(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

ERTUĞRUL'DAN TEPKİ

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, CHP İlçe Başkanı Eylem Ertuğ Ertuğrul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘Fındık Fiyatına” tepki gösterdi.

Partiden yapılan yazılı açıklamaya göre Ertuğrul, Eroğan’ın Giresun kalite fındık fiyatını 22 lira 50 kuruş, Levant kalite fındık fiyatını ise 22 lira olarak açıkladığını belirtti.

CHP olarak fındık fiyatlarının ‘hasattan önce’ ve rekolte düşüklüğü nedeniyle de 25 lira olması taleplerinde bulunduklarını hatırlatan E8rtuğrul, şunları kaydetti:

“Bunlardan fiyatın hasattan önce açıklanması talebi yerine gelmiştir. Ancak açıklanan fiyatlar rekoltenin nerdeyse yarı yarıya düştüğü bir sezonda beklentinin çok altında gerçekleşmiş, hayal kırıklığı yaratmıştır. Bu fiyatlar taban fiyat değil tavan fiyattır.  Bu fiyatlar üreticimizin yüzünü güldürmemiş aksine endişeye sevk etmiştir. Çünkü borç içindeki üretici özellikle Bankalara olan borcunu ödeyebilmek için ürününü peşin satmak isteyecek ve tüccarlara yönelecektir. Bu şekilde fiyatlar açıklananın altına düşecek üreticinin kazancı düşük kalacaktır. Üreticinin daha fazla mağdur olmaması, tüccarın insafına kalmaması için TMO peşin fiyatına fındık almalı ve hatta üreticinin ayağına giderek ürün almalıdır. Çünkü TMO ya fındık getiren üretici randıman, nem gibi nedenlerden ürünü geri çevrildiğinde küsmekte tekrar TMO ya kadar gitmeye çekinmektedir. Alaplı İlçesinde bulunan TMO Özellikle Ormanlı  Beldesi ve Bayat köyü gibi merkezlerde alım ofisleri oluşturmalıdır. Yine TMO 22 liraya aldığı fındığı ileriki dönemde daha yüksek fiyata sattığında farkın bir kısmını üreticiye  prim olarak yansıtmalıdır. Aksi takdirde milli bir serveti büyük firmalara peşkeş çekmeye  uluslararası kartelin çıkarlarına  hizmet etmeye devam edersiniz. Fındık için emeğini harcayan, alın terini döken ve geleceğini fındığa bağlayan üreticimiz bunun  altında kalmaz.

Bu gelişmeler ışığında yine de bereketli ve sağlıklı  bir hasat, kazançlı bir fındık sezonu diliyorum.”
Bu sayfayı yazdır

30.7.2020 13:02:47

Bu haber 780 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (1)
30.07.2020 13:08:19
Poyraz diyor ki;

Sanki kendileri çok doğru şeyler yapıyorlar.eregli belediyesi taşeron işçilere 75 tl bayram harçlıklarını bile yatırmadı.kadroluya memura 3000 bin civarında ikramiye yatırdı.yazik degilmi belediyenin asil kahrını çeken taşeron işçilere.sadece şov yapıyorsunuz.yaziklar olsun.bu konuyu haber yapmayan medyatava yazıklar olsun
Şu anda 18 kişi online
Toplam ziyaret : 57.640.232

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

O İŞ BİZDE..!

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
KDZ. EREĞLİ''YE KAMPÜS; ÇUFALLI''NIN TAVRI..!


Devamını oku »

4.8.2020 12:36:06 tarihinde yazıldı
775 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
KALDI 15 HAFTA


Devamını oku »

18.2.2020 17:08:48 tarihinde yazıldı
24450 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ORHAN GAZİ CAMİİ ADI HAKKINDA...


Devamını oku »

4.8.2020 13:29:41 tarihinde yazıldı
1229 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri