(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

VERGİDE DE TEDBİR VAR!

GENEL

Corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle Gelir İdaresi Başkanlığı da (GİB) bir dizi önlem ve tedbirler aldı.

GİB’den yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 ile mücadele kapsamında, uzmanların yaptığı tavsiyeler doğrultusunda vatandaşların kalabalık ortamlarda bulunmamasının önemli olduğu belirtildi.

Bu doğrultu’da, GİB’in de bir dizi tedbirler aldığı anlatılan açıklamada, önlemlere ilişkin maddeler şöyle sıralandı:

1- 10/04/2020 tarihine kadar vergi dairesine verilmesi gereken tüm dilekçelerin İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda verilmesi ya da posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir. 

2- 10/04/2020 tarihine kadar gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı, ücret ile diğer kazanç ve iratlar için sadece Hazır Beyan Sistemi üzerinden beyannameler verilecektir. 

3- Kredi kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilen vergi, harç ve idari para cezası ile değerli kağıt bedellerine ilişkin ödemeler 10/04/2020 tarihine kadar vergi dairesi vezneleri yerine İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılacaktır.

4- Kurumlar vergisi mükelleflerinin vergi ödemeleri vergi dairelerinin vezneleri yerine alternatif ödeme kanalları (İnteraktif Vergi Dairesi, anlaşmalı bankalar ve PTT) kullanmak suretiyle gerçekleştirilecektir.

5- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler, potansiyel vergi kimlik numarası taleplerini İnteraktif Vergi Dairesi’nin web (ivd.gib.gov.tr) uygulaması üzerinden gerçekleştirecek ve potansiyel vergi kimlik numarası elektronik ortamda oluşturularak kendilerine tevsik edici resmi belge söz konusu uygulama üzerinden sunulacaktır.

GÖVCE ERKEN DAVRANMIŞTI!

Bu arada, Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Vergi Dairesi Müdürü Muharrem Gövce, 12 Mart itibarıyla, hizmet binasında özellikle hijyene yönelik bir dizi önlemlerle başladığı Corona’dan korunma yöntemlerine söz konusu genelgedeki maddeleri de,yayınlandığı tarihten itibaren uygulamaya koydu.

Gövce, bu konuda yapılması gereken tüm işlemler alınan tedbirler çerçevesinde en kısa sürede tamamlanarak, İnternet vergi dairesi www.ivd.gib.gov.tr  veya www.gib.gov.tr  işlemlerini yapamayan ve Vergi Dairesine gelen mükellefler kapıda bekletilerek, görevli memur tarafından işlemlerin  sonuçlandırıldığı belirtilmiş olup insan sağlığı için önem arz eden tedbirlerin uygulanmasında vatandaşlarımızın sağduyulu ve anlayışlı davranmalarının kamu hizmeti sunma sürecini daha kaliteli hale getirdi.

Diğer yandan, mükelleflerin, evlerinden çıkmadan da her türlü vergi işlemlerini 189 nolu “Vergi İletiyim Merkezi” yada (0372) 323 74 96 nolu Karadeniz Ereğli Vergi Dairesi Müdürlüğü telefonu ve ereglivd@gelirler.gov.tr internet adresi vasıtasıyla yapabileceği hatırlatıldı.
Bu sayfayı yazdır

22.3.2020 10:04:57

Bu haber 1077 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)Şu anda 5 kişi online
Toplam ziyaret : 56.432.893

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
DEĞERMİYDİ?


Devamını oku »

12.4.2020 18:42:42 tarihinde yazıldı
4927 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
KALDI 15 HAFTA


Devamını oku »

18.2.2020 17:08:48 tarihinde yazıldı
15085 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
MERSİN DEDE NEREDE?


Devamını oku »

24.5.2020 12:26:26 tarihinde yazıldı
1129 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri