(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

KADINLARDAN, KADINLARA...

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti’den mesajlar yayınlandı.

CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Naile Bingöl, parti binasında yaptığı açıklamada, Kadına Şiddetle Mücadele gününün tarihçesini hatırlattı.

Bu yıl ise 25 Kasım’ı Koronavirüs (Covid-19) salgın hastalığı koşullarının gölgesinde karşıladıklarını anlatan Bingöl, şöyle dedi:

“Ancak, hepimiz biliyoruz ki, ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde; bu sorunlarımız yetmezmiş gibi, kazanılmış haklarımıza göz diken, kadınlara fıtrat ve kader arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz.  Kadınlara yönelik şiddet politiktir diye haykırmayı sürdüreceğiz. Sokakları, meydanları, kampusleri, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Siyaset yapmaktan da, emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeceğiz. Eşit, özgür, demokratik bir gelecek biz kadınların ellerinde yükselecek.”

İYİ PARTİ’NİN MESAJI

Diğer yandan, İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Mustafa Kemal Atatürk’ün, "Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur" sözü hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:

“Cumhuriyet'in ilk yıllarında Atatürk'ün göstermiş olduğu bu çabaya karşın, günümüzde kadınlarla ilgili yanlış yürütülen politikalarla toplumsal cinsiyet eşitsizliği belirgin hale gelmiştir. Bunun sonucunda kadına yönelik şiddet vakaları artmış, hatta önlenemez bir hal almıştır. Bu kadar kadının en temel insan hakkı olan yaşam hakkının elinden alınmış olmasına rağmen; Hükümet bu kayıpları sadece bir sayı olarak ifade etmekte, şiddetin önlenmesi için en ufak bir çaba göstermemektedir.

Devletin yapması gereken; ülkenin neredeyse yarısını oluşturan kadınları şiddetten korumak, önleyici tedbirleri uygulamak, sığınma evlerinin şartlarını iyileştirmek, sayısını artırmak, kadınları ekonomik olarak güçlendirecek imkanlar sağlamak ve toplumsal cinsiyet eşitliği bilincini oluşturmaktır.

İstanbul Sözleşmesi uygulanmalı ve sözleşmenin gereği olan tüm politikalar hayata geçirilmelidir.

Unutulmamalıdır ki; kadın cinayetleri politiktir ve İstanbul Sözleşmesi yaşatır!”
Bu sayfayı yazdır

25.11.2020 16:58:08

Bu haber 709 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 13 kişi online
Toplam ziyaret : 59.969.672

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

GÜNÜMÜZ KUTLANDI AMA..!

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
BİR YERE VARILMAZ !


Devamını oku »

12.1.2021 08:58:25 tarihinde yazıldı
728 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
KIRK YIL HATIRINA…


Devamını oku »

12.1.2021 09:09:21 tarihinde yazıldı
676 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
COVİD-19BESLENME ÖNERİLERİ


Devamını oku »

15.12.2020 14:10:45 tarihinde yazıldı
4440 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
NİMET NOCA, TUNALI HİLMİ İÇİN NELER YAZDI?


Devamını oku »

6.1.2021 14:15:13 tarihinde yazıldı
1450 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri