(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

GAZİ “ATATÜRK” EREĞLİ’DE


Atatürk’ün Zonguldak’a geldiği konusu kayıtlarda bulunabilen bir gerçektir. Fakat Ereğli’ye geldiği hususu üzerinde çeşitli rivayetler dile getirilmektedir. Fakat bu haberimizde o rivayetlere değil bir gazete haberine değineceğiz. Bu haber, 27.08.1931 tarihli Cumhuriyet Gazetesi haberi..

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK 26.08.1931’de ERTUĞRUL YATI ile geldiği Zonguldak’ta, Milletvekilleri ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Celal Bayar ile beraber Zonguldak’ta çeşitli açılış ve ziyaretler gerçekleştirmişlerdir. Yine Atatürk, beraberinde olan Milletvekilleri ile Zonguldak’ta maden ocaklarını da gezmiştir.

ATATÜRK YÖREMİZE SAVARONA İLE Mİ GELDİ?
Atatürk’ün Savarona yatı ile Ereğli’ye geldiği belirtilir. Oysa Savarona yatının Türkiye Cumhuriyeti hükümetince alındığı tarih 1938’dir. Yani Atatürk’ün uzun süre rahatsızlıkları ile boğuştuğu ve vefat ettiği tarihtir 1938.. Savarona’ya Türk bayrağının Mart 1938’de Southampton’da çekildiği de belirtilmektedir.
Bu bilgilerden hareketle, Atatürk’ün Ereğli’ye geldiği belirtilen “yat”ın Savarona değil, Ertuğrul yatı olduğu görülebilecektir. Aşağıdaki fotoğrafta Atatürk ve manevi kızı Ülkü Adatepe 1936 yılında Ertuğrul yatında görülmektedir. Ülkü Adatepe’nin de birkaç yıl önce Ereğli’ye bir ziyaret gerçekleştirdiği ve geçen yıl geçirdiği trafik kazası sonrasında vefat ettiği bilinmektedir.

ATATÜRK EREĞLİ LİMANINDA
ATATÜRK; Ereğli limanında, motor ve sandallarla denizin açıklarına kadar gelen bir kısım Ereğlilinin ve deniz sporcularının tezahüratlarıyla karşılanmıştır. Fakat Atatürk’ün, Zonguldak halkının bir gece Zonguldak’ta misafir kalması talebini ‘İstanbul’daki işlerinin yoğunluğu nedeniyle dönmesi gerektiği’ beyanından da anlaşılacağı üzere, yolu üzerinde olan ‘EREĞLİ’ye de uğramış olmasına rağmen’ karaya çıkmayıp, bir süre Ereğli’yi seyredip yoluna devam etmiştir.
“Reisicumhur Hazretleri, Zonguldak’tan sonra Ereğli Limanına da uğramışlar, motor ve sandallarla açıklara kadar gelen halk grupları ve deniz sporcuları tarafından tezahüratlarla karşılanmışlardır.”

ATATÜRK ZONGULDAK’TA NE DEDİ?
26 Ağustos 1931 tarihinde, Gazi Mustafa Kemal “Atatürk” şu ifadeleri kullandı:
“Zonguldak’ın derin toprakları altındaki maden serveti ne kadar kıymetli ise bizim nazarımızda Zonguldak da o kadar çok kıymetli bir vilayetimizdir. Samimi hislerinize teşekkür ederim”
“Zonguldak’ın derin toprakları altında, bütün Türkiye’yi ihya edecek bir servet yatıyor. Bu ziyaretten ve aldığım bilgiden çok memnun oldum”

     

 

 19.1.2015 17:37:46

Bu yazı 1703 defa okunmuştur

Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız

Facebook'ta Paylaş

YORUMLAR (0)
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

Şu anda 18 kişi online
Toplam ziyaret : 51.471.224

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
ERDEMİR; TASINI TARAĞINI TOPLA VE ..!


Devamını oku »

20.8.2019 11:07:02 tarihinde yazıldı
263 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
TATİL GELİYOR; DETOKS MU YAPSAM?


Devamını oku »

3.7.2019 11:41:28 tarihinde yazıldı
624 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

ÇAKIR’DAN SÜRPRİZİ BEKLEYİN!!!Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri