(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

PROJEYE HIZ VERİLDİ!

KDZ/EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçe Belediyesince hazırlatılan “Kıyı Sahil ve Kentsel Tasarım Projesi”nin görselleri paylaşıldı.

Belediye basın bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Okur, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın, Haziran Ayı Belediye Meclisi Toplantısında yaptığı konuşmada “Kentin yeni Vizyon Projesi” adı altında sahil banında yapılacak çalışmaların detaylarını paylaştı.

Okur, içerisinde yat limanı, cami, bisiklet ve yaya yürüyüş yolları, deniz seyir terasları, kitap okuma yerleri, kafeterya ve lokanta gibi günübirlik tesisler; amatör balık tutma yerleri, çekek koruma alanı, fener ve sahil trafiğini rahatlatacak park yerleri bulunan projenin, Devletin ilgili birimlerine ulaştırıldığını belirtti.

Yeni kurgulamayla beraber kıyı alanı yaklaşık olarak denize doğru dolgu yapmak suretiyle 125.000 metrekare genişletileceğini anlatan Okur, şunları kaydetti:

“Bu proje ile kıyı bandı kentlinin nefes alabileceği, deniz ile iletişime geçeceği, aktif kullanımla canlanacağı sosyal yaşam alanı olarak yeniden kurgulanmıştır. Toplamda a 280.000 metrekareye ulaşacak alanda, dolgu ile beraber yaya, bisiklet yolu genişletilerek (10 metre) kıyı bandına alınmıştır. İlaveten kaykay ve paten yapılabilmesine olanak sağlanmıştır.

Dolgu ile yaya ve bisiklet yolunun kıyı bandına alınması ile mevcut yaya-bisiklet yolu otoparka dönüştürülerek hem otopark kapasitesi yaklaşık olarak iki katına çıkmış hem de mevcut araç yolu da yaklaşık 5 metre genişlemiştir. Böylelikle kentimizin önemli bir sorunu olan araç trafiğine sahil boyu bir rahatlama gelecek ve otopark sorununa da büyük bir rahatlama getirecektir. 2 kilometre 200 metrelik sahil bandının deniz istikametine doğru genişlemesi ile beraberinde projede yeni serbest yeşil alanlar, çocuk oyun alanları, denize inen basamaklar ile seyir imkanı, seyir ve balıkçı terasları, yat limanı ve balıkçı lokantaları gibi ticari alanlar planlanmıştır. Projede dolgu alanının ciddi bir kısmını oluşturan alana şehrimiz için de simgesel  bir yapı niteliği taşıyacak olan cami de  yer alacaktır. Projemizdeki en önemli noktalardan birisi de şudur; Karadeniz Ereğli’nin bulunduğu konum itibari ile sahil, Karadeniz’in güçlü rüzgarlarına maruz kalmakta, bu durum kimi zaman maddi kayıplı afetlere neden olmaktadır. Yapılacak ilave mendirekle Karadeniz yat turizminin gelişmesi ve balıkçı barınaklarını koruması hedefleniyor. Bu, sahilin güvenliği için hayati önem taşımaktadır.”

http://www.ereglihakimiyet.com/tumyazilar.asp?yazar=yustundag
Bu sayfayı yazdır

10.6.2021 13:02:20

Bu haber 398 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 21 kişi online
Toplam ziyaret : 62.202.202

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Pankreas Kistleri Kansere Dönüşebiliyor


Devamını oku »

16.6.2021 11:35:09 tarihinde yazıldı
175 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
CUMHURBAŞKANI /CAMİ – İTİRAFLAR


Devamını oku »

8.6.2021 15:46:43 tarihinde yazıldı
341 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
EN ÇOK BABAMI SEVDİM DİYENLERE…


Devamını oku »

22.6.2021 14:38:41 tarihinde yazıldı
322 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
NEDİR BU KOLAJEN?


Devamını oku »

22.6.2021 14:42:09 tarihinde yazıldı
172 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ORHANGAZİ''YE VEFA...


Devamını oku »

22.6.2021 14:50:49 tarihinde yazıldı
49 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri