(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

KARADENİZ EREĞLİ’NİN DIŞLANMIŞLIĞI..!

Fikri KAPAN

Karadeniz Ereğli’nin, bağlı bulunduğu Zonguldak’tan ‘Devlet payı’ başta olmak üzere ‘hakkı olan’ birçok yatırımı alamadığını “sıklıkla” dile getiririz.

Bugünlerde, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, özellikle ziyaret ettiği tüm siyasi partilerde aynı konuyu (üst üste) işledi!

Birkaç cümle farklı söylemleri olsa da ana konusu “Sahipsiziz”di!

Tabi bu söylemlerinin içeriğinde; başta AK Parti Zonguldak Milletvekilleri (özellikle de Hamdi Uçar) hedef tahtasına konulurken, Zonguldak’taki siyasiler, sivil toplum kuruluşları; kısacası ‘Zonguldak lobisi’ olarak sıfatlandırılan kesimler de yer aldı.

Genel itibarıyla doğru söylemler bunlar.

Hatta, biraz daha ileriye gidersek, Zonguldak’taki bir çok üst düzey bürokratın; aslında Ereğli’ye, Ereğli’deki sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamı kıskandığı bile söylenir!

Posbıyık’ın, birçoğunu ‘doğru bulduğum’ söylemlerinin içinde dikkatimi çeken birkaç cümlesi de vardı elbet!

Örneğin; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Zonguldaklı (Ereğlili) Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Saadet Oruç’a eleştiri getirmemesi..!

Hatta bırakın eleştirmeyi, ‘Ereğli’ye sahip çıktıkları’ noktasında (bence abartılı) bir çok övgü dolu sözler sarf etmesi..!

Elbette makam “Cumhurbaşkanlığı” olunca durmak gerekir!

Yani orada, eleştirini dozunu iyi ayarlamak lazım!

Anlamadığım şu ki; siyaseten baktığında Posbıyık CHP’li, Cumhurbaşkanı, aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı…

Burada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Ereğli’nin Milletvekili benim’ sözü her fırsatta hatırlatılıyorsa, o zaman ilçenin hak ettiği Devlet geliri ya da yatırımlarını alamamasındaki sorumlular arasında olması gerekmez mi?

Ve yine Başdanışman Oruç’un Zonguldaklı (hatta Ereğlili) olmasını da hatırlatırsak; ilçenin içinde bulunduğu söylenen ‘dışlanmışlığın’ sorumluları arasında kabul edilmesi gerekmez mi?

Arada belirtmeliyim ki; Başdanışman Oruç, özellikle ilçeye Üniversite Kampusu kurulması konusunda olumlu yaklaşımları dolayısıyla da olumlu eleştiriler aldı.

Tabi konumuz olan; “Dışlanmışlığı” iddia edilen (ve ettiğimiz) Karadeniz Ereğli’ye, bunu ‘hak’ görenlerin eleştirilmesinde de bir ‘ayrımcılık’ yapılıyor gibime geldi!

Ve mesela yine eski AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu!

Belki de (Posbıyık tarafından) eleştirilmesi gerekenler arasında yer alması gerekirken ismini pek duyduğumu hatırlamıyorum!

Ki, bugünlerde Alaplı’daki Gazeteciler Derneği bile, Çaturoğlu tarafından ilk gündeme getirilen “Alaplı’ya Fakülte açılacak” sözünün peşini bırakmıyor!

Uzun lafın kısası;

Karadeniz Ereğli’nin, Zonguldak lobisince “ötekileştirildiği” gerçeği ile hep karşı karşıyayız.

Bu ‘karşı karşıyalık’ta, eleştirilerin olması kadar doğal bir durum da yok.

Zira diyoruz ki; Ereğli fazlası değil, il genelindeki bulunduğu konum itibarıyla hakkını istiyor!

Bu hak talebinin yerine getirilmeyişinde kimler eleştirilmesi gerekiyorsa, üzerlerine düşeni almalılar!17.11.2020 12:09:59

Bu yazı 1396 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (1)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

19.11. 20:34:18
ASIM CAKIR diyor ki;

AKP MILLET VEKILI FAZLI EFENDI 8 SENE EREGLI DEVREK YOLU ACILDI ACILIYOR DEDI GITTI ILCE BASKANI FATIH EFENDI YOL BIZIM ISIMIZ BITIRIYORUZ MUJDE DEMEKTEN BIKMADI USANMADI GITTI DANISMAN BAYAN SECIM ZAMANI ESTI GURLEDI BOS CIKTI HAMDI EFENDI KENDINDEN BASKASINI TANIMIYOR ZATEN BIRDE EREGLININ MILLET VEKILI BENIM DIYEN VARDI SECIMSONUNDA EREGLIYI UNUTTU HALIL BASKAN MUCADELEYE DEVAM EDIYOR AMA HALK YANINDA OLMALI BILHASSA EREDEMIR YONETIMI HAKSIZ OLARAK BELEDIYENINHAKLARINI VERMEMEYE DEVAM EDIYOR EREGLIYE IHANET EDIYOR BASKANA SAHIP CIKMAK EREGLININ MENFAATIDIR SAHIP CIKILMALIDIR

Şu anda 15 kişi online
Toplam ziyaret : 59.418.665

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

İŞTE ONU SÖYLEMEYİZ!

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
KIRMIZI MUCİZE: KUDRET NARI


Devamını oku »

19.11.2020 13:40:53 tarihinde yazıldı
3055 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
TUNALI HİLMİ''NİN VEFATI...


Devamını oku »

27.11.2020 17:44:45 tarihinde yazıldı
3681 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri