(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

KÜÇÜK ESNAFA HİTABETMİYOR!

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, CHP İlçe Başkanı Eylem Ertuğ Ertuğrul, ülkede yaşanan Corona Virüs (Covid-19) nedeniyle Hükümetin açıkladığı ekonomik paketin, zor durumdaki küçük esnafı koruyucu önlemleri içermediğini bildirdi.

Ertuğrul, yaptığı yazılı açıklamada, Söz konusu pakette, ekonomik sıkıntı içindeki işçilerin, memurların ve köylülerin ihtiyaçların da hesaplanması gerektiğini savundu.

Yasal olarak insanlara ‘Evde kal’ denilirken, kapatılan bir çok iş yeri sahip ve çalışanlarının yaşamlarını idame ettirebilmeleri için somut önlemler alınması gerektiğini belirten Ertuğrul, açıklamasında, şunları kaydetti:

“Mesela, sadece Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifleri aracılığıyla Halkbank’tan kredi kullanan esnaflara değil tüm bankalardan kredi kullanılan esnaflara da kolaylık sağlanmalıdır. İşletmesini kapalı tutmak zorunda olduğu için para kazanmayan iş yerlerinde çalışan personelin SGK primleri devlet tarafından karşılanmalıdır; aksi halde işten çıkarmaların önüne geçilemeyecektir. Vergiyi ötelemek, otellerde konaklamayı kolaylaştırmak, ulaşımda KDV’yi 1’e indirmek, ev alım-satımını desteklemek gibi mevcut durumla çelişen önlemlerin sağlığımıza ve zor durumda kalan esnafa ne faydası olabilir? Alınan önlemler zor durumdaki düşük gelirli grubu değil, daha çok, güçlü holdingleri korumaya yönelik görünmektedir. Halkın ihtiyacı olan para, kira,  elektrik, su, doğalgaz, taksit, kredi borçlarının ödenmesi, gıda ve temizlik malzemeleridir. Yani yaşamak için gerekli olan temel ihtiyaç maddeleri ile vitamin ve ilaçtır.  Bu noktalarda kolaylıklar getirilmeli,  bunların temini için salgın boyunca devlet tarafından sübvanse edilmeleri sağlanmalıdır. Toplumsal uzlaşı altında bir dayanışma göstereceksek, bu ancak zayıf olanlarla dayanışarak sağlanır. Bunun dışındaki her önlem sadece güçlülerin tekelindeki parayı sağlıklı yapar. Pakette açıklandığı gibi kaynaklar her zamanki anlayışla şirketlere değil, halkın geçinebilmesi ve yaşam mücadelesine destek olmak için yurttaşlara doğrudan verilmeli; evdeki bütün ihtiyaçlar salgın bitene kadar en düşük maliyetlerle sağlanabilecek hale getirilmeli, halkımızın kafasındaki soru işaretleri giderilmelidir.”




Bu sayfayı yazdır

23.3.2020 13:28:19

Bu haber 1369 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)



Şu anda 33 kişi online
Toplam ziyaret : 57.214.025

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

ÇEK ÇEK SORUN YOK!..

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
GENELDE ‘DİDİŞME, YERELDE ‘KUCAKLAŞMA’!


Devamını oku »

14.7.2020 14:47:15 tarihinde yazıldı
76 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
KALDI 15 HAFTA


Devamını oku »

18.2.2020 17:08:48 tarihinde yazıldı
22374 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
MERSİN DEDE NEREDE?


Devamını oku »

24.5.2020 12:26:26 tarihinde yazıldı
12473 kez okundu



Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri