(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

DERLER YA; “KÖPRÜDEN ÖNCE ÇIKIŞ” !!!

Fikri KAPAN

Seçimlerde de neredeyse köprüden önce son çıkışa gelindi!

31 Mart Pazar günü sandık başına gidecek seçmen, verdiği karara göre oyunu kullanacak.

Ancak, henüz karar veremeyenler, belki de son günlerdeki gelişmeleri değerlendirecek, belki de hafızalarını tazeleyerek oylarını kullanacaklar!

(Her partide) takım tutar gibi parti tutanlarla, ‘kişiye bağlı’ hareket edenlere çok da fazla diyeceğimiz olmaz!

Çünkü her zaman nettirler!

Adı ‘Yerel Seçim’ olan, yöneticiler arasında ‘seçilerek’ görev sürdüreceklerin belirleneceği böylesi bir ortamda, (benim gibi) geçmişi, günümüzü ve yarını değerlendirerek oyunu belirleyenler de elbette çoğunlukta!

Bir de ‘kararsız’ dediğimiz, çevreden, yakınlarından alacağı görüş ve fikirlerle oyunun rengini belirleyecek bir seçmen kitlesine sahibiz!

Bu üç olasılığı göz önüne aldığımızda, son iki olasılık nedeniyle, yorumlarımızda ve haberlerimizde zaman zaman geçmişten hatırlatmalar yapma ihtiyacı duyduğumuz oluyor.

***

Sanırım köşe yazımın yayınladığı gün (dahil) yerel seçime 5 gün kalmış olacak.

Yine sanırım, 5 gün kalana kadar kararını verenlerin sayısı da artacak!

Ama yine de hala karar verememiş, geçmiş ile bugün ve gelecek arasında köprü kuramamış seçmenlerimiz olabilir!

İşte bu nedenle, yine biraz geçmişten, biraz günümüzden değerlendirmede bulunacağım!

 

Ereğlihakimiyet.com ve ereglihakimiyet.net’te de yayınlanan ‘videolu’ bir haber dikkatinizi çekmiştir!

Sosyal paylaşımda dikkatimi çeken videoyu izlediğimde, aslında uzun yıllardır yazdıklarımın görüntülerini görmenin (biraz da) memnuniyetini yaşadım!

Çünkü, çabuk unutabilen toplum olduğumuz söylenir ya; ne kadar yazarsak yazalım, insanımızın gördüğüne daha önem verdiğini de iyi biliriz!!!

Videoda özetle ne vardı bakalım?

Öncelikle; bir dönem Ereğli’ye gelen Sanayi Bakanı, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nda, bölgenin iş ve sanayi dünyasına ilişkin toplantı yapacak!

(O günü çok iyi hatırladığım) toplantıda, dönemin belediye başkanı bugünkü CHP’nin adayı Halil Posbıyık, adına ‘kavga’ dediğimiz sürtüşmeyi başlatıyor, Devletin Bakanı, Valisi, Kaymakamı ve onlarca iş insanı yanında deyim yerindeyse önce ‘kafa tutuyor’, ardından da salondan ayrılıyor!

Her ne kadar Bakan ve dönemin Valisi Erdal Ata kendisini sakinleştirmeye, ikna etmeye çalışıyorsa da nafile!

O bildiğini yapıyor!!

Yani şov!!!

(En iyi ben yaparım der her zaman!)

 

Videonun devamında Ereğli Belediye Meclisi’nden görüntüler geliyor!

Önce (Meclise kendi listesinden aldığı) Nejat Bakan’a ‘Ulan’ gibi sade insanın ağzına dahi yakışmayacak, belediye başkanına ise hiç yakışmayacak bir sözcükle başlayan tehditvari konuşmasını, “sesini keseceğim senin” diyerek bitiriyor!

 

Videoda, yine Posbıyık’ın listesinden Meclise giren (Pazar esnafı) Fevzi Ekşi’nin, pazaryerindeki sorunlara ilişkin Posbıyık’ın bir şey yapmadığını, 1994’den beri aynı projeleri ısıtarak sunduğuna ilişkin ifadeleri bulunuyor.

 

Devamında, Ereğli’de endişe ve korkunun tavan yaptığı döneme ait görüntüler geliyor!

Bir çok Ereğli yaşayanının hatırlayacağı gibi; Erdemir’e tehditler savuran, şirket içi ve dışında mühürlemeler yapan, genel müdüre, sendikaya ağır ithamlarda bulunan Posbıyık bu tavırlarını kaldıramayan Erdemir işçisi belediye önünden yürüyerek “Posbıyık istifa” sloganları atıyor!

 

Devamında mı?

“Ben ne yaptım acaba?” diye düşünmesi gereken Posbıyık, yakalandığı “güç zehirlenmesi”nin de etkisiyle (bir de yanındaki bazı çevrelerin gazıyla) alıyor megafonu eline, şirket ve yöneticileri ve sendikaya yönelik kendisinin başlattığı ağır ithamlara yenilerini ekliyor!

 

Daha da kötüsü; aralarında bugün Posbıyık’ın listesinden Belediye Meclis Üyesi adayı olan (dönemin ülkücüsü) isin başta olmak üzere bir grup, ellerindeki siyah çelengi Sendikanın eski binası önüne koymaya çalışıyor!

Tabi sendika böyle bir girişime izin vermeyeceğinden (!) işçi vasıtasıyla duruma müdahale edilip, olay da bertaraf ediliyor!

O günlerde (Anadolu Ajansı Muhabiri olarak) olayı iyi takip ettiğimden, sendika kanadındaki işçilerden bazılarının “yahu bu gelenler bizim çocuklar” söylemi, yaşatılanın ‘kardeşi kardeşe vurdurmak’ olarak nitelendirildiğini de hatırlıyorum!

 

Devam edelim;

Yine iyi hatırladığım ve her defasında haber amaçlı orada olduğun bazı iş yerlerinin mühürlenmesi yaşanmıştı Ereğli’de!

Sevgili Aydın Karadağ’ın (ki Posbıyık’ın kendi meclisinde yer alan üyesiydi) –bir çok gelip üst katında oturan, yaşadığı sevinci de üzüntüyü de paylaşan Posbıyık’ın talimatı ile o dönemler ‘eksikleri bulunduğu gerekçesiyle’ zabıta(lar) soruyla kapatmaya çalıştığı iş yerinde yaşananları hatırladım!

Yine Karadağ’ın, bu yapılana karşı kendisini iş yerine kilitleyerek giriş ve çıkışları kapattığın , bunun için de aralarında dönemin CHP ve AK Partili bazı belediye meclis üyelerinin desteğe geldiğini çok çok iyi hatırlıyorum!

Bir işadamının etmeğiyle bu kadar oynamaya kadar ilerleyen olayın yaşanmasının ne kadar acı olduğunu bir kez daha gözlerimin önünden geçirdim videodaki görüntülerle!

 

Aralarda üzerine müzik bindirmeli Posbıyık’ın çeşitli sert ifadelerini içeren görüntüler serpişlim bir video vardı karşımda!

 

İnanın belki de bir saat düşündüm; “Bu videoyu yayınlamalımıyım” deyi!

Şimdi; bu videoda şahsın kendisine, ailesine, eşine, dostuna, her hangi bir yakınına hakaret yok!

Peki ne var?

Benim ve sayıları az birkaç kalemin yazabildiğin geçmişin film şeridi var!

Üstelik videoda, aynı dönemlerde şahsıma ve ( o dönemler Genel yayın Yönetmenliğini yürüttüğüm) Hakimiyet’e yönelik sözler dahi yer almıyordu!

Hatta o videoda, Belediyenin güzel ev sahipliğinde yapılan sörf yarışmalarındaki mutlu ve güler yüzlerin, Posbıyık’ın güzel başlayan ancak sertleşen ve bazı atıflara kadar gitmesiyle şaşkın ve ürkek yüzlere dönen bakışları da göstermiyordu!

 

Evet, zaman zaman bunları yazıyorduk ama –itiraf edelim ki- çok okumayı seven toplum olmadığımızdan, görüntü,yani video ve film, insanların bazı yaşananları hatırlamasına daha fazla katkı sağlıyordu!

Bu düşüncelerle hareket ettim ve videoyu haberleştirerek yayınladım!

Çünkü, haber tarafsız, yorum şahsın görüşleri olduğu düşüncesiyle,  toplumun Ereğlimizde geçmişte bazı yaşananları hafızalarında tazelemelerini istedim!

Tabi buna sıcak bakan da soğuk bakan da olacaktır, oldu da…

Bazı arkadaşlarım ‘yahu bunları yazarak Posbıyık’ın reklamını yapıyorsun” da dediler;

“Fikri iyi ki yayınladınız, bazıları unuttuklarını söylüyordu!” diyenler de oldu.

Kesin ve net söylüyorum; bazılarının ‘Aşkım Ereğli’ dediği, benim ise derdimiz, tasamız Ereğli dediğim kentimizin geçmişte yaşadığı sıkıntı ve kaosu, yeni süreççe yaşamaması için ‘cesaret örneği’ göstererek bu videoyu yayınladım!

İnancım şudur ki, bu yayından etkilenmeyen de, etkilenen de olacaktır.

Hatta bu köşe yazımdan da..!

Ben yayınladım ve de yazdım. Karar ise Ereğlimizin geleceğini belirleyecek olan seçmenimizindir…

Kalın sağlıcakla…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 26.3.2019 13:29:58

Bu yazı 606 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )


Şu anda 74 kişi online
Toplam ziyaret : 52.883.618

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
TURUNCU MUCİZE: CENNET HURMASI


Devamını oku »

12.11.2019 18:04:39 tarihinde yazıldı
265 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ORHAN GAZİ''NİN İMRENDİĞİ KÖY; İMRENLER


Devamını oku »

6.11.2019 10:19:30 tarihinde yazıldı
845 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

NE KONUŞTULAR DERSİNİZ?Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri