(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

VİRÜS İNSANI, AÇLIK İNSANLIĞI ÖLDÜRÜR!

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, CHP İlçe Başkanı Eylem Ertuğ Ertuğrul, mevsum itibarıyla toprağın işlenmeyi, ağaçların da bakım beklediğini bildirdi.

Ertuğrul yaptığı yazılı açıklamada, Coronavirüs salgını nedeniyle toplumun bir kısmının evlerine kapandığını, bir kısmının ise hareketlerinin kısıtlandığını belirtti.

Salgının her gün artan rakamlarla kendini hissettirdiğine ve ‘evde kal’ çağrıları ile evde kalan halkın bağışıklık sisteminin korunması güçlenmesi ve güvenli ucuz gıdaya erişiminin çok öneml ihale geldiğine dikkat çeken Ertuğrul, açıklamasında şunları kaydetti:

“Ancak bugüne kadar açıklanan önlemler arasında tarıma dair, üretime dair başlıkların yetersiz kaldığını görmekteyiz. Çiftçiye ödenen destekler 2019 yılına ait olup 2020 yılı destekleri ile ilgili veya ek destekleme argümanları oluşturulması ile ilgili maalesef  bir gelişme olmamıştır. Maalesef salgına temel  gıdalarımızda dahi dışa bağımlı bir durumda yakalandık. O yüzden Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Tarım ve Orman Bakanı ve iktidar mensupları bizim uzun süredir dillendirdiğimiz yerli ve planlı üretim konusunu gündeme getirmeye başladılar. Tarım ve Orman Bakanı’nın son açıklamasında en dikkat çeken konu ise ironik biçimde ‘İstiklal savaşımız sırasında bile bir gram gıda ithalatı olmadı’ vurgusu olmuştur. Bunu biliyorsanız, neden 18 yıldır güçlü iktidarınızda yerli üretime sırtınızı döndünüz? ithalat politikaları ile başka ülkelerin çiftçilerini zengin ettiniz diye sormazlar mı?

ERTUĞRUL’UN ÖNERİLERİ

İçinde bulunduğumuz sezonda toprak işleyip tohum ekemezsek, fide dikemezsek önceden ekip diktiklerimize bakamazsak, fındıklarımızı gübreleyip hastalık ve zararlıları ile mücadele edemezsek önümüzdeki yıl büyük bir gıda açığı ile birlikte ekonomik olarak daha fazla güçlüklerle karşılaşmamız kaçınılmazdır.

Bu nedenlerle;

1-Çiftçimizin önceki yıllardan hak ettiği destekler ödenirken üretim yılı ile ilgili işletme sermayesine yönelik yeni destek ve tedbirler alınmalıdır.

2-Mazot, gübre, tohum ilaç gibi temel girdilerin destek oranı artırılmalı ve anında ödenmelidir.

3- Yazlık tohumluk  desteği yüzde 75 oranından yüzde 100 oranına çekilmeli ve ilimizi de kapsayacak şekilde  tüm iller için uygulanmalı ve üretim teşvik edilmelidir..

4-Çiftçilerin Ziraat Bankası, Özel Bankalar ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları faizsiz olarak yapılandırılmalı,  gerekirse silinmelidir.

Önümüzdeki yıllarda daha vahim durumlarla karşılaşmamak için, tarım sektörünün stratejik önemini akılda tutarak, bütün olumsuzluklara rağmen halen var olan tarımsal üretim potansiyelimizi harekete geçirmek,  her koşulda üretmek zarureti ile sektör bileşenleri tarafından bugünlerde seslendirilen  'Tarımsal Üretim Seferberliği' ilan edilmelidir. Yerli üretimin güçlendirilmesi ile tüketicilerimizin de bu gıdalara uygun fiyatta sürdürülebilir bir şekilde ulaşmasının sağlanması da birlikte düşünülmesi gereken bir adımdır. Unutmayalım; Virüs insanı, Açlık insanlığı öldürür.”
Bu sayfayı yazdır

9.4.2020 20:49:25

Bu haber 1349 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 19 kişi online
Toplam ziyaret : 56.433.489

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
DEĞERMİYDİ?


Devamını oku »

12.4.2020 18:42:42 tarihinde yazıldı
4928 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
KALDI 15 HAFTA


Devamını oku »

18.2.2020 17:08:48 tarihinde yazıldı
15085 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
MERSİN DEDE NEREDE?


Devamını oku »

24.5.2020 12:26:26 tarihinde yazıldı
1129 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri