(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

BELKİ TARİH DEĞİŞMEYECEKTİ AMA..!

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, “Sarıkamış deniz şehitlerini Anma Günü” dolayısıyla tören düzenlendi.

Sahil bandındaki Sarıkamış şehitleri Anıtı önünde düzenlenen törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, törende yaptığı konuşmada, törenin daha da büyüyerek Türkiye’ye mal olmasını arzu ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Ne yaparsanız yapın, güçlü bir Deniz Kuvvetlerine sahip olmak zorundasınız. Bunu da son yıllarda büyük mutlulukla müşahede ediyorum. Çünkü, buradaki Karadeniz Bölge komutanlığına, Deniz Kuvvetlerimize katılan son gemiler geliyorlar. Geldiklerinde de, yerli yapımı ve bizim göz nurumuz olan gemileri gördükçe, geleceğimize dair umudumuz, bakış açımız çok daha iyileşiyor. Bu 3 gemi (Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer, Mithatpaşa) Trabzon’a gitseydi, tarihin akışı değişecekti. Ama ben bir şeyi biliyorum; biz, bu topraklarda birlik var oldukça, birlik ve beraberlik içinde oldukça, çalıştıkça, geleceğin dünyasındaki tarihi her zaman değiştirecek güce, kuvvete ve ruha sahip olacağız.”

Ereğli belediye Başkanı Halil Posbıyık da, Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Sarıkamış araştırması ile tarihe ışık tuttuğunu hatırlatarak, “Tarihimizde büyük kahramanlıkların yanı sıra büyük facialar da yaşanmıştır. Kuşkusuz bunlardan çıkarmamız gereken çok önemli dersler de vardır” dedi.

Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Sönmez ise söz konusu gemilerin, Trabzona yola çıkışlarına yönelik amaçlarını anlattığı konuşmasında, “eğer bu gemiler Trabzon7a gidebilseydi, belki bu savaş gene kaybedilebilirdi ama hiç olmazsa kırım bu kadar olmazdı. Bu şehitler Deniz Kuvvetleri komutanı Oramiral metin Ataç zamanında Genel Kurmay ve Deniz ve Müzesi arşivlerinden çıkarılarak her yıl anılmak üzere kurumsallaştırılmıştır” diye konuştu.

Sarıkamış Gazisi Torunu Emekli Büyükelçi Önder Alaybey, Sarıkamış Platformu kurucu başkanı Recep Ergül’ün, günün anlamına ilişkin konuşmalar yaptığı törende, Şehit torunu Reha Yener’e Çorumluoğlu tarafından İstiklal Madalyası takıldı. Törenin ardından ise TCG Turgut Reis Fırkateyni ile Karadeniz’e açılarak, gemilerin battığı bölgeye 3 adet çelenk bırakıldı.
Bu sayfayı yazdır

7.11.2019 17:45:03

Bu haber 592 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)
Şu anda 8 kişi online
Toplam ziyaret : 58.358.707

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

TEK DİLEĞİM VAR..!

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
TRAFİK ÜZERİNE; SORUMSUZLAR!!!


Devamını oku »

22.9.2020 10:20:41 tarihinde yazıldı
265 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
İNCİRLER OLANA KADAR…


Devamını oku »

15.9.2020 10:53:41 tarihinde yazıldı
1220 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ORHANGAZİ CAMİSİ, AYASOFYA KİLİSESİ''MİYDİ?


Devamını oku »

1.9.2020 13:38:12 tarihinde yazıldı
3855 kez okunduBu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri