirken uğurlanan madenci, ocak çıkışında ve evine geldiğinde ‘Geçmiş Olsun’ ile karşılanır. Siz de gelin, emeğin sanata dönüştüğü sergiyi görün. O daracık sergi salonunda gördüklerinize şaşacaksınız! Uğur ola,..”
Bu sayfayı yazdır

5.12.2023 10:38:50

Bu haber 307 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)

Şu anda 5 kişi online
Toplam ziyaret : 75.197.691

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
GÜLÜǒTE BAŞKAN KİM OLUR?


Devamını oku »

19.02.2024 10:02:59 tarihinde yazıldı
361 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

AYNI NOKTADA BİRLEŞTİLER


TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
DİDEROT ETKİSİ


Devamını oku »

28.11.2023 12:54:26 tarihinde yazıldı
1021 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri