(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

3 YILLIK EMEĞİN BAŞARISI;

KDZ/EREĞLİ

Kurtuluş Savaşı’nda, “Gazi Alemdar Olayı” olarak bilinen ve olaya adını veren Gazi Alemdar Gemisi’nin, “Gazi Gemi Alemdar Kutsal İsyan” isimli çizgi roman haline dönüştürüldüğü bildirildi.

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde Çizgi Roman Sanatçısı Karikatürist Kurtuluş Ayyıldız, kaleminden çıkan çizgi romanın, Gazi Alemdar ile ilgili tarihe önemli not düştüğüne inandığını söyledi.

Söz konusu çizgi romanı Karadeniz Ereğli’nin Kurtuluşu’nun 100. Yılına denk getirmeyi hedefleyerek çalışmalara başladığını belirten, “senaryosunu yazıp, çizdiğim, İlçemizdeki Tarih Araştırmacısı Öğretmen Gürdal Özçakır’ın da ‘tarih Danışmanlığını’ üstlendiği ‘Gazi Gemi Alemdar Kutsal İsyan’ isimli çizgi romanımız tamamlandı” dedi.

Söz konusu çalışmaya 3 yıl önce başladığını ancak son bir yılın çok yoğun ve zor geçtiğini anlatan Ayyıldız, şunları kaydetti:

“Tarihin her döneminde önemli roller üstlenmiş ve aynı zamanda da yakın tarihimizde; özellikle Kurtuluş Savaşımızda büyük başarılar göstermiş ilk gazi kent Karadeniz Ereğlimizin 1921 yılında da yaşadığı ‘Alemdar Olayı’ ile Alemdar Gemisi’nin Kuvva-i Milliye emrine girmesinde ve işgal yıllarında denizlerimizde 10 mile kadar Türk Bayraklı gemilerin rahatça dolaşım hakkını da elde ettiği Alemdar Antlaşması ile tarihin altın sayfalarına geçtiği bu kahramanlık öyküsü artık ‘çizgi roman’ oldu.

Eser, 3 yılı aşkın bir senaryo ve çizim aşaması ve 20 yıllık arşiv ve belge çalışması sonucu ortaya çıktı. 1500 adet olarak gerçekleştirdiğimiz birinci baskının yarısından fazlası okuyucu ile buluştu. Ereğli’den ve şehir dışından hala büyük ilgi gösteriliyor. Bu ilginin devam etmesi halinde sanırım 1-2 ay içinde ikinci baskıyı gerçekleştireceğiz. Şu an için sosyal medya ve www.gazigemialemdar.com üzerinden satışı yapılan kitap yakın zamanda D&R ve seçkin kitapevlerinde de satışa sunulacak. Tarihi açıdan kaynak bir kitap olan Gazi Gemi Alemdar Kutsal İsyan kitabı herkesin okuması gerekir.”

 

http://www.ereglihakimiyet.com/tumyazilar.asp?yazar=yustundag
Bu sayfayı yazdır

14.9.2021 12:41:25

Bu haber 144 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 10 kişi online
Toplam ziyaret : 63.580.749

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

YUTMA GÜÇLÜĞÜ VE GÖĞÜSTE AĞRI...


Devamını oku »

9.9.2021 12:26:26 tarihinde yazıldı
229 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
TÜRK METAL’İN 1. YEREL BASIN KURULTAYI…


Devamını oku »

21.9.2021 08:59:09 tarihinde yazıldı
268 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
KAHRAMANLIKTAN DA ÖTE!


Devamını oku »

21.9.2021 14:41:15 tarihinde yazıldı
901 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
STRES VE BESLENME


Devamını oku »

21.9.2021 14:47:46 tarihinde yazıldı
115 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ULUDAĞ''IN HİKAYESİ...


Devamını oku »

14.9.2021 12:33:01 tarihinde yazıldı
164 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri