(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLADI

(Haber: Fikri Kapan) - Zonguldak’ın Kilimli İlçesine bağlı Çatalağzı Beldesinde kurulu Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş’ye ait liman işletmesinde, mevzuata aykırı her hangi bir çalışma yapılmadığı bildirildi.

Zonguldak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden, basında yer habere istinaden yapılan yazılı açıklamada, Eren Liman’da, Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları’na (Kardemir) ‘mevzuata aykırı kömür götürüldüğü ve Kardemir’den ise söz konusu limana cüruf niteliğindeki atık malzemenin taşındığına dair haberin yer alması üzerine kuruluşta 2 gün süre ile 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde inceleme ve denetim gerçekleştirildiği belirtildi.

Yapılan denetimlerde; Eren Limanına, Kardemir’den yüksek fırın cürufunun geldiği’nin belirlendiği anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

YURT DIŞINA İHRAÇ ETİLİYOR

“Bu cüruf malzemelerin Kardemir tarafından satış yoluyla Eren Holding bünyesinde yer alan Medcem Global Pazarlama San. Ve Tic. A.Ş. ünvanlı firma tarafından alınarak Eren Limanından yurt dışına ihracatı gerçekleştirildiği hususları tespit edilmiştir.

ATIK DEPOLAMA FAALİYETİ YOK

Ayrıca Kardemir’den gelen söz konusu cüruf malzemeler ile ilgili yerel basın haberinde yer aldığı gibi İlimizde herhangi bir şekilde atık depolanması faaliyetinin olmadığı, Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılan ihracatla ilgili liman hizmeti verildiği tespit edilmiştir.

YAN ÜRÜN OLARAK GEÇİYOR

Bahsi geçen yüksek fırın cürufu Kardemir adına düzenlenmiş olan ve 24/02/2024 tarihine kadar geçerli olan kapasite raporunda yan ürün olarak yer almaktadır. Bununla birlikte bu malzemenin çimento sektöründe kullanılmasının uygun olduğuna ve atık mevzuatı hükümlerine göre yönetilmesine gerek olmadığına dair Bakanlığımız, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünün 18/09/2019 tarih ve E.213175 sayılı yazısı bulunmaktadır.

ATIK OLARAK DEĞERLENDİRİLMİYOR

Bu bağlamda yerel basın haberinde atık olarak bahsedilen cüruf malzeme 2872 Sayılı Çevre Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan Atık Yönetimi Yönetmeliği ve ilgili diğer mevzuatlarda belirtilen hususlar çerçevesinde atık olarak değerlendirilmemektedir.

ÇEVRE İZİN VE LİSANS BELGESİ VAR

Söz konusu faaliyetin yürütüldüğü Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş’ye ait liman tesisinin de bulunduğu işletme ile ilgili olarak Bakanlığımız tarafından düzenlenmiş ve 21/01/2025 yılına kadar geçerli “Çevre İzin ve Lisans Belgesi” bulunmaktadır.

İTHALAT İŞLEMLERİ MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE YÜRÜTÜLÜYOR

Ayrıca İlimizde bulunan ve Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından işletilen liman tesisine Karabük İlinde faaliyet gösteren Kardemir işletmesi tarafından ithal edilen kömürler gelmektedir. İthal edilmek istenen bu kömürler ile ilgili olarak ithalat uygunluk işlemleri İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir. Bu işlemler sırasında ithal edilmek istenen kömürlerden İl Müdürlüğümüz teknik personelleri gözetiminde numune alma işlemi gerçekleştirilmekte ve analiz için Bakanlığımız tarafından yeterlik verilmiş laboratuvarlara gönderilmektedir. Analiz sonuçlarının mevzuatlarda belirtilen hususlara uygun çıkması durumunda ithal kömürlerle ilgili uygunluk yazısı İl Müdürlüğümüzce düzenlenmektedir. Söz konusu ithalatların tamamlanmasıyla ilgili diğer işlemler Zonguldak Gümrük Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

FİRMA KAMYONLARI TAŞIYOR

Ayrıca Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş’nin termik santral faaliyetinden çıkan yatak altı külü olarak tabir edilen malzemelerinde firma tarafından liman işletmesi vasıtasıyla yine çimento sektöründe kullanılmak üzere yurt dışına ihracatı gerçekleştirilmektedir. Söz konusu malzemeler işletmeye ait kamyonlarla santral ünitelerinden limana taşınmakta ve satışı yapılmaktadır.
Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş’in kendi işletmelerinden proseslerde çıkan bazı atık malzemenin depolama faaliyetinin yapıldığı bölgede Cemaltepe Mevkisinde bulunan düzenli depolama tesisi de bulunmaktadır. Söz konusu tesis ile ilgili olarak 25/09/2023 tarihine kadar geçerli ‘Çevre İzin ve Lisans Belgesi’ bulunmaktadır. Ayrıca söz konusu sahaya İlimiz dışından herhangi bir şekilde atık malzeme getirilmemesi konusunda İlimiz Mahalli Çevre Kurulu kararı bulunmaktadır.”


http://www.ereglihakimiyet.com/tumyazilar.asp?yazar=yustundagBu sayfayı yazdır

29.1.2023 19:07:00

Bu haber 310 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 3 kişi online
Toplam ziyaret : 70.372.394

Başlangıç Tarihi Bitiş TarihiKABIZLIĞIN ÖNEMLI BIR NEDENI: ANISMUS


Devamını oku »

10.1.2023 13:01:29 tarihinde yazıldı
945 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
SEÇİMLERDE SONA DOĞRU!..


Devamını oku »

28.3.2023 10:19:50 tarihinde yazıldı
87 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
ONLAR BAŞA TAC İMİŞ…


Devamını oku »

25.3.2023 12:38:09 tarihinde yazıldı
154 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
ŞİMDİ DETOKS ZAMANI


Devamını oku »

20.5.2022 11:53:37 tarihinde yazıldı
1135 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ALAPLI-BÜYÜK TEKKE KÖYÜNDE, HIRİSTİYAN AZİZİ VE İSLAM SEYİDİ Mİ YATMAKTADIR?


Devamını oku »

27.10.2022 11:53:34 tarihinde yazıldı
876 kez okundu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri