(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

MEZARI BAŞINDA ANILDI

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, merhum Heykeltraş Yaman Cıvan, ölümünün 1. yılında mezarı başında anıldı.

Belediye basın bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Merhum Civan’ın Şehir Mezarlığındaki mezarı başında gerçekleştirilen programda yaptığı konuşmada, Civan’ın ilçenin yetiştirdiği büyük bir sanatçı olduğunu belirtti.

Civan’ın, eserleri, sanatçı  kişiliği ve üretkenliği ile gelecek genç kuşaklara örnek olacağını savunan Posbıyık, şunları kaydetti:

“Bugün burada kendisini büyük bir saygı ve rahmetle anıyoruz. Kendisi, bu şehre ve ülkeye iz bırakmış, halka mal olmuş büyük bir sanatçıdır. Biliyorsunuz geçen yıl, sanatçımızın eserlerinin şehrimizin bir parçası haline gelmesi için Kent Müzesi'nde özel bir bölüm oluşturduk. Ayrıca sanatçının Ereğli rölyefi belediye binasında sergileniyor. Genç kuşakların Yaman Civan'ı ve eserlerini tanımasını ve örnek almasını istiyoruz.”

Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Okur, bazı belediye daire müdürleri ile Civan’ın ailesi ile yakınlarının katıldığı programda Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Karadeniz Ereğli Posbıyık, Merhum Heykeltraş Yaman Civan’ın mezarına çiçekler bıraktı.

YAMAN CİVAN KİMDİR?

Karadeniz Ereğli’de 6 Haziran 1940’da doğdu. Babası Denizci Mehmet Halil, annesi Nazife Civan. Üç kardeşin en büyüğüydü. Eğitimine Alemdar İlkokulu’nda başladı. Erkek Sanat Enstitüsünden 1959’da mezun olduktan sonra Karabük Akşam Tekniker Okulu Makine Bölümü’ne devam etti. 1960’ta Yedek Subay Öğretmen olarak Kayseri’de  Süksün Köyü’nde öğretmenliğe başladı. Okul dışında küçük bir odada da sıcak-soğuk demir işleri yapılabilen bir atölye kurdu. Plastik sanatlara özellikle de heykele olan ilgisi giderek arttı. Köydeki okulun bahçesine bir Atatürk heykeli yaptırılması kararı alınınca buna talip oldu. 3 metrelik, 5 ton ağırlığındaki taştan keski ve çekiç ile başarıyla bir Atatürk heykeli yonttu. Kendi ifadeleriyle, açılış töreninde kopan alkışın sesi ona hayatı boyunca çalışma şevki ve aşkı vermişti. Bu iş için kaymakamlıktan aldığı takdirnameyi ömrü boyunca sakladı.

1962’de Karadeniz Ereğli’ye döndü, bir yandan heykel çalışmalarını sürdürdü, diğer yandan  Erdemir'de 25 yıl çalıştı. Sanatçı pek çok esere imza attı. Çilek Kadın heykeli Ereğli’nin simgeleri arasındadır. Ereğli’deki ilk atölyesini 1968’de Yalı Caddesi’nde açan Civan, 1974’te baba evine taşındı. Orada çok çeşitli heykel ve rölyef çalışmaları yaptı ayrıca çelik heykel türündeki büyük, ağır tonajlı eserlerini de Erdemir Montaj Atölyesi’nde tamamladı. Figüratif ağırlıklı eserlerinin hepsinin ayrı bir hikayesi vardır. Bazıları Ereğli’yi süslemekte, bazıları özel koleksiyonlarda Ereğli dışında müzelerde bulunmaktadır. Hayatı boyunca sanatın her alanıyla ilgilenen Sanatçı Yaman Civan 2 Haziran 2019 tarihinde geriye çok sayıda eser bırakarak aramızdan ayrıldı.

 
Bu sayfayı yazdır

2.6.2020 12:44:26

Bu haber 1456 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 21 kişi online
Toplam ziyaret : 62.202.424

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Pankreas Kistleri Kansere Dönüşebiliyor


Devamını oku »

16.6.2021 11:35:09 tarihinde yazıldı
175 kez okundu

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
CUMHURBAŞKANI /CAMİ – İTİRAFLAR


Devamını oku »

8.6.2021 15:46:43 tarihinde yazıldı
341 kez okundu

TUĞBA ARSLAN TAMİRCİ { KALEMİMDEN }
EN ÇOK BABAMI SEVDİM DİYENLERE…


Devamını oku »

22.6.2021 14:38:41 tarihinde yazıldı
322 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
NEDİR BU KOLAJEN?


Devamını oku »

22.6.2021 14:42:09 tarihinde yazıldı
172 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ORHANGAZİ''YE VEFA...


Devamını oku »

22.6.2021 14:50:49 tarihinde yazıldı
49 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri