(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

YÖRESEL EVLERDE KONUŞTU

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, eski Belediye Başkanı Murat Sesli, Mart 2024’de yapılacak olan Mahalli İdareler (Yerel) Seçimlerinde, hazırlattığı 100 proje ile aday olacak gireceğini tekrarladı.

Sesli, yazılı basın açıklamasında, İlçenin Süleymanlar Mahallesindeki Yöresel Evler alanında

İlçede faaliyet gösteren yöresel derneklerin başkan ve yöneticileri ile sabah kahvaltısında bir araya geldiğini belirtti.

Kahvaltının ardından konuşan Murat Sesli, “Cumhuriyet’in 100 yılında 100 proje ile Kdz. Ereğli’yi yeniden inşa etmek için belediye başkanlığına adayım” dedi.

Genellikle seçimlerde siyasi partilerin seçimlere 2 ay kala aday açıkladığını hatırlatan, bu nedenle adayın hayata geçirmek istediği projeleri alel acele hazırlayıp halka anlatmaya çalıştığını anlatan Sesli, şunları kaydetti:

20 AY BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPTIM

“Bildiğiniz üzere ben daha önce 20 ay belediye başkanlığı yaptım. Ereğli’ye 20 ay boyunca hizmet ettim. Bugüne kadar Ereğli’ye kim hizmet etmişse hepsine teşekkür ediyorum. Kim Ereğli’ye bir çivi çakmışsa hepsine şükranlarımı sunuyorum. Hepsi bizim için çok değerliler. Ölmüşlere rahmet, kalanlara da Allah sağlık sıhhat versin diyorum. Belediyecilik bir hizmet yarışıdır. Biz de bu yarışta var olduğumuz için buraya böyle bir girişimde bulunduk. Tabi, bunun kararını verecek olan en son da Ereğli halkıdır. Biz mücadelemizi yapacağız.

KARADENİZ EREĞLİ İL OLMALI

Karadeniz Ereğli’nin öncelikle il olması için, geçtiğimiz aylarda MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin bir projesi vardı. Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 il 1000 ilçe. Bu 100 ilin içerisinde Kdz. Ereğli her zaman vardı. 67 vilayetten sonra 81’e çıkan vilayet sayısı içerisinde de Ereğli vardı. Bartın ve Karabük il oldu. Biz de onlara bakarak il olmak istediğimizi her zaman belirttik. Ekonomi başta olmak üzere bütün kriterlere uyuyoruz il olmak için. Eğer Türkiye’de il sayısı 100’e çıkacaksa bunların içinde Kdz. Ereğli olmak zorunda. Kdz. Ereğli il olursa ekonomik şartları ve durumu çok iyi olur. Hem Ereğli hem Alaplı, daha sonra katılırsa tabii Akçakoca’nın da olduğunu hayal ettiğimiz bir il düşünüyoruz. Ereğli ve Alaplı sanayi kenti. Akçakoca’yı da turizm kenti yaparak Türkiye’de ilk 20 ilin içine gireriz diye düşünüyorum.  Ereğli il olursa büyük bir kalkınma olur. Ereğli il olursa valilik de dahil bütün müdürlükler burada olur. Zonguldak’a gitmekten kurtuluruz. Ve gelen parayı burada biz dağıtırız. Zonguldak’ın toplam gelirinin belki de yüzde 75 - 80’ini karşılayan biziz ama karşılığında çok cüzi bir pay alıyoruz.

NEDENSE EREĞLİ’YE SEVMİYORLAR!

Ereğli’yi sevmiyorlar. Nedense sevmiyorlar, bizi kabul etmiyorlar? Ereğli’ye gıptayla bakıyorlar, kıskanıyorlar öyle görüyorum. Ama iş hizmete gelince Ereğli 2. plana kalıyor. Bu durumları hep yaşayacağımıza il olalım, Ereğli, Alaplı, Akçakoca üçgeninde, deniz kenarında devasa bir il oluruz. Ereğli’nin il olması konusunda hepimiz elimizi taşın altına koyacağız.  Hep beraber, el ele vererek Ereğli’nin il olması için mücadele edeceğiz. Tabi, en son nokta Cumhurbaşkanımızda bitiyor. Sesimiz ne kadar çok çıkarsa o kadar etki yaparız.

ERDEMİR OLMAZSA OLMAZIMIZ

İkincisi Ereğli ile ilgili biliyorsunuz Erdemir bizim olmazsa olmazımız. Ereğli Erdemir ile büyüdü, Erdemir Ereğli ile büyüdü. Ereğli olmasaydı Erdemir olmazdı. Erdemir olmasaydı Ereğli daha küçük bir ilçe olurdu. Erdemir’in nimetlerinden Ereğli’de yaşayan birçok insan faydalandı. Ama özelleştikten sonra tabi ki Erdemir tamamen işi ticarete döktü. Yani Ereğli ile ilgili o katkı verdiği, okul yapımında olsun, bazı dernek yapımlarında olsun, her şeyde katkısı vardır. Özelleştikten sonra hepsini kesti. Biliyorsunuz Ereğli’de hava gazı tüketim vergisi adı altında biz Erdemir’den para alıyoruz. Havayı kirlettiği için değil. Sanayi kuruluşlarının olduğu bölgelerde böyle bir vergi var. Bu geçtiğimiz senelerde bunu iptal etmişiz, mahkemelik olmuşuz. Bu Kdz. Ereğli için eksidir. Erdemir, endüstri bölgesi olmak istiyor. Endüstri bölgesi olmak demek Ereğli içinde ayrı bir cumhuriyet demek. Erdemir sınırları içinde belediyenin hiçbir hak ve hukuku kalmayacak. Ne içeride yapılan binalarda söz sahibi olacak, ne de içeride aldığımız emlak vergisinden, tabela vergisinden, bütün vergilerden muaf olacak. Yani Ereğli’ye hiçbir katkısı olmayacak. Ereğli’de yaşayan insanlar tabi ki orada çalışacak ama çok büyük bir çıkmazın içerisine girebiliriz hizmet bakımından. O yüzden Erdemir’in özel endüstri bölgesi olmasını istemiyoruz. Bununla ilgili belediye başkanımızın da bir açıklaması var, bizim de bu konuyla ilgili bir açıklamamız oldu. İleriki günlerde STK’ların, siyasi partilerin ve bütün derneklerin katkı sağlayacağı bir toplantı düzenlenebilir. Bizim olmazsa olmazımız 1- Ereğli’nin il olması, 2- Erdemir’in Endüstri Bölgesi olmaması, 3- Erdemir’e alınacak işçinin Ereğli’de ve Ereğli’nin köyünde yaşayan insanlar olması. Her köye, her mahalleye kontenjan ayrılabilir. Ve bunların alımı da torpil olmaması için kriterlere uyuyorsa kura ile olur. TTK’da kura sistemi var, biz de onu istiyoruz. Alınacak işçiler kesin ve net Kdz. Ereğli ve köylerinden olsun diyorum. Bu bölgeden olsun istiyoruz. Bununla ilgili biz mücadelemizi vereceğiz.

EREĞLİ’Yİ YÖNETMEK İSTİYORUM

Ben Ereğli’yi yönetmek istiyorum, Ereğli’yi yönetirken de tek başıma değil, hep beraber yönetelim istiyorum. Bütün STK’lardan ve bütün siyasi partilerden destek alarak. Size bir örnek vereyim; çok uzağa gitmeye gerek yok. Düzce’nin depremden önce 49.500 nüfusu vardı. Düzce, depremle beraber kalkınmaya başladı. Ama Düzce’de şöyle bir şey var: Birlik beraberlik içerisinde isteklerini dile getiriyorlar. Ama bizde bir türlü 10 kişi bir araya gelip gidemiyoruz. Niye? Kendi aramızda hemen bölünüyoruz. Tek tek isteyeceğiz, her şeyi alacağız sırayla.

BURADAN GİTME ŞANSIM YOK

Ben 1966 doğumluyum, Kdz. Ereğli’de Bağlık Mahallesinde doğdum. Eşim burada, çocuklarım burada doğdu. Dedem, nenem, babam, amcalarım, yengelerim hepsi burada yaşıyor. Benim buradan gitme şansım yok. Biz gelip gidiyoruz, kimse baki değil. Bizden sonra yaşayacak olan çocuklarımız, torunlarımız güzel bir Ereğli’de yaşasın. Cennet bir Ereğli’de yaşasın. Ereğli’de hakikaten birlik ve beraberliğe ihtiyaç var. Bu birlik ve beraberliği sağlamak için de bu koltuğa talip olduk. Sonuç tabii ki halk ne derse o olur. Ben halkımızın vereceği her karara saygılıyım.”

Sesli, katılımlarından dolayı teşekkür ettiği dernek başkan ve yöneticileri ile bir süre sohbet etti, sorularını yanıtladı.
Bu sayfayı yazdır

16.09.2023 17:18:41

Bu haber 699 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)
Şu anda 25 kişi online
Toplam ziyaret : 77.224.306

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
KİT REFORMU VE ENDİŞELER! - CEZAEVİ BİR DAHA DÜŞÜNÜLMELİ!


Devamını oku »

17.07.2024 09:09:33 tarihinde yazıldı
185 kez okundu

SAFRA KANAL TAŞLARINDA CERRAHİ DIŞI TEDAVİ YÖNTEMİ


Devamını oku »

14.03.2024 09:54:08 tarihinde yazıldı
1856 kez okundu


(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

SİZ İSTEYİN YETER Kİ!


TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
DİDEROT ETKİSİ


Devamını oku »

28.11.2023 12:54:26 tarihinde yazıldı
4501 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri