(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

TÜRKİYE’NİN İLK ÜÇ SENDİKASINDAN BİRİ

Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS) kuruluşunun 77. Yılının kutlandığı bildirildi.


Sendikanın basın bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, GMİS Yönetimi, kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada GMİS’in, Türkiye’nin ilk üç sendikasından biri olduğu vurgulandı.
GMİS’in aynı zamanda TÜRK-İŞ, industriALL Avrupa ve İndustriALL Küresel Sendikalarının üyesi olduğu; havzada 1848 yılıyla başlayan üretim sürecinden günümüze kadar verilen emek mücadelesi deneyimine sahip175 yıllık mücadele tarihiyle Türkiye’nin ve dünyanın sayılı sendikaları arasında yer aldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Madenciler; Osmanlı İmparatorluğu döneminde yabancı ve yerli şirketlere karşı, Cumhuriyet döneminde yanlış politikaları dayatan yöneticilere karşı, her şart altında işine, aşına, kurumlarına, ülkesinin ve milletinin geleceğine sahip çıkarak, ülkemizde ve dünyada, demokrasi ve sendikal mücadele tarihindeki yerini almıştır.Sendikamız ile maden ve MTA işçileri, Türkiye ve dünya demokrasi ve emek mücadelesine önemli katkılar sağlamıştır. 4-8 Ocak 1991 tarihlerinde gerçekleştirilen ve 150 bini aşkın kişinin katıldığı Zonguldak-Ankara Büyük Madenci Yürüyüşü ülkemizin en büyük demokrasi ve işçi eylemlerinin başında gelir. 1994 yılı 5 Nisan Kararları’nda kapatma ve özelleştirme, 2016 ve 2017 yıllarında özelleştirmenin önünü açacak girişimlere karşı Sendikamız öncülüğünde verilen mücadeleler işçi sınıfının örnek eylemleri arasındadır. Bugün halen, Türkiye işçi sınıfının gözü ve kulağı maden ve MTA işçilerindedir. Çünkü sendikamız, maden ve MTA işçileri demokrasi ve hak mücadelesinin öncüsüdür. Madencilerin birlik ve dayanışma kültürünü sürekli canlı tutan Sendikamız, ülkemizin işçi sınıfının demokrasi ve hak mücadelesinin öncüsü olmaya devam etmektedir.
Sendikamızın varlık nedeni olan ve her şart altında sendikasına sahip çıkan Maden ve MTA işçisi kardeşlerimizle, halkımızla birlikte daha nice yıllar demokrasi, hak ve emek mücadelemizi sürdürecek, bayrağı daha iyi noktalara taşıyacağız.

Sendikamızın kurucularını, bugüne kadar görev yapan Genel Başkanlarımızı ve tüm yöneticilerimizi sevgi, saygı ve şükranla anıyoruz. Aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.

175 yıllık üretim tarihinde şehit olan madenci kardeşlerimiz başta olmak üzere hayatını kaybeden tüm madencilere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.
Genel Maden İşçileri Sendikası olarak ülkemizin dört bir yanında alın teri döken tüm madenci kardeşlerimize dayanışma duygularımızı iletiyoruz.
Emeğin ve alın terinin simgesi olan, aydınlık bir gelecek için dünyaya ışık veren, enerji veren, değer katan, elleri nasırlı, yüzleri kömür karası, yürekleri tertemiz tüm madencilerimize ve MTA işçilerimize selam olsun.

Adı ülkemiz madencileri ile bütünleşen, ülkemizde ve dünyada, hak ve demokrasi mücadelesi tarihine adını altın harflerle yazdıran Genel Maden İşçileri Sendikamızın 77’nci kuruluş yılı kutlu olsun.”
Bu sayfayı yazdır

17.11.2023 14:51:22

Bu haber 247 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)
Şu anda 6 kişi online
Toplam ziyaret : 74.154.126

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

KABIZLIĞIN ÖNEMLI BIR NEDENI: ANISMUS


Devamını oku »

10.01.2023 13:01:29 tarihinde yazıldı
2354 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
FELAKETİ ATLATMADAN!..


Devamını oku »

28.11.2023 13:08:22 tarihinde yazıldı
279 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
DİDEROT ETKİSİ


Devamını oku »

28.11.2023 12:54:26 tarihinde yazıldı
257 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
ŞİMDİ DETOKS ZAMANI


Devamını oku »

20.05.2022 11:53:37 tarihinde yazıldı
2079 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
DENİZ KIZI BİZİM ''KIZIMIZ'' DEĞİL!


Devamını oku »

21.11.2023 16:02:33 tarihinde yazıldı
266 kez okundu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri