(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

ATA'YI DAHA İYİ ANLADILAR

Zonguldak’ın Ereğli İlçesindeki Kavaklık İlkokulu 3-A sınıfı öğrencilerine, “Anıtkabir Ziyareti” gerçekleştirildi.

19 mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Dün (21 Mayıs), Sınıf Öğretmeni Yıldız Aydın Ekiz yönetiminde, Okul müdür Yardımcısı Sevgi Gökçe Kılıç öğrencilerin velileri ile katıldığı etkinlikte, Gözdem Burak Turizm firması otobüsü ile Ankara’ya gidildi.

TSK UÇAK MÜZESİ...

Önceden belirlenen program çerçevesinde; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Etimesgut bölgesinde müzeye çevrilen çeşitli savaş uçaklarının yer aldığı alanda gezi gerçekleştirildi.

ATA'NIN HUZURUNDALAR...

Ardından, Banu Baran rehberliğinde Büyük Önder Mustafa Kemal’in naşının bulunduğu Anıtkabir’e geçildi.

Aslanlı Yol’da yürüyen öğrenci ve veliler, burada Askerlerin nöbet değişimini izledi; rehberin anlatımıyla çevredeki çeşitli eserler hakkında bilgilendirildi.

Ardından Büyük Önder’in mozolesinin bulunduğu Anıtkabir’e geçen Kavaklık İlköğretim Okulu öğrenci ve velileri, Ata’ya saygılarını gösterdi, mozolesine karanfiller bıraktılar.

Kafile, daha sonra mozolenin bulunduğu yerin 7 metre altında yer alan Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçek mezarının olduğu alana götürüldü.

Sadece birkaç özel gün ile burada görev yapan askerlerin teskerelerinde görebilmeleri için açılan Ata’nın mezarının bulunduğu dev demir kapı önünde oluşturulan ekrandan alanın iç kısmını ve mezar taşını izleyen öğrencilerin duygulandığı görüldü.

Ata’ya dualarını eden öğrenciler, ayna alanda oluşturulan bazı sergileri ve Büyük Önder başta olmak üzere bazı önemli isimlerin Balmumundan yapılmış heykellerini inceledi.

Çanakkale ve Sakarya Savaşların sembolize eden görsellerin yer aldığı alanı gezen Ereğli ekibi çok sayıda hatıra fotoğrafları çektirdi.

1. VE 2. MECLİS GEZİLDİ

Kavaklık İlkokulu 3/A sınıfı kafilesi daha sonra 23 nisan 1920’de kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin oluştuğu ilk Meclis binasını gezdi.

Müze haline getirilen buradaki ziyaretin ardından 2. Meclis’e geçen öğrenci ve veliler, Rehber Banu…. anlatımı ile Cumhuriyetin kuruluşu tarihi bilgiler edindiler.

MTA, ENERJİ VE TTK MÜZELERİ

Yaklaşık 50 kişiden oluşan ekip, programın son bölümünde ise Maden Tetkik Arama (MTA), Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) ve Enerji Müzelerini de gezerek, kuruluşlar ve sergide yer alan eserlerle ilgili bilgilendirdiler.

Öğrenci ve velilerden oluşan kafile, akşam saatlerinde ise Karadeniz Ereğli’ye dönüş yaptılar.

YILDIZ ÖĞRETMEN TEŞEKKÜR ETTİ

Kavaklık İlkokulu 3/A Sınıfı Öğretmeni Yıldız Aydın Ekiz, gezi sonunda öğrenci ve velilere hitaben yaptığı konuşmada; Okul Müdürlüğü oluru ile düzenledikleri geziye öğrenci ve velilerin gösterdiği ilgiden memnun kaldığını belirterek, şunları söyledi:

“Böyle anlamlı günlerde, yavrularımızın Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün yattığı Anıtkabir’i görmeleri son derece önemliydi. İyi bir Rehber eşliğinde tamamladığımız gezimiz son derece verimli geçti. Bu vesile ile etkinliğimize olur veren Okul Müdürümüz Ömer Telli’ye, Müdür Yardımcımız Kılıç’a, yolculukta misafirperverlik dolayısıyla Gözdem Burak Turizm Sahibi Hüseyin Yalçın’a ve ekibine, rehberimiz Sayın Baran’a, katılan veli ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz. Bu tür sosyal ve eğitime yönelik etkinliklerimize devam edeceğiz.”


https://www.ereglihakimiyet.com/tumyazilar.asp?yazar=yustundagBu sayfayı yazdır

22.5.2023 13:06:26

Bu haber 573 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 12 kişi online
Toplam ziyaret : 71.354.417

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

KABIZLIĞIN ÖNEMLI BIR NEDENI: ANISMUS


Devamını oku »

10.1.2023 13:01:29 tarihinde yazıldı
1363 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
NORMALE DÖNME ZAMANI! ÇÜNKÜ BEKA SORUNU VAR!


Devamını oku »

30.5.2023 09:50:26 tarihinde yazıldı
104 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
KIRK YILLIK KANİ,OLUR MU YANİ…


Devamını oku »

23.5.2023 11:41:52 tarihinde yazıldı
283 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
ŞİMDİ DETOKS ZAMANI


Devamını oku »

20.5.2022 11:53:37 tarihinde yazıldı
1403 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ALAPLI-BÜYÜK TEKKE KÖYÜNDE, HIRİSTİYAN AZİZİ VE İSLAM SEYİDİ Mİ YATMAKTADIR?


Devamını oku »

27.10.2022 11:53:34 tarihinde yazıldı
1235 kez okundu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri