(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

TOKİ MESELESİNİ ANLATTI!

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, CHP İlçe Başkanı Op. Dr. Eylem Ertuğ Ertuğrul, “Toplamda 500 bin konut yapılacak olmasına bir itirazımız yok; fakat bırakın dar gelirliyi, orta gelirli bir vatandaşın bile mülk edinme şansı yok” dedi.

Ertuğrul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) projesin, “Türkiye’nin son zamanlardaki en büyük sosyal projesi olarak” açıkladığını hatırlattı.

Ertuğrul, bu tür projelerin devletin yapması gerekenler olduğunu, rahatsızlık da duymadıklarını belirttiği açıklamasında, şunları kaydetti:

OTRA GELİRLİ VATANDAŞ BİLE!

“Son yıllarda ülkemizdeki emlak fiyatlarının nasıl arttığı herkesin malumu. Hem emlak değerleri hem de kira değerleri anlamında ülkenin her yerinde yüzde 250’lere ulaşan artışlar yaşandı. İnşaat maliyetleri de çok yüksek oranlarda arttı. Bu artışlar birbirlerine paralel olarak gidiyor. Toplamda 500 bin konut yapılacak olmasına bir itirazımız yok; fakat bırakın dar gelirliyi, orta gelirli bir vatandaşın bile mülk edinme şansı yok.

PARA BETON EKONOMİSİNE YÖNLENİYOR!

Asıl tartışılması gereken konulardan biri de şudur: TOKİ, Türkiye’de, son 20yıldır ne kadar konut kazandırmış? Toplamda 1 milyon 700 bin konut. Şimdi siz bu kadar kısa bir zaman içerisinde önce 250 bin ardından da bir 250 bin konut kazandıracaksınız. Zaten biz ülke olarak inşaattan başka bir şey üretemiyoruz. Parayı yine beton ekonomisine yönlendiriyoruz.

YÜKLENİCİ FİRMALAR İHALELERE BİLE GİRMİYOR

Ayrıca şöyle bir sıkıntı daha var; bizim yöremiz de dahil olmak üzere pek çok şehirde iktidar kamu binaları için ihalelere çıkıyor. Yüklenici firmalar bu ihalelere bile girmiyorlar. Ya şartnameyi beğenmiyorlar ya da mevcut fiyat artışları altında bu binaları yapamayacaklarını düşünüyorlar. Bu sıkıntıları da düşünmek lazım. Böyle bir yükün altına girmek herkesin harcı değil. Bu proje çok büyük müteahhit firmalarının yapabileceği bir çalışma. Türkiye’nin elbette bu kadar çok sayıda konut üretme gücü var. İnşaat sektörü emek ağırlıklı bir sektör. Bu sektörde çalışacak elemanlarımız da var. Ancak Türkiye’de sadece inşaat yapıyoruz; başka bir şey yok. Önümüzdeki iki buçuk yıl içinde bu konutların 250 binini yapmayı taahhüt ediyorlar; peki bu projeye girecek olan firmaları nasıl garanti altına alabilecekler? Önce bunun netleştirilmesi gerekir. Mevcut şartlarla bu ihaleleri alacak firmalar bu kadar konutu nasıl bitirebilecekler?

SEÇİM YATIRIMI LANSMAN!

Bir seçim yatırımı olarak yapılan bu lansman her şeye rağmen ekonomiye bir hareket getirecekse de bir gazla başlanan bu projede birkaç sene içinde Türkiye’nin her yerinde yarım kalmış inşaatlar göreceğiz. Temelleri atılmış binaların kaçıp gitmiş müteahhitlerini konuşacağız. Bizim endişemiz tam da budur. Bunu önlemenin yolu da şudur: Eğer iktidar bu projede samimiyse ve Beşli Çete’yi nasıl garanti altına alıyorsa bu ihalelere girecek müteahhit firmaları da garanti altına alsın. Onlara sağlanan kolaylıklar bu firmalara da sağlansın.

VADE ÖDEMELERİNDEKİ BELİRSİZLİK

Diğer yandan bu konutlar için vatandaştan talep edilen giriş ücreti cazip gibi geliyor. İnsanlar birkaç ay sıkıntı çekip ilerleyen zamanlarda rahatça bu taksitleri ödeyebileceklerini düşünüyorlar; ancak aylık ödemelerin altı aydan altı aya memur maaş zammı oranında artacak olması önemli bir belirsizlik oluşturuyor. İleride vatandaşın ödeme zorluğu çekebileceği ödeme tutarları ile karşılaşılması mümkün. İş sonunda bu binaların maliyetleri çok çok yukarı seviyelerde olabilir. Parasını TL’nin değer kaybı yaşaması ihtimali sebebiyle bankalara yatıramayan dar gelirli için bu proje cazip gelebilir; ancak bu şartlarda hiçbir dar gelirli vatandaşımız bu konutların parasını ödeyemez. Dolayısıyla da bu şartları ortaya koymak, insanların aklıyla dalga geçmek gibi.

CHP’NİN BASKILARI İLE EMEKLİ MAAŞLARI ARTTI

CHP’nin baskıları ile en düşük emekli maaşı ortalama 3 bin 500 lira düzeyine geldi. Emekli vatandaşımız bu projeden konut sahibi olmak istese; elektrik, doğalgaz, kira gibi giderleri varken bu konutun aylık ödemelerini nasıl yapabilecek? Bu ülkede doğalgaz faturasını ödeyemediği için icralık olan yüz binlerce insan var. Yetmedi; bu ülkede KYK kredi borcunu ödeyemediği için icraya verilmiş gençler var. Biz bu insanlara böyle imkanlarla konut sahibi olabileceklerini nasıl anlatacağız? Niyet edecekler; ama ödemelerini yapamadıkları için yine icralık olacaklar.

YETER ARTIK!!!

Burada görebildiğimiz sadece vatandaşın dudağına bir parmak bal çalmak ve seçim ekonomisi için kaynak para bulmak. Ayrıca Ülkeyi betona gömdünüz! Yeter! Artık ihraç edeceğimiz ürünler üretme peşine gidelim. Tarıma yüzümüzü dönelim. Köylerimiz boşaldı; çünkü bu iktidar hayvancılık yapan insanları bile bitirdi. Millet sütteki hayvanını kasaba verecek hale geldi. Bakamıyor hayvanına. Bu sebeple de zaten parasız olan halk için bu kampanya tamamen seçime endeksli bir kampanyadır. Yine söylüyorum ki Türkiye ekonomisi betondan ve binadan ibaret değildir.”

http://www.ereglihakimiyet.com/tumyazilar.asp?yazar=yustundag
Bu sayfayı yazdır

21.9.2022 09:42:09

Bu haber 279 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 8 kişi online
Toplam ziyaret : 68.441.925

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

KARACİĞER HASTALIĞI TAMAMEN GERİ DÖNEBİLİR Mİ?


Devamını oku »

1.4.2022 15:14:52 tarihinde yazıldı
899 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
EĞİTİMDE ATAMALAR- MEDYA BAĞLANTILARI… ÖĞRETMENLER…


Devamını oku »

27.9.2022 09:47:40 tarihinde yazıldı
224 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
EN KIYMETLİ VARLIK,SAĞLIK!


Devamını oku »

24.9.2022 10:26:14 tarihinde yazıldı
416 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
ŞİMDİ DETOKS ZAMANI


Devamını oku »

20.5.2022 11:53:37 tarihinde yazıldı
517 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
AZİZ THEODOROS STRATELATES VE EREĞLİ


Devamını oku »

25.8.2022 11:35:13 tarihinde yazıldı
193 kez okundu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri