(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

İLK SİNYAL HEYECANI!!!

ZONGULDAK

(Haber: Orhan Akyüz) - Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) öğrencilerince tasarlanan ve dün (13 Ocak) ABD'den,  Falcon-9 roketiyle uzaya gönderilen “Grizu-263” isimli Türkiye'nin ilk cep uydusundan ilk sinyal alındı.

ÇUFALI: HER ŞEY İYİ GİDİYOR

ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, uydunun sinyal verilerini üniversitede kurdukları izleme istasyonundan takip eden “Grizu-263 Takımı” öğrencilerini ziyaretinde yaptığı konuşmada, "arkadaşlar dün gece sinyaller alınmaya başladı. Her şey çok iyi gidiyor. Bu süreçte bize destek veren tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ekibimizde çok güzel bir uyum var. Kentimiz uzayla da gündeme geldi. Biz daha iyilerini yapmaya çalışacağız" dedi.

İLK VERİ HEYECAN YARATTI

Grizu 263 takım danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi ise dün gece yarısı sıralarında amatör telsizcilerden veriler gelmeye başladığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nden ilk telemetri bilgilerimiz ulaştı. Ayrılmadan sonra birçok fiziksel değişkenler var. Karmaşa, kaos anıdır. İlk sinyalin alınması için, uyduların birbirinden ayrılması gibi çeşitli teknik hususların yerine getirilmesi gerekiyordu. Beklentimizin çok ötesinde 3 saat sonrası ilk sinyalleri duymaya başladık, çok mutlu olduk. Bu da aslında Türkiye için yeni bir ilk de oluyor. Veriler şu an için sağlıklı görünüyor. Olay çok yeni. Teknik ayrıntılar zaman içerisinde netleşecektir. Ancak şu ana kadar aldığımız veriler bize her şeyin yolunda gittiğini göstermektedir.”

UZAY BOŞLUĞUNUN SESİNİ DİNLİYORUZ

Takımda yer alan üniversite öğrencisi Osman Turgut da, Cep uydusunun karaya gönderdiği uzay boşluğundaki sesi dinleterek, şöyle dedi:

"Buradan duyduğumuz ses aslında uzayın sesi. Uzay boşluğunun sesini dinliyoruz. Bu boşlukta kendi uydumuzu bulup çok küçük anlamlı bir ses verisi elde ediyoruz. Sonra bu anlamlı ses verisini anlamlı veriye dönüştürerek tüm dünya ile paylaşıyoruz. Bu ses uydumuzun ilk dinlendiği ana ait bir ses. Dün gece uydumuz fırlatıldıktan hemen sonra elde edildi. Yer istasyonumuzdaki bilgisayarda kurulu programda şelale dediğimiz elektromanyetik spektrum görünümü bulunmakta. Elektromanyetik spektruma gelen görüntüyü biz anlamlı bir veriye dönüştürmeye çalışıyoruz. Tabi bu esnada uydumuzun nerede olduğunu ve hangi yörüngeyi takip ettiğini bilmemiz gerekiyor. Bir başka uygulama aracılığıyla da uydumuzun üzerimizden geçip geçmediğini, dünyanın üzerinde tam olarak nerede hareket etiğini takip ediyoruz. Bu bilgiler ışığında uydumuzu 7/24 gözlemliyoruz. Daha sonra uydumuz bir veri gönderdiğinde yüzey üzerinde küçük kırmızı noktalar olarak bu veriyi alıyoruz. Belli periyotlarla bu veriyi gönderiyor. Gelen periyotları biz daha sonra dinleyip adlandırıp paylaşım yapıyoruz. Bu şekilde dünyadaki herhangi bir kullanıcını uzaydan bizim uydumuzdan ne tür veriler elde ettiğini, elde ettiği verilere ulaşmasını sağlıyoruz."

Üniversite öğrencisi Kerim Uslu ise şu ana kadar her şeyin olumlu yönde ilerlediğini ve ilk sinyali almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

GRİZU 263'ÜN BAŞARILARI

NASA’nın 2018’de düzenlediği “Model Uydu Yarışması”nda, tasarladıkları uyduyu 700 metre yüksekliğe fırlatmayı başararak Manchester Üniversitesi'nin ardından dünya ikincisi olan “Grizu263-A Takımı”, 16 Haziran 2019'da da aynı yarışmada İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ardından dünya ikinciliğini kazmıştı.

4 YILDA TAMAMLANDI

ZBEÜ Grizu-263 takımının 2017’de çalışmalarına başlanan ve 4 yılda tamamlanan “Grizu263-A, pandemi nedeniyle geçen yıl uzaya gönderilmesi ertelenmişti.

Ereğli demir ve Çelik Fabrikaları’nın önemli desteği bulunan çalışmada Türkiye'nin ilk cep uydusu, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden dün saat 18.25'te uzaya fırlatıldı.

Space X firmasına ait Falcon-9 roketiyle uzay yolculuğuna çıkan cep uydu, yaklaşık 1 saat sonra roketten ayrıldı. Cep uydu, gece saatlerinde etrafındaki dönüş hızı yavaşlayıp yörüngedeki yerini aldıktan sonra dünyaya ilk sinyalini gönderdi. İlk sinyali Türk Hava Kurumu alarak üniversiteye bildirdi. Öğrencilerin mutluluğu, alınan ilk sinyalle, iki katına çıktı. Takımın sosyal medya hesabından ilk sinyalin başarıyla alındığını duyurdu.

3 Mart 1992’de Türkiye Taş Kömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen meydana gelen grizu faciasında yaşamını yitiren 263 madencinin isimleriyle uzay yolculuğuna çıkan cep uydunun, yaklaşık 525 kilometre alçak dünya yörüngesinde 4 yıl 8 ay görev yapması planlanıyor.

http://www.ereglihakimiyet.com/tumyazilar.asp?yazar=yustundag
Bu sayfayı yazdır

14.1.2022 14:48:31

Bu haber 408 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 12 kişi online
Toplam ziyaret : 65.147.484

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Kansere Bağlı Ağrıda İlaç Dışı Bir Tedavi


Devamını oku »

18.1.2022 09:20:28 tarihinde yazıldı
165 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
NEREYE GİDİYORUZ KDZ. EREĞLİ?!.


Devamını oku »

18.1.2022 10:08:25 tarihinde yazıldı
144 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
YALANCININ MUMU...


Devamını oku »

19.1.2022 14:49:04 tarihinde yazıldı
102 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
GERÇEK BİR C VİTAMİNİ DEPOSU


Devamını oku »

2.12.2021 13:14:27 tarihinde yazıldı
342 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
CAMİ YERİ SİYASİ SATRANÇ...


Devamını oku »

13.1.2022 13:32:22 tarihinde yazıldı
133 kez okundu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri