(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

KOTRA: KARADENİZ VAKFI SİYASET ÜSTÜDÜR

İSTANBUL

(Haber: Orhan Akyüz) - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi ve Karadeniz Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Murat Kotra, beraberinde Hakimiyet Yayın Grubu Zonguldak Bölge Müdürü araştırmacı/gazeteci Orhan Akyüz ile birlikte İstanbul’un Sarıyer ilçesinde gittikleri Karadeniz Vakfı’nı gezdirerek vakfın çalışmalarına yönelik bilgilendirmelerde bulundu.

“GÖZ BEBEĞİMİZ VAKFIMIZ, SİYASET ÜSTÜ KURULUŞTUR”

Karadeniz Vakfı’nın göz bebekleri olduğunu ve tamamen siyaset üstü kuruluş olduğuna dikkati çeken MHP MYK Üyesi Kotra, vakıflarında farklı siyasi partilere mensup üst düzey yönetici ve üyelerin yer aldığını, vakıf yönetiminin her daim siyaset dışında kalmaya büyük özen göstermesinin yanı sıra kesinlikle siyaset konuşmadıklarını söyledi.

“MERHUM CEVAHİR ÜLKEYE ANLAMLI ESER BIRAKMIŞTIR”

Kotra, genel başkan yardımcılığını yaptığı vakıflarının doludizgin serüveniyle ilgili şöyle konuştu:

“Karadeniz Eğitim Kültür ve Çevre Koruma Vakfı (Karadeniz Vakfı), 1990 yılında hayata gözlerini yuman merhum iş adamı İbrahim Cevahir ve arkadaşları tarafından ‘milli kültür değerlerini korumak, geliştirmek ve zenginleştirmek ile ülkemizin iktisadi gelişmesine, tabii kaynakların muhafazasına, milli eğitimin muasır medeniyetler seviyesine ve insan gücünün gelişmesine katkıda bulunmak’ amacıyla İstanbul’da kuruldu. Hayata gözlerini yuman saygıdeğer büyüğümüz merhum iş adamı İbrahim Cevahir, Karadeniz Vakfı’nı kurarak Türkiye’ye anlamlı kalıcı büyük eser bırakmıştır.”

“SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

MHP MYK Üyesi Kotra, şunları kaydetti:

“Hali hazırda binlerce fevkinde faal üyesi bulunmakta olup bugüne dek sayısız milli ve milletlerarası toplantı, seminer, sempozyum ve konferanslara ev sahipliği yapan vakfın bünyesinde eğitim, kültür, sanat, çevre ve spor alanlarında yürütülen faaliyetlerin vatandaşlara ücretsiz sunulmasının yanı sıra eğitim, kültür, sanat, spor ve lisan alanlarında çok sayıda farklı kurs verilmekte, kurslara da çok sayıda kursiyer katılmaktadır.
Örnek verecek olursak vakfın binasındaki bir odada kadınlar tarafından rölyefler ve ahşap boyamaların yanı sıra kullanılmış ve bir daha kullanılmayacak maddeler tekrar işlenerek geri dönüşümü yapılmaktadır, tüketiciyle de buluşturarak aile ekonomilerine katkı sağlamaktadırlar.
Vakfın bünyesinde azımsanmayacak sayıda öğrenciye ilk, orta, lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora seviyesinde karşılıksız burs verilmektedir. Tesis, 8 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu 9 bin metrekare kapalı alanıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.
Vakıf; amaçlarını gerçekleştirmek için kültür, sanat ve tabiatın insanlığın ortak malı olduğu zihniyetinden hareketle, ülkemizin bu manadaki değerlerini yeryüzü ölçeğinde yükseltmek amacıyla Türk mizah kültürünü ortaya koyan derlemeler yapılmasına ve yayınlatılmasına, milli folklorun özüne bağlı kalarak korunmasına ve inkişafına, Türk kadınının fıtri ve toplum yapısından kaynaklanan meselelerin çözümü için araştırmalar yapılmasına, şehit asker ve polis ailelerine nakdi ve ayni yardımlarda bulunulmasına, turizmin  gelişmesine katkıda bulunacak çalışmalar yapılmasına, çevre koruma ile ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalarda bulunulmasına öncülük eder. Vakfımızın sosyal sorumluluk projeleri kırmızı çizgimizdir.”

“GELECEKTE YÜCELTECEK NESİLLER…”

MHP MYK Üyesi Kotra, şöyle devam etti:

“Milletlerarası düzeyde Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Dünya Bankası ve benzeri kuruluşlarla müşterek teşebbüslerde bulunmayı amaç edinen Karadeniz Vakfı, gerektiğinde bu kuruluşlarla ülkedeki çevreci çalışmalarda da öncülük yapmaktadır.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile bakanlığın teklif, tavsiye ve onayı doğrultusunda çalışmalarda bulunan vakfımız, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİB) ve benzeri uluslararası anlaşma ve konferanslar çerçevesinde de hükümetin ya da Dışişleri Bakanlığı’nın tanıdığı mevzuat mucibince hükümetler dışı bir sivil toplum kuruluşu olarak çalışmalara katılarak gayelerine uygun katkı sağlamaktadır. Vakıf, devletten hiç bir maddi yardım beklemeden kendi öz kaynakları ve imkanlarıyla yoluna devam etmektedir. Sosyal sorumluluk projelerinde her daim yer alan Karadeniz Vakfı, Türk kültür ve spor mirasına sahip çıkarak, gelecekte yüceltecek nesiller yetiştirmeyi ana hedef olarak benimsemektedir.’’

ONURSAL GENEL BAŞKANI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN…

Bu arada vakıf yönetimi tanınmış çok önemli isimlerden oluşuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Onursal Genel Başkanı olduğu Vakfın Genel Başkanı Yusuf Cevahir başkanlığındaki 15 kişiden oluşan vakfın genel başkan yardımcılığı görevlerine de; MHP MYK Üyesi Murat Kotra’nın yanı sıra aralarında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul Milletvekili Ali Bayramoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ali Ağıroğlu, Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, İstanbul’un Sarıyer İlçesi Belediye Başkanı Şükrü Genç, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekip Avdagiç, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanvekili Ali Düşmez, iş insanlarından BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Safi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Safi, Eyüp Akdağ, Engin Keçeli, Eser Cevahir ile Ömer Öztanık yer alıyor.

Ayrıca, Vakfın 14 kişidan oluşan Yürütme Kurulu da bulunuyor.

ZONGULDAKLI GAZETECİ ÜYE OLDU

MHP MYK Üyesi Murat Kotra’nın, Emekli Anadolu Ajansı (AA) Zonguldak Bölge Müdürü, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti (ZGC) Başkan Yardımcısı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi, Hakimiyet Yayın Grubu Zonguldak Bölge Müdürü araştırmacı/gazeteci Orhan Akyüz üye kaydını yaptığı ziyarette,  Karadeniz Vakfı’nın İstinye İbrahim Cevahir Sosyal Tesisleri gezildi, faaliyetleri hakkında bilgiler verildi.

http://www.ereglihakimiyet.com/tumyazilar.asp?yazar=yustundag
Bu sayfayı yazdır

10.5.2022 15:41:23

Bu haber 160 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 13 kişi online
Toplam ziyaret : 66.807.719

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

KARACİĞER HASTALIĞI TAMAMEN GERİ DÖNEBİLİR Mİ?


Devamını oku »

1.4.2022 15:14:52 tarihinde yazıldı
396 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
İHALE MESELESİ- KAYMAKAM’IN AÇIKLAMASI!


Devamını oku »

10.5.2022 08:50:47 tarihinde yazıldı
189 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
ÇOCUKLARIN SENİN İZİNDE,İLELEBET!


Devamını oku »

20.5.2022 11:41:24 tarihinde yazıldı
206 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
ŞİMDİ DETOKS ZAMANI


Devamını oku »

20.5.2022 11:53:37 tarihinde yazıldı
101 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
BOLU SALNAMESİNDE "EREĞLİ"


Devamını oku »

16.3.2022 11:00:52 tarihinde yazıldı
349 kez okundu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri