(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

DEMİRTAŞ’IN İDDİASI

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, bölgede etkili olan aşırı yağışlar sonrası olumsuz manzaralar yaşandığını bildirdi.

Demirtaş, yazılı açıklamasında, 26 Haziran’da başlayan sağanak yağışlar sonucu Zonguldak Merkez, Çaycuma, Saltukova, Devrek, Bakacakkadı, Gökçebey, Alaplı, Gümeli’de yaşanan sel ve su baskınlarının ağır hasar bıraktığını belirtti.

Zonguldak’ta ortaya çıkan tablonun sorumlusunun merkezi yönetim olduğunu, felaketin sevindirici yanının ise can kaybının yaşanmaması olduğunu vurgulayan Demirtaş, şunları kaydetti:

“2019’da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Batı Karadeniz Havzası Taşkın Yönetim Planı’nında öngörülen tedbirler alınmış olsaydı bu sel felaketi yaşanmayacak, vatandaşlarımız mağdur olmayacaktı.3 yıldır bu önlemler neden alınmadı? Zonguldak yoğun yağış alan, sel ve taşkınlar açısından yüksek risk taşıyan iller arasındadır. Buna rağmen gereken önlemlerin alınmamış olması en hafif tabir ile sorumsuzluktur. Şimdi öncelikle, Zonguldak’ta selden zarar gören yerlerde, derhal hasar tespit çalışmalarına başlanmalı ve vatandaşlarımızın uğradığı maddi zararlar biran önce giderilmelidir.
Önlemleri almayıp, ihmalleri görmeyip, her şeyi kadere bağlamak Ak Parti İktidarı’nın bir geleneği haline geldi. Batı Karadeniz her zaman yoğun yağış alan bölgeler arasında yer almıştır. Batı Karadeniz’de yağan yağmurun sel felaketine dönüşmesinin nedeni ‘kader’ değil, ihmaldir, tedbirsizliktir. Batı Karadeniz Havzası Taşkın Yönetim Planı’nda yer alan 239 tedbirin kaçını hayata geçirdiniz? 3 yıldır sel ve taşkınların yaşanmaması için hangi yatırımı yaptınız önce onları açıklayın.”

TEDBİRLER YETERSİZDİR

Batı Karadeniz Bölgesi ve Zonguldak’ta yaşanan sel felaketlerine yönelik istatistiki bilgiler de aktaran CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, şunları söyledi:

“İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın 2020 tarihli Afet İstatistikleri’ne göre; 1950-2019 yılları arasında Zonguldak’ta 47 sel ya da su baskını yaşanmıştır. 2019 yılında yaşanan seller sonucunda, Zonguldak’ta 25 heyelan yaşanmıştır. Zonguldak, Türkiye genelinde en fazla heyelanın yaşandığı 4’üncü ildir.
Ülkemizde özellikle son dönemde Ak Parti hükümetlerinin yanlış imar ve çevre politikaları nedeniyle ormanlarımız günden güne azalmakta, her arazi bir rant alanı olarak görülmekte, dere yatakları yapılaşmaya açılmaktadır. Bunun sonucunda da, sel, taşkın ve yangın gibi afetler yaşanmaktadır. Uzunca bir süredir gündemde olan küresel ısınma ve iklim değişiklikleri sonucunda yaşanan doğa olayları karşısında Türkiye’nin çok büyük eksiklikleri olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye, eko sistemin korunması ve doğa olaylarının felakete dönüşmesinin önlenmesi için alınması gereken tedbirler konusunda yetersiz kalmakta, afetlerin önlenmesi açısında öngörülü politikalar üretememektedir. Bu da maalesef vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit etmektedir.”

http://www.ereglihakimiyet.com/tumyazilar.asp?yazar=yustundag
Bu sayfayı yazdır

30.6.2022 10:16:26

Bu haber 350 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (1)
30.06.2022 18:49:36
HALİL diyor ki;

seçimler yaklaşıyor vekil bey çalışmaya başlıyor.. ama biraz geç kaldınız sn vekilimiz malum 3 dönem 7 yıldır neredesiniz?Şu anda 13 kişi online
Toplam ziyaret : 67.898.986

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

KARACİĞER HASTALIĞI TAMAMEN GERİ DÖNEBİLİR Mİ?


Devamını oku »

1.4.2022 15:14:52 tarihinde yazıldı
748 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
DERDİMİZ KDZ. EREĞLİ ... DE, SES VEREN YOK!!!


Devamını oku »

16.8.2022 10:05:26 tarihinde yazıldı
187 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
BİRAZ ADAP LÜTFEN!


Devamını oku »

16.8.2022 19:58:33 tarihinde yazıldı
189 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
ŞİMDİ DETOKS ZAMANI


Devamını oku »

20.5.2022 11:53:37 tarihinde yazıldı
386 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
CUMHURBAŞKANI ROMA İMPARATORU GİBİ EREĞLİ''YE CAMİNİN YAPILMASINI SAĞLAMALI


Devamını oku »

9.8.2022 15:24:57 tarihinde yazıldı
173 kez okundu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri