(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

TERSANELER BÖLGESİ- SORUNLAR!

Fikri KAPAN

Bazen okurlarımızı (internette takiphçi deniyor!9 dinlemek ve onların isteğine de yönelmekte yarar var sanırım!

Zira bir okurumuz, (biraz da ağır ifadelerle!) son günlerdeki siyasi yazılarımızı ‘ıvır-zıvır’ diye yorumlayarak, özellikle Tersaneler Bölgesi’ndeki sorunlarla (!), ilçenin diğer meselelerini görmezden geldiğimizi eleştirmiş!

Hemen belirtmekte yarar görüyorum ki; okurumuzun, bazı yazıları kaçırmış olması ihtimali yüksek, zira bir çok haberimizde ve yorumlarımızda konuya hassasiyet gösterdiğimiz belirtmeliyim!

Yine de teşekkür ediyorum. Sorunları takip etmek ve takip edilmesini istemek de güzel…

***

24 Haziran Erken Genel seçimlerinde meydanlara çıkan milletvekili aday adaylarının bazılarının, aslında açıklamalarında mevcut sorunları gündeme getirdiklerini görüyoruz.

Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun (TTK) içinde bulunduğu durum, Tersaneler Bölgesi’nin ‘içler acısı’ konumu, Ereğli’ye üniversite kampüsü yapılabilmesi (yapılamaması!), çevreye bağlantı yolları, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları ile şehrin ortak durumları…

Benzer birçok konu gündemlerinde aday adaylarının…

Hatta sadece muhalefet kanadının değil, iktidar kanadının da başlıca sorunları (!) aynı konular!

Mesela; İYİ Parti’den aday adayı Boray Baycık, son açıklamasında tersaneler bölgesini gündeme getirmiş, TTK’da üretim artırımı ve işçi alımını güncellemiş!

AK Parti’den aday adayı Fatih Çakır, sorunları pek sıralamamış ancak, ‘yaptıklarım, yapacaklarımın teminatıdır’ anlayışını ön plana çıkarmış!

Bu dönem de CHP’den aday olmak isteyen Şerafettin Turpcu’nun söylemleri de farklı değil..

***

… Ve Ünal Demirtaş…

CHP’den bir süreliğine ayrılan ve “Demokrasi Kahramanları” ilan edilen 15 milletvekilinden biri…

İktidarın ‘olası oyununu’ bozarcasına İYİ Parti’ye geçerek, öncelikle “Meral Akşener’in önünün kesilmesi” senaryolarını bozan ekip içinde yer alan Demirtaş, diğer arkadaşlarıyla birlikte partisine döndü ve “Güzel Memleketinden aday adayıyım” diyerek yeniden Zonguldak’tan aday oldu.

***

Demirtaş, milletvekilliği döneminde de, üzerinde sıkça durduğu konular arasındaydı Ereğli Tersaneler bölgesi ve TTK…

Zonguldak’ın da boylamayan Demirtaş, ‘Vadi’nin geleceği sayılan havaalanının aktif çalışması için de epeyce çaba gösterdi.

Mesleği olan avukatlığının da avantajı ile konulara daha hakim yapısıyla bazılarından sonuç da alabilen Demirtaş, kendisi ile Ankara’da görüşmemizde “hele bir yeni dönem başlasın, daha neler yapacağız” diyerek de gelecek hedeflerini bir şekilde (isimlendirmeden) netleştiriyordu.

***

Siyasetin dışında; Ereğli’nin yakın zamandaki gündemi olan Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri sonrası koltuğa oturan Arslan Keleş de, daha işin başında ‘başlıca meselesini’ ortaya koymuş oldu.

“Eski Devlet Hastaneleri binalarının bulunduğu alana Bülent Ecevit Üniversitesi Kampüsü yapılmasının peşini bırakmayacağız” diyor Keleş..

Keleş, bununla da kalmıyor; “konunun takipçisi olacağız, gerekirse biz bu işi üstleniriz” demekten de geri durmuyor.

Aynı düşünce, Ereğli TSO Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu’nda da hakim…

Yine Keleş, başta Erdemir olmak üzere kentin dinamikleri ile sıkı diyaloglar içinde olacaklarına, ilçenin kalkınması ve gelişmesi için yerel yönetim başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yapacaklarına dikkat çekiyor.

 ***

Bütün bunlara ilaveten, meslekleri kamuoyu haberleri ile bilgilendirmek olan bir çok yerel medya; bu medyalarda ‘sorumluluk sahibi’ gazetecilerin yorumları, ilçenin geleceğine daiur atılması gereken önemli adımları gündeme taşıyor, tanışama devam ediyor.

Yani, okurumuzun endişesini bir yana bırakırsak, aslında şehirde yeni bir dönem ve hareketlilik kendini gösteriyor; sorunlarından kaçmak değil, üzerine üzerine gitme niyetleri ortaya konuluyor!

***

Yeter mi?

Elbette yetmez!

Yine Keleş’in de söylemiyle;

“Biz ilçenin gelişmesi ve kalkınması için birlik ve beraberlik içinde hareket etme kararındayız. Bu kararlılığımızda basınımızın da önemli desteğine ihtiyacımız var…”

***

Bu tavır ve söylemlerin üzerine ‘sorumlu medyanın’ gereğini yapmayı sürdüreceğinden şüphem olmadığını tekrarlarken, zaman zaman yaşanan olumsuzluklar nedeniyle endişeye düşmekte haklı gerekçeleri olun okurumuzun (okurlarımızın) talep ve düşünceleri doğrultusunda görevimizi yapacağız.

Kalın sağlıcakla…15.5.2018 09:39:49

Bu yazı 613 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

Şu anda 44 kişi online
Toplam ziyaret : 48.460.957

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
YENİ YIL SOFRASI…


Devamını oku »

31.12.2018 19:37:52 tarihinde yazıldı
1060 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
BELEDİYE BAŞKANI "YANİ" GÖREVDEN ALINDI !


Devamını oku »

6.2.2019 13:55:28 tarihinde yazıldı
429 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

KEYİF SELFİESİ..!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri