(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

KÜTÜĞE YÖN VEREN OJELİ ELLER

 

(Haber: Orhan Akyüz) 

Zonguldak’ta, ahşap el sanatçısı kadının, ‘’Vahşi Doğa Heykel Atölyesi Sergisi’’ndeki el emeği göz nuru ağaçların kütüğünden yaptığı ürünleri yoğun ilgi görüyor.

Ahşap el sanatçısı maharetli kadın Senem Çakır’ın, kendisine ait olan Sem’in Atölyesi’nde ağaçların kütüğünden kaplan, aslan, başak, baykuş, leylek, anka kuşu, kartal, geyik, fil gibi elinin dokunduğu görülmeye değer birçok türdeki küçük ve büyük boydaki sanat eserleri, Zonguldak Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde görücüye çıkarıldı.

Türk el sanatlarının en güzel örneklerinin sunulduğu sanat dallarından biri ahşap el sanatına gönlünü veren sanatçı Çakır, ahşap yontu ile ilgili bilgi ve deneyimlerini heykellerinde ve büstlerinde kullanıyor.

 

‘’ALAYLIYIM’’

 Heykel ve büst çalışmalarının yanı sıra fonksiyonel sanat alanında da kendi tasarımlarını hayata geçirdiğini anlatan ahşap el sanatçısı Çakır, şöyle konuştu:

‘’Sergilediğim ürünlerimin tamamını titizlikle yeteneklerimi kullanarak el emeğimle yaptım. Bu mesleğime özen gösteriyorum, yaklaşık 7 yıldır da ilgilenmekteyim. Kendimi bu sanata adadım. Evimizin üst katındaki bölümü atölye olarak kullanıyorum. El sanatı mesleği için hiçbir eğitim almadım, yani alaylıyım, sadece yaratıcılığımı ön plana çıkarıyorum. Bu benim ilk sergim. Hedefim, ülkemizin dört bir yanında ve yurt dışında da sergi açmak.’’

‘’ORMAN KIZI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM’’

 Senem Çakır, atıl kullanılmayan kestane, ceviz, istiriç gibi ağaçların kütüklerini değerlendirerek sanatına yansıttığını belirterek, ‘’Atıl durumdaki bu kütükleri elde ederken kesinlikle doğaya zarar vermiyorum. Ben ormanla iç içeyim. Orman kızı olmaktan da gurur duyuyorum. Sergimde yer alan ürünlerin tamamını işçiliği zahmetli olan ağaçların kütüklerinden yaptım. Kış mevsiminde doğa kendi temizliğini yaparak, bize de atıl durumda bıraktığı bu ağaçları malzeme olarak sunuyor. Burada sergideki ürünlerin ilgilenenlere satışı olabilecek. Ayrıca talebe göre üretim de yapıyorum’’ dedi.

Bu arada sanatseverlerle buluşturulan ürünlere ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdikleri, sergi salonunun zeminine de çeşitli ağaçların yapraklarının serpiştirilerek doğayı anımsattığı gözlemlendi.

Ahşaptan heykel ve büstlerin yanı sıra çeşitli hayvan figürlü süs eşyalarının da yer aldığı sergi, 22-24 Kasım tarihlerinde mesai bitimine kadar açık kalacak.

http://www.ereglihakimiyet.com/tumyazilar.asp?yazar=yustundag
Bu sayfayı yazdır

22.11.2022 18:17:25

Bu haber 313 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 5 kişi online
Toplam ziyaret : 69.176.167

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

SESSİZ ÇÖLYAK HASTALIĞI! GİZLİ DÜŞMAN


Devamını oku »

16.10.2022 11:18:22 tarihinde yazıldı
482 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
BAŞÖĞRETMEN!


Devamını oku »

22.11.2022 10:40:52 tarihinde yazıldı
164 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
ASIL AYDINLIK SİZDE ÇOCUKLAR…


Devamını oku »

22.11.2022 11:50:32 tarihinde yazıldı
154 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
ŞİMDİ DETOKS ZAMANI


Devamını oku »

20.5.2022 11:53:37 tarihinde yazıldı
728 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ALAPLI-BÜYÜK TEKKE KÖYÜNDE, HIRİSTİYAN AZİZİ VE İSLAM SEYİDİ Mİ YATMAKTADIR?


Devamını oku »

27.10.2022 11:53:34 tarihinde yazıldı
318 kez okundu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri