(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

CORONAVİRÜS SALGINI GÜNDEMDEYKEN...

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesindeki Bilim Sanat Merkezi’nde (BİLSEM), 10 yıl kullanabilme ömre sahip maskelerin üretimine başlandığı bildirildi.

Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, çalışmaları incelemek üzere geldiği BİLSEM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, kurumda görevli Kodlama, Robotik ve İnovasyon öğretmeni, aynı zamanda müzik öğretmeni Taylan Çağatay Akın tarafından yazılımı yapılan maskelerin Türkiye’de ilk olduğunu söyledi.

Maske yazılımlarının Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından diğer İl ve ilçelerde de kullanılmak üzere gönderildiğini belirten  Çorumluoğlu şöyle dedi:

“Burada üretilen maskelerin yazılımı sadece BİLSEM merkezlerinde değil tüm okullarda kullanılabilecek. 3D yazıcısı olan okullarımız ve diğer merkezlerimiz üretime başlayacak. Ancak yapılan bu malzemelerin hastaneden kabul görmesi gerekiyor. Arkadaşlarımız Devlet Hastanesi ile görüşme halindeler. Böyle bir çalışmanın yapılması son derece gurur verici. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekküre diyorum.”

Yapılan çalışmayla ilgili Kaymakam Çorumluoğlu’na bilgiler aktaran Karadeniz Ereğli BİLSEM Müdürü Serkan Çakır da, 3D yazılı ile gerçekleştirilen yüz koruma maskesinin seri üretimine başladıklarını anlatarak, şunları söyledi:

“Ereğli devlet Hastanesi ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, yüz maskesi üritimine karar verdik. Bir adedi yaklaşık 2 buçuk saatte üretilebilen ve kurumuzdaki 3D yazıcı ile sürdürdüğümüz üretim, diğer okullardan gelecek yazıcılarla artırılacak. 75 kuruş ve bir lira 10 kuruş olmak üzere 2 tür maskelerin kullanım ömrü 10 yılı bulabiliyor.”

Çakır, bu arada, BİLSEM’de solunum cihazlarında kullanılan 9 ayrı Solunum Vanası üretimine de başladıklarını, bunlardan ilkinin bugün Devlet Hastanesinde deneme amaçlı kullanılacağını, verim alınması durumunda imalatına hız vereceklerini sözlerine ekledi.

İlçe Milli Eğitim Müdür Vekilli İsmail Aksoy ve bazı okul müdürlerinin de katıldığı programda, yüz maskeleri basın mensuplarına da tanıtıldı.
Bu sayfayı yazdır

25.3.2020 16:57:27

Bu haber 1905 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 17 kişi online
Toplam ziyaret : 55.436.187

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

AİLE GENİŞLEYİNCE..!

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
DEVLETİ ''TIN''LAMAYAN, BENİ Mİ?!.


Devamını oku »

5.4.2020 14:34:24 tarihinde yazıldı
1343 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
KALDI 15 HAFTA


Devamını oku »

18.2.2020 17:08:48 tarihinde yazıldı
9910 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
SEYYİD AHMED''LER KÖYÜ: (ORMANLI''DA)


Devamını oku »

12.12.2019 13:29:02 tarihinde yazıldı
19878 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri