(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

DEMİRTAŞ’TAN “ŞOK” SORU!!!

ANKARA

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu CHP Sözcüsü Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Sağlık Uygulamaları Tebliği (SUT) fiyatlarının güncellenmemesinin, “üniversite ve kamu hastaneleri hizmet veremez hale getirilerek kapatılmaya çalışıldığı şüphesini kuvvetlendirdiği” iddiasında bulundu.

Demirtaş, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yazılı yanıtlaması istemiyle, TBMM Başkanlığına, “Güncellenmeyen SUT fiyatları ve üniversite hastanelerinin borçlarının araştırılması” ile ilgili verdiği araştırma önergesinde, bu yüzden üniversite hastanelerinde hizmetlerin durma noktasına geldiğini ileri sürdü.

Zonguldak’taki Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesindeki sağlık hizmetlerinin de durma noktasına geldiğini savunan Demirtaş, şunları kaydetti:

 “Sosyal devlet; vatandaşlarının sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasında sorumluluk ve yükümlülükleri olan devlettir.  Ancak, son yıllarda şehir hastaneleri gibi devasa özel sektör yatırımların yapılması, özel hastanelerin ve kuruluşların çoğalması ile sağlık hizmeti paralı hale gelmiştir. AK Parti iktidarı bilinçli ve sistematik olarak kamu ve üniversite hastanelerine gereken önemi vermeyerek, kamu desteklerini azaltmış ve bu hastaneleri hizmet yapamaz hale getirmiştir. Özellikle son dönemde vatandaşlarımıza doğrudan sağlık hizmeti sağlayan üniversite hastaneleri ile kamu hastanelerinde, sağlık hizmetleri gereği gibi verilememektedir. Sağlık sistemi çökmek üzeredir. Eğer acil olarak gerekli adımlar atılmazsa hastane hizmet veremez hale gelecektir. Bundan dolayı da Zonguldaklı hemşehrilerimizin sağlığı olumsuz etkilenecektir.
11 yıldır güncellenmeyen SUT nedeniyle sağlık hizmetlerinde kullanılması zorunlu olan tıbbi cihaz, sarf malzemeleri ve ilaçların tedarik edilmesinde özellikle üniversite hastanelerinde halk sağlığını doğrudan olumsuz olarak etkileyen büyük sorunlar yaşanmaktadır. Bugün maalesef  Devlet Üniversite Hastaneleri içinde SUT nedeniyle  borç batağına saplanmayan bir üniversite hastanesi yoktur.”

İŞTE SORULAR

CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, açıklamasına ilave olarak, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

1) Devlet Üniversitesi hastanelerinin  tedarikçi firmalara birikmiş toplam ne kadar borcu vardır? Bu borçları kim ödeyecektir? Bakanlığınızın birikmiş bu borçların ödenmesi için kaynak ayrılması yönünde bir planı var mıdır?

2) SUT Fiyatları bu güne kadar neden güncellenmemiştir?

3) SUT Fiyatlarında güncelleme yapmayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız SUT fiyatları ne zaman güncellenecektir?

4) SUT fiyatlarını bu güne kadar güncellemeyerek üniversite hastanelerini kapatmayı mı amaçlıyorsunuz?

5) Üniversite hastanelerini hizmet veremez hale getirerek, hastaları şehir hastanelerine ve özel hastanelere yönlendirmeyi mi hedefliyorsunuz?
Bu sayfayı yazdır

29.11.2019 13:10:51

Bu haber 557 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)
Şu anda 20 kişi online
Toplam ziyaret : 58.358.846

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

TEK DİLEĞİM VAR..!

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
TRAFİK ÜZERİNE; SORUMSUZLAR!!!


Devamını oku »

22.9.2020 10:20:41 tarihinde yazıldı
269 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
İNCİRLER OLANA KADAR…


Devamını oku »

15.9.2020 10:53:41 tarihinde yazıldı
1223 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ORHANGAZİ CAMİSİ, AYASOFYA KİLİSESİ''MİYDİ?


Devamını oku »

1.9.2020 13:38:12 tarihinde yazıldı
3859 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri