(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT…

Deniz ÖZSAN
  Uzman Diyetisyen

Havaların bir ısınıp bir soğuması hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Hemen hemen herkes bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirici arayışlar içerisinde. İlk aklımıza gelen ve kış sebze ve meyvelerinde bolca bulunan C vitamini…

C vitamini havaların soğuması ile birlikte artan kış hastalıklarına karşı en doğal koruma sağlayan vitamindir. Özellikle gribe karşı savaşan doğal bir silahtır. Kış aylarında bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte vücudun hastalıklara karşı göstereceği direnç de düşer.Enfeksiyonlar hücrenin görev ve faaliyetlerini yerine getirmesinde etkili olan vücuttaki C vitamini miktarını düşürürler. Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye’ye Özgü Beslenme rehberindeki verilere göre; günlük alınması gereken sebze-meyve miktarı en az 5 porsiyondur. Öneriye göre ülkemizdeki sebze-meyve tüketimini karşılaştıracak olursak C vitamini alım düzeyi de oldukça düşüktür. Antioksidan etkiye sahip A, C ve E vitaminlerinden zengin, çinkodan zengin, prebiyotik ve probiyotiklerinolduğu bir beslenme düzeni ile kış hastalıklarına karşı doğal bir korunma sağlanabilir. Demir, kalsiyum, tiamin, riboflavin, folik asit, A ve E vitaminlerinin vücutta kullanımı için gerekli olan C vitaminine uygulanan hazırlama, pişirme yöntemleri ve saklama koşulları çok önemlidir. Hatalı pişirme yöntemleri ve saklama koşulları vitamin kayıplarına yol açar.

 • Bol su içerisinde haşlanan sebzelerde C vitamini suya geçtiğinden sebze suları atılmamalıdır. Haşlama yöntemi ile pişirmek yerine buharda pişirmek vitamin kayıplarını minumum seviyede tutacaktır.
 • Sebzeler pişirileceği zaman ayıklanıp/doğranıp hemen pişirilmelidir.
 • Sebze ve meyveler oda sıcaklığında bekletilmemelidir. Özellikle oda sıcaklığında bekleyen meyvede zamanla çürüme başlar ve vitamin-mineral kayıpları ortaya çıkar.
 • C vitamini oksijene karşı hassas bir vitamindir. Taze sıkılmış meyve suları bekletilmeden hemen içilmelidir.
 • Rengi canlı olan taze sebze ve meyveleri satın almak vitamin mineral kaybını en alt seviyede tutacaktır. Ezik ve şekli bozuk meyve ve sebzelerdeki zedelenmeler çürümeye sebep olacaktır ve temas ettiği diğer sebze ve meyveleri de çürütecektir. Bu nedenle satın alınan sebze ve meyvelerin şekil ve tazeliği mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Yeşilbiber, tere, roka, maydanoz, ıspanak, karnabahar, portakal, limon, mandalina, kuşburnu bol miktardan C vitamini içeren besinlerdir. Koyu yeşil yapraklı sebzeleri içeren salatalarınıza; limon vitamin kaybını önlemek için servis yapılacağı sırada eklenmelidir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için;

 • Öğünlerinizde yoğurt, ayran, cacık ve kefir mutlaka olmalıdır.
 • Ara öğünlerinizde portakal, mandalina, kivi ve greyfurt gibi Cvitamininden zengin meyveleri tercih etmeye özen gösterin.
 • Bitki çaylarından özellikle kuşburnu, ıhlamur, böğürtlen ve ahududu gibi çayları tercih ederek bol limon ile tüketin.
 • Haftada en az 2 defa balık tüketin ve mevsim balıklarını tercih etmeye özen gösterin.
 • Haftada 2-3 defa kuru baklagilleri tüketmeye özen gösterin.
 • Kahvaltıda maydanoz ve yumurtayı sofranızdan eksik etmeyin.

Sağlıklı, huzurlu, sıcak ve fit bir kış geçirmeniz dileğiyle…16.10.2018 11:06:40

Bu yazı 968 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

Şu anda 28 kişi online
Toplam ziyaret : 50.916.159

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
KENTİN ÖNCELİKLİ SORUNU NETLEŞTİ; TRAFİK!


Devamını oku »

16.7.2019 11:24:58 tarihinde yazıldı
165 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
EREĞLİ''NİN ÜZERİNDE BEDDUA VAR!


Devamını oku »

10.7.2019 15:46:16 tarihinde yazıldı
396 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

ALMANYA’DAN GELDİ, ATA’SIYLA KONUŞTU!Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri