(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

RAMAZAN SOFRALARININ İNCİSİ: HURMA

Deniz ÖZSAN
  Uzman Diyetisyen

Palmiyegiller familyasından gelen yapraklı bir palmiye türü olan hurma; Ramazan ayında tüketimi artan, hemen hemen her sofrada bulunan ve içeriğinde çok sayıda vitamin-mineral içeren bir meyvedir. Kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, potasyum, kükürt,  klor, fosfor gibi minerallerin yanında A,C ve B grubu vitaminleri ve beta-karoten içermektedir. Lif oranı yüksek olması nedeniyle; oruç tutarken en sık karşılaşılan kabızlık sorunu için tercih edilebilir. Aynı zamanda bağırsakta LDL kolesterol (kötü kolesterol) emilimini azaltmaktadır.

Yoğun antioksidan içeriği sayesinde gençlik iksiri olarak nitelendirilen hurmanın bu özelliği; hurma palmiyesi özündeki bitki hormonlarından gelmektedir. Meyvelerin antioksidan içeriklerinin incelendiği kapsamlı bir araştırmada; kuru meyveler arasında en yüksek antioksidan içeriğe sahip olan hurmayı sonrasında kuru üzüm izlemektedir.

Birçok faydasının olmasının yanında şeker içeriği yüksek olan hurma; düşük kalorili bir meyve değildir. Tek bir hurmada yaklaşık 15-20 kalori vardır. Yüksek glisemik indeksli bir meyve olmasında dolayımetaboliksendrom veya diyabeti (şeker hastalığı) olan bireyler kontrollü tüketmelidirler. Kilo kontrolünü sağlamak için porsiyon ölçüsüne dikkat edilerek tüketilmelidir. Demir eksikliği olan bireyler için; mükemmel bir demir deposu olan hurmanın 100 gr’ da 0.9 mg demir vardır ve günlük demir ihtiyacının %11’ini karşılar.

Günde 2 Adet Hurma;

  • Kabızlığa karşı koruyucudur.
  • Yüksek potasyum içeriği sayesinde; kalp atım hızı ve kan basıncını düzenler. Bu sayede felç ve kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucudur.
  • Magnezyum içeriği sayesinde kan basıncını düşürmeye yardımcıdır.
  • Göz sağlığı için önemli olan beta-karotenden zengindir.
  • B grubu vitaminlerden zengin olması nedeniyle depresyona,sinir hastalıklarına karşı koruyucudur.
  • Aç karnına tüketildiğinde barsak parazitlerini öldürücü etkisi vardır.
  • Kilo alamayan bireyler için glukoz, sukroz ve fruktoz gibi doğal şekerleri içerdiğinden enerji arttırıcı olarak ara öğünlerde süt/yoğurt ile tercih edilebilir.

Günlük en fazla 3-4 porsiyon meyve tüketimi önermekteyiz. Bunun 1 porsiyonunu kuru meyvelerden tercih edersek; günlük 2-3 adet hurma yeterli olacaktır. Yoğun şeker içeriğinden dolayı kilo vermeye çalışan bireylerde porsiyon kontrolüne dikkat edilerek tüketmekte fayda var. Sağlıklı, huzurlu ve formda bir Ramazan geçirmeniz dileğiyle…13.06.2017 08:44:42

Bu yazı 800 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

Şu anda 20 kişi online
Toplam ziyaret : 44.210.199

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
TERSANELER BÖLGESİ- SORUNLAR!


Devamını oku »

15.05.2018 09:39:49 tarihinde yazıldı
353 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
BOLU SANCAĞI VE EREĞLİ


Devamını oku »

16.05.2018 11:09:03 tarihinde yazıldı
218 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

BİR TUHAFLIK VAR AMA ..!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri