(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

BİRLİK VE BERABERLİK…

Fikri KAPAN

Dün, Karadeniz Ereğli siyasi tarihinde (belki de) uzun yıllar konuşulacak, hatırlanacak bir ziyaret gerçekleştirildi.

AK Parti heyeti; İlçe Başkanı Fatih Çakır, Belediye Başkan Adayı Erol Şahin, İlçe Yönetimi, Kadın ve Gençlik Kolları, İl ve Belediye Meclis Üyeleri ile Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a ziyarete gitti.

“Ne var bunda ki abartıyorsun?!” diyenleri duyar gibiyim!

Abartmıyorum; önemsiyorum.

Zira Çakır yada Şahin, bu ziyareti yalnız da yapabilirdi, birkaç yönetim kurulu üyesiyle de…

Ama öyle olmadı, top yekun; adeta ‘birlikteyiz’ mesajı verircesine gittiler Posbıyık’a…

Bir de, demokrasinin gereği, göreve seçileni ne kadar önemsediklerini gösterdiler.

***

Peki, bu şekilde gittiler de ne oldu?

Aslında konuşmalara bakıldığında öyle çok şey oldu ki!

Çakır’ın ‘alışılmış’ siyasi konuşmasını bir kenara bırakırsak; Erol Şahin’in, son derece ciddiye alınması gereken sözleri dikkat çekiciydi.

Şahin’in, “Açık çek veriyorum” diyerek tescillediği sözlerinde neler vardı?

Öncelikle projelerinin paylaşılabileceğini söyledi Şahin… Posbıyık’ın, toplum adına alacağı her türlü olumlu kararda yanında duracağını belirtti. Üstüne üstlük, bölgeye istihdam konusunda, özellikle iş dünyasına sahip çıkılması, bunun için de kendisine düşen her görevi yerine getireceğini kaydetti…

Posbıyık’ın deneyimlerine, kendi birikimlerini katabileceğini açık yüreklilikle dile getirdi Erol Şahin…

***

Peki, tüm bunlar karşısında Posbıyık ne dedi?!

Söyleminde bulunduğu gibi, yüzüne de yansıyan şekliyle; AK Parti’nin ‘kalabalık ekiple’ gelişine çok sevinmişti…

Sevinmekle de kalmayıp, öncelikle Erol Şahin’e ‘methiyeler’ düzdü, ardından da seçim süresince dillendirdiği “birlik ve beraberlik içinde çalışacağız” vurgusunu da ihmal etmedi.

Tabi Posbıyık’ın, 1994’de göreve seçildiği ilk yıllardan hatırlattığı “İlçe Temsilciler Kurulu” türü bir birlikteliği canlandırma hayali de ziyarete yansıyan başlıca konuydu.

***

Yıl 1995’ti; Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (Erdemir), dönemin iktidarı Doğru Yol Partisi (DYP) tarafından özelleştirilmek istemesi karşısında Ereğli dik duruş sergilemek istiyordu.

Bu arada Zonguldak’ta “İl Temsilciler Kurulu” oluşunca, Ereğli’deki gazeteciler de Posbıyık’a “İlçe Temsilciler Kurulu” oluşturulması önerisinde bulundu.

‘Olurdu-olmazdı’ derken; dönemin DYP İlçe Başkanı Şerafettin Bahadır dışında; tüm siyasi parti başkanları, Türk Metal Sendikası, Odalar, dernekler… Hatta bireyler vardı kurulda…

Kurul başkanı (aslında sözcüsü) olarak da Posbıyık’ı seçmişlerdi. Bu seçim doğru karardı, çünkü Belediye Başkanı, herkesin başkanıydı.

Çok işler yapıldı. İşçi, Erdemir’den şehre yürüdü, meydanlarda mitingler yapıldı, ateşler yakıldı. Yetmedi, kalabalık basın grubuyla birlikte Ankara’da siyasi parti başkanları ziyaret edildi. Zonguldak’taki Madenci Ereğli’ye akın etti.

Sonuç; Hükümet Erdemir’i özelleştirmekten vazgeçti!

Dönemin Özelleştirme İdaresi Başkanı (sonradan bakan oldu!) Ufuk Söylemez’in yaygın basında yer bulan demecinde, “Erdemir’i özelleştiremememizin başlıca nedeni, orada oluşturulan İlçe Temsilciler Kurulu yüzündendir” beyanını hala hafızamda tutuyorum!

Sonrasında ne olduysa; işin içine kim ‘çomak’ soktuysa “kurul görevini tamamladı” mantığıyla İlçe Temsilciler Kurulu dağıldı.

O dönemler iyi hatırlıyorum da; Posbıyık’a “bırakma Başkan devam et” demiştim! Ancak, birileri daha etkili konuşma yapmış olacak ki, dinlemedi, kurul dağıldı!

***

Bunu, şunun için hatırlattım;

Elbette ‘iyi niyetle’ çıkılan yolda oluşturulan bu tür birliktelikler, o topluma her zaman fayda getirir.

İşte bugünlerde bahse konu edilen “Birlik ve Beraberlik” söylemleri de bu anlamda önemli kılınıyor.

Tabi, içinde hükümet kanadının, bu kanadın Belediye Başkan adayının ‘Açık Çek’le vereceğini söylediği desteğin içinin mutlaka dolu olması gerekir.

Bu, şu demek oluyor;

Toplumun en çok ihtiyacı olan ‘birlik ve beraberliği’ iyi amaçlar uğruna kullandığın sürece, yine o toplumun çıkar ve menfaatlerine katkı sağlamış olursunuz.

Bunun haricinde; ister ‘sözde kalsın’ isterse içinde başka hesaplar yapılsın; ne yapılırsa yapılsın, oluşturulduğu sanılan o bütünlük, belki birilerine çıkar sağlar ancak topluma bundan sonra üzeri kapanamayacak yaralar açabilir.

***

Evet, özellikle merkezi ve yerel yönetimlerin dün ortaya koydukları tavırları gerçekten çok önemsiyorum. Ve bunun gerçek olması için de, basın olarak (her zamanki gibi) üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu da belirtiyorum.

Erol Şahin dedi ya; “Ülkede 4,5 yıl gibi hizmet yapılabilecek bir süre var”…

İsteğim bir tek şu; bu birlikteliğin, bir yıl değil, 4,5 yıl değil, ilelebet olmasının sağlanmasıdır.

Kalın sağlıcakla…16.4.2019 10:56:55

Bu yazı 849 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (3)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

17.04. 10:32:50
delihakkılı hakkı diyor ki;

mazbata vermemek için,ellerinde geleni ardına koymayanlar,açık çek filan vermez.. ayagının şürcmesini bekleyecekler posbıyıgın.
23.04. 13:15:28
Erol güneş diyor ki;

İstihdam!! Eleştirdin diye gene ekmeğinden olmazsın inşallah Fikri Kapan
25.04. 13:02:06
Türkolog Necati Yalçın diyor ki;

Değerli üstat bu konuda yazılarınızla desteklerinizi bekliyorum. Anadolu'nun çeşitli yerlerinde uluslararası turistik festivalleri de incelemelerde bulunmuş bir araştırma görevlisi olarak şunları söylemek istiyorum.Ereğli'de festival yapılmalı.Festival'in adı '' Osmanlı Çileği Ereğli Pidesi-Kültür Sanat ve El sanatları festivali olmalı.Festivale komşu ülkelerden folklor ekipleri gelebilir.Festival sayesinde Meşhur Ereğli Osmanlı Çileğimizi ve meşhur Ereğli Pidemizi dünyaya duyurmalı ve dünya markası haline gelmesini sağlayabiliriz.Festival mütevazi bir bütçeyle iki gün sürmeli.7-8 Haziran tarihlerinde olabilir.Gençlerimizi yozlaştıran ahlakını bozan ünlülerin geldiği festivaller gibi olmasın.Bu ünlüler ve tv dizi ve programları yüzünden maalesef tuhaf bir gençlik yetişiyor.Gençlerimize yabancı özentisi yozlaşmış kültürler yerine kendi kültürümüzü sevdirmeliyiz. TRT'nin kaliteli sanatçıları ve yöresel sanatçılar sahne alsın.

Şu anda 13 kişi online
Toplam ziyaret : 59.969.814

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

GÜNÜMÜZ KUTLANDI AMA..!

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
KIRK YIL HATIRINA…


Devamını oku »

12.1.2021 09:09:21 tarihinde yazıldı
676 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
COVİD-19BESLENME ÖNERİLERİ


Devamını oku »

15.12.2020 14:10:45 tarihinde yazıldı
4440 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
NİMET NOCA, TUNALI HİLMİ İÇİN NELER YAZDI?


Devamını oku »

6.1.2021 14:15:13 tarihinde yazıldı
1450 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri