(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

BAYRAMA HAZIRIZ!

EREĞLİ

Ülke genelinde olduğu gibi Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde de Kurban Bayramı programları netleşti.

İlçe Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamaya göre; İlçe belediyesi ile birlikte planlanan “Halk ile Bayramlaşma Programı”nın, son günlerde Koronavirüs sayıların artması nedeniyle iptal edildi.

Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, vatandaşların bayram süresince uyguması gereken huhusları ise şöyle sıraladı:

  1. Kurban bayramı  arifesi ve Kurban bayramı süresince toplu olarak mezarlık ziyaretlerinin yapılmaması,
  2. Köy, mahalle ve benzeri ortamlarda kalabalık bayramlaşma merasimlerinin yapılmaması  ve ne sebeple olursa olsun bir araya gelmekten kaçınılması
  3. Geleneksel hale gelmiş güreş, futbol vb. turnuvaların yapılmaması,
  4. Kurban ibadeti yerine getirilirken, kesim esnasında işin ehli ve ona yardım etmesi gereken zaruri kişiler haricinde kesinlikle kalabalık oluşturulmaması ve ortamdaki herkesin mutlaka maske takması,
  5. Kesim sonrasında özellikle mahalle ve köylerde adet haline gelen kurban etinin pişirilerek topluca yenmesi alışkanlığının terk edilmesi,
  6. "Kontrollü sosyal hayat" sürecinde mesafe, maske ve hijyen kuralları konusunda çok hassas davranılması gerekmektedir.

KURBAN KESİM YERLERİ

Bu arada, Kurban kesim yerleri de Kaymakamlık tarafından belirlendi. Buna göre; Ereğli Belediyesi’nin balı Mahallesi mevkisindeki Mezbahası’nda, Kurban kesimi gerçekleştirilebileceği gibi, Gülüç Beldesi Merkez Mahallesindeki 6 nolu boş bina ile Bekyeri Mahallesi Çilek Sokak’ta kurban kesilebilecek.

Köylerde ise insanların sürekli geçtikleri yerler, köy meydanı, park ve benzeri alanlar dışında kurban kesilebilecek.

Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydanlar gibi umuma açık yerler, ana yollar, tali yollarda kurban kesimi yapılamayacak. Kurallara uymayanlara çeşitli cezai işlemler uygulanacak.

RANDEVU ALINACAK

Diğer yandan, Ereğli belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Mezbaha Hizmetleri’ne kesilmek üzere getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, Veteriner İşleri Müdürümüz Erdal Terzi ve veteriner hekim kontrolünde kesim öncesi ve kesim sonrası muayeneleri yapılıp, ehil kasaplar tarafından, hijyenik koşullarda kesilmektedir. Randevulu sistem ile yapılacak kurbanlık hayvan kesimleri için 3331362 Veteriner İşleri Müdürlüğü veya 3150101 Belediye Mezbahası telefon numaralarından randevu alınabilir. Kurbanlık hayvan kesimi yapacak vatandaşlarımızın kesim yerine koruyucu maske takarak gelmeleri, yoğunluk oluşmaması bakımından diğer hisse sahiplerinden vekalet alınarak kesim işlemlerini gerçekleştirmeleri  Covid-19’dan korunmada önem arz etmektedir. İlk gün kesim randevusu dolmuş olup, kesim yapacaklara 2’nci gün randevu verilmeye başlanmıştır.”

MEVLİT OKUTULACAK

Öte yandan,, Ereğli Belediyesi ise Bayram öncesi mevlit programını ise 30 Temmuz Arife günü saat 13.45’de Şehir Mezarlığında okutacak.

KUTLAM AMESAJLARI YAYINLADILAR

Kaymakam Çorumluoğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal demirtaş, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Alaplı belediye Başkanı Nuri Tekin, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Karadeniz Ereğli TOS Başkanı Arslan Keleş, Karadeniz Ereğli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve kefalet Kooperatifi Başkanı Kemal Özer, yayınladıkları mesajlarla Kurban Bayramını kutladıklarını bildirdiler.
Bu sayfayı yazdır

29.7.2020 14:23:19

Bu haber 260 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)
Şu anda 13 kişi online
Toplam ziyaret : 57.640.665

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

O İŞ BİZDE..!

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
KDZ. EREĞLİ''YE KAMPÜS; ÇUFALLI''NIN TAVRI..!


Devamını oku »

4.8.2020 12:36:06 tarihinde yazıldı
775 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
KALDI 15 HAFTA


Devamını oku »

18.2.2020 17:08:48 tarihinde yazıldı
24450 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ORHAN GAZİ CAMİİ ADI HAKKINDA...


Devamını oku »

4.8.2020 13:29:41 tarihinde yazıldı
1229 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri