(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

POSBIYIK İNCELEDİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın, bölgedeki aşırı yağışlar sonrası oluşan selden zarar gören Bölücek, Topçalı ve Hamzafakılı mahallelerinde incelemelerde bulunduğu bildirildi.

Posbıyık, selden zarar gören vatandaşları da dinlemesinin ardından yaptığı açıklamada, bölgenin, kentin tarım deposu olduğunu belirtti.

Posbıyık, Devletten, bölgenin selden kurtarılmasına yönelik Bülent Ecevit Üniversitesince (ZBEÜ) hazırlanan dere ıslah projesinin başlamasını beklediklerini anlatarak, şunları kaydetti:

“Bölücek, Topçalı ve Hamzafakılı’da en büyük tehlike köprünün olduğu yer. Orada dere ıslahı yapılması lazım. Bunun projesi üniversite tarafından yapıldı. Bir tek tatbikatı kaldı. Orada büyük bir şişme oluyor, özellikle Devrek tarafından sular bu tarafa doğru geldiği zaman bu bölgeler mahvoldu demektir. Her seferinde tarımın deposu olmasına rağmen, en çok tarım ürünlerinin bu bölgede yetişmesine rağmen her selde buralar mağdur oluyor. Vatandaş artık bıkmış vaziyette. Yol boyunca görüyoruz, vatandaş artık sel baskınları nedeniyle sebze ekmekten bıkmış, fındığa dönmeye başlamış. Çünkü artık bıkmış, sel nedeniyle hep zarar ediyor. Bu bölgede bir tedbir alınması lazım. Alt taraflar biraz iyi yükseltildi ama buralar sürekli selden zarar görüyor. Aynı zamanda dünyanın ürün sıkıntısına gittiği zamanda böyle tarım alanlarımızı korumalıyız. Buraların ürünlerinin Ereğli’yi, Zonguldak’ı beslediği biliniyor, acilen tedbir alınması lazım. Hamzafakılı’da bu selde hayvanlar ölüyordu, OSB oradan geçişe izin vermeyince sorun yaşanıyor. OSB oralara sahip çıkmış, geceleyin bekçi bekliyor, buradan geçirmem, diyor. Böyle bir anlayış olamaz. Buna isyan ediyor insanlar. Biz de Belediye olarak eksikliklerimizi gidermeye çalışıyoruz, yolları tamir ediyoruz. Zarar gören alt yapıyı yapıyoruz. Elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Mutlaka devletin bu bölgeye el atması lazım. Selden zarar gören arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyorum.”

Bölücek Muhtarı İsmail Şişman, güzergahtaki tüm seraların zarar gördüğünü belirtirken, Posbıyık7a ise ziyareti dolayısıyla teşekkür etti.

OSB KAPILARINI AÇMADI!

Bu arada, Hamzafakılı Muhtarı İsmail Mitat Altıay ise bölgedeki Karadeniz Ereğli Organize Sanayiyönetimini eleştirerek, şöyle dedi:

“Allah razı olsun bizim Ereğli Belediyesi’nden hiç sıkıntımız yok. Bizim en büyük sıkıntımız OSB. Gecenin üç buçuğunda Muharrem Beşikçi’nin çiftliğinde 100-150 büyük baş hayvanı var. Selde karşıya geçemedik. OSB’den karşıya geçmek istedik. Fakat gece 03.30’da organize kapıları bize açılmadı. Müdüre ulaşamadık. güvenliğin patronunu arayarak,, ‘Hayvanlar telef oluyor, burayı, kapıyı açın’ dedim, ‘Benim yapabileceğim bir şey yok’ dedi. Bu doğal afet anında kapılar açılmayacaksa ne zaman açılacak. Doğal afette bu kapıların açılması için illa birilerinin ölmesi mi lazım.”

Selde seralarının su altında kalması nedeniyle 100 bin lira zararı olduğunu ileri süren üretici Sinan Gültekin de şunları söyledi:

“İki yıl önce yine aynı oldu. Benim seram ırmaktan 250 metre yukarıda, 30 metre dediler, yardım etmediler. Her sene bunların cezasını biz mi çekeceğiz. Erdemir’li yöneticilere sesleniyorum. 1 haftadır sel felaketi olacak diye açıklamalar yapılıyor. Zamanında barajın bir-iki kapağını açın. Uyarıları dikkate alın. Ben bu zararı neyle karşılayacağım. Derdimizi anlatacak bir makam yok. İlla gidip Erdemir’de bekçilerle birbirimize mi girelim.”

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, incelemeleri ardından, yapılması gereken çalışmaların biran evvel başlaması için ilgili ekibi görevlendirdi.

http://www.ereglihakimiyet.com/tumyazilar.asp?yazar=yustundag
Bu sayfayı yazdır

30.6.2022 14:41:06

Bu haber 319 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 12 kişi online
Toplam ziyaret : 67.898.621

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

KARACİĞER HASTALIĞI TAMAMEN GERİ DÖNEBİLİR Mİ?


Devamını oku »

1.4.2022 15:14:52 tarihinde yazıldı
748 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
DERDİMİZ KDZ. EREĞLİ ... DE, SES VEREN YOK!!!


Devamını oku »

16.8.2022 10:05:26 tarihinde yazıldı
187 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
BİRAZ ADAP LÜTFEN!


Devamını oku »

16.8.2022 19:58:33 tarihinde yazıldı
189 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
ŞİMDİ DETOKS ZAMANI


Devamını oku »

20.5.2022 11:53:37 tarihinde yazıldı
386 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
CUMHURBAŞKANI ROMA İMPARATORU GİBİ EREĞLİ''YE CAMİNİN YAPILMASINI SAĞLAMALI


Devamını oku »

9.8.2022 15:24:57 tarihinde yazıldı
173 kez okundu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri