(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

HASADI YAPILDI

KDZ/EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediyesince başlatılan, “Ata Tohumu Projesi” kapsamında, hasadı yapılan mısırdan tohum ayırma çalışmalarına başlandığı belirtildi.

Belediye basın bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ereğli belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın, 2019’da yeniden başkanlığa seçilmesi ardından başlattığı proje kapsamında 14 çeşit ürünün ata tohumu üretildi.

Temizlik İşleri Park Bahçeler Müdürü Sezgin Okumuş, Projeyi yürüten ekipte yer alan Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak ve Ziraat Mühendisi Sertaç Yılmaz ile Delihakkı mevkisindeki tesislerdeki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, bu yıl bölgeye mahsus kara mancar ve pırasa tohumlarının da ilave edildiğini belirtti.

Depolanan tohumların, mevsimi geldiğinde halka dağıtılacağını anlatan Okumuş, şunları kaydetti:

“Bu tohumların safiyetini ve gerçekten ata tohumu olup olmadığını anlamak için 2 yıllık bir test süresi gerekiyor. Bu yıl deneme süremiz bitiyor. Bundan sonraki ekimlerimizde gerçek ata tohumlarımızın belirlemesini yapmış olacağız. Elimizdeki tohumlardan domates, biber, hıyar, kabak, fasulye, patlıcan, kavun, karpuz, bamya, kara mancar, pırasa, mısır, fesleğen ve reyhan tohumu ürettik. 2021 İlkbaharda ata tohumlarından üretilen toplam 40 bin adet domates, biber, patlıcan, hıyar fidesi dağıttık. Vatandaşlarımız, önümüzdeki ilkbaharda dağıtacağımız fidelerden istediği kadar tohum üretebilir.  Teknik olarak da yardımcı olacağız. Kara mancar tohumunun da testlerini yaptık. Fide dağıtmaya başlayacağız. Yaptığımız araştırmalarda dağ köylerinde yüzyıllardır atadan gelen tohumların ekildiğini gördük.  Sahip çıkmak adına seramızda mısır ekimlerini yaptık. Hasadını da yaptık.  İsteyen vatandaşlarımıza mısır ve diğer depolanan tohumlarımızı mevsiminde dağıtacağız.”

Okumuş, Osmanlı Çileği üretiminin de devam ettiğini hatırlatarak, “Osmanlı Çileği fidesi Ekim-Kasım döneminde, havanın biraz daha soğuduğu dönemde dağıtıma işlemine geçeceğiz. Bu dağıtımı da talep toplama yöntemiyle yapacağız. Gelen talebe göre elimizdeki fide adedini bölüştüreceğiz” diye konuştu.

http://www.ereglihakimiyet.com/tumyazilar.asp?yazar=yustundag
Bu sayfayı yazdır

14.9.2021 14:54:08

Bu haber 208 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 12 kişi online
Toplam ziyaret : 63.580.285

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

YUTMA GÜÇLÜĞÜ VE GÖĞÜSTE AĞRI...


Devamını oku »

9.9.2021 12:26:26 tarihinde yazıldı
228 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
TÜRK METAL’İN 1. YEREL BASIN KURULTAYI…


Devamını oku »

21.9.2021 08:59:09 tarihinde yazıldı
268 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
KAHRAMANLIKTAN DA ÖTE!


Devamını oku »

21.9.2021 14:41:15 tarihinde yazıldı
901 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
STRES VE BESLENME


Devamını oku »

21.9.2021 14:47:46 tarihinde yazıldı
115 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ULUDAĞ''IN HİKAYESİ...


Devamını oku »

14.9.2021 12:33:01 tarihinde yazıldı
164 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri