(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

BALBALOĞLU UYARDI!

KDZ/EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, İYİ Parti İlçe Başkanı Op. Dr. Evrim Balbaloğlu, Meme Kanserinin önemine dikkat çekerek, erken teşhisin ise hastalığın seyrinde önemli olduğunu bildirdi.

Balbaloğlu, yazılı açıklamasında, Ekim ayının “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık  Ayı” olarak kabul edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Her 8 kadından biri yaşam boyunca meme kanserine yakalanma riskine sahiptir.Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser tipidir. Kadınlarda kanser nedenli ölümlerde meme kanseri ilk sıradadır. Her 5 meme kanseri  tanısı konulan kadınlardan biri 40 yaş altındadır. Erken tanıda hastaların yüzde 90 iyileşmektedir. Erken teşhisin önemli olduğu 20-40 yaş arası kadınların 2 yılda bir kontrollerini yaptırmaları 40 yaş üstü kadınların her yıl kontrollerini yaptırmaları gerekir .Her kadının kendi muayenesini yapması da önem taşımaktadır. Riskli hasta gruplarında olan kadınlarımız bu hassasiyeti daha fazla  göstermek durumundadır. Aile geçmişinde (anne, kız kardeş, çocuklarda) kanser öyküsünün olması, daha önce meme kanseri geçirmiş olmak, göğüs bölgesine ışın tedavisi görmüş olmak,12 yaşından önce adet görmüş olmak, 55 yaş üstünde menopoza girmiş olmak, hiç doğum yapmamış olmak, alkol ve sigara kullanmak, obezite hastalığı olmak, bu kişilerde daha fazla kanser görülme riski mevcuttur.

MEME KANSERİNDE BULGULAR ÖNEMLİDİR

Meme kanseri  teşhis aşamasında bulguların önemi büyük  olup bu bulgular tespitinde hemen doktora başvurulması gereklidir. Meme ve koltuk altında iki haftadan uzun süren şişlik,meme boyutlarında ortaya çıkan asimetri,meme başında akıntı,meme derisinde portakal görünüm,meme başında geri çekilme,memede ele gelen şişlik. Meme kanserinde erken teşhisinde muayene yöntemleri önemli olup en önemli muayene yöntemi kişinin kendi muayenesini yapmasıdır. 40 yaşından itibaren her yıl mamografi tetkiki yapılmalıdır. Tüm kanserlerde olduğu gibi,sağlıklı yaşam,sağlıklı beslenme,düzenli egzersiz,alkol ve sigara tüketiminden uzak durma meme kanserine yakalanmamakta önem kazanmaktadır.
Erken teşhisin hayat kurtardığını unutmayarak, hepinize sağlıklı bir hayat dilerim.”

http://www.ereglihakimiyet.com/tumyazilar.asp?yazar=yustundag
Bu sayfayı yazdır

21.10.2021 12:44:28

Bu haber 312 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 16 kişi online
Toplam ziyaret : 64.606.631

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

YUTMA GÜÇLÜĞÜ VE GÖĞÜSTE AĞRI...


Devamını oku »

9.9.2021 12:26:26 tarihinde yazıldı
578 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
ULUSALI YAZSAN NE OLUR?


Devamını oku »

7.12.2021 10:48:42 tarihinde yazıldı
91 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
ENGELSİZ KALPLERE !


Devamını oku »

7.12.2021 12:05:53 tarihinde yazıldı
187 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
GERÇEK BİR C VİTAMİNİ DEPOSU


Devamını oku »

2.12.2021 13:14:27 tarihinde yazıldı
152 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
“İKSE&YALNIZÇAM” “KUHİSTAN&DAĞLICA” KÖYLERİ


Devamını oku »

30.10.2021 13:32:27 tarihinde yazıldı
408 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri