(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

EN UYGUN ŞEHİR; EREĞLİ!

EREĞLİ

Türk-İş Genel Sekreteri, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, sendikada staj yapan/yapacak Çalışma Ekonomisi okuyan üniversite öğrencilerinin, Devletin verdiği ücret ile değil, sendikanın belirlediği ücretle çalışacaklarını söyledi.
Türk Metal’in, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı iş birliği ile gerçekleştirdiği “6. Akademek Öğrenci Kurultayı” Zonguldak’ın Ereğli İlçesine bağlı Gülüç Beldesindeki Büyük Anadolu Ereğli Otel’in Erdemir Salonu’nda gerçekleştirildi.
Saygı Duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Uludağ Üniversitesini tanıtıcı kısa film ile Türk Metal Sendikası Marşı görseli sunuldu.

ÇORUMLUOĞLU: ‘SENDİKA’ DEYİNCE..!
Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, üniversite yıllarda sendikaların ‘maaş görüşmeleriyle’ anılıdğını hatırlatarak, şöyle dedi:
“Bu tür faydalı çalışmalar yapıldığını ise biraz önce buradaki yansıda da gördüm. Açıkçası çok mutlu oldum. Genelde ülkemizdeki sorunları en önemlisi; başlarız ama devam ettirmekte biraz zorlanırız. Bu etkinliğin ise her geçen gün daha iyi şekilde devam ettiğini görmekten ziyadesiyle mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Bu vesileyle Sendikanın genel başkanı ve tüm yöneticileri ile görev alanlara, Uludağ Üniversitesi görevlilerine ve konuşma yapacaklara teşekkür ediyorum.

ERDEMİR-TTK’NIN YÜZÜ GÜLÜYORSA…
Altı aydan bugüne görev yaptığım Karadeniz Ereğli İlçesinde ve Zonguldak’ı tanıdığım kadarıyla bir şeyi göz önüne almamız gerektiğini öğrendik. Zonguldak demek içi demek, maden demek, Erdemir demektir. Ama kamu olarak da bize düşen görev buradaki gerek madenlerimiz gerekse güçlü bir kuruluşumuz olan Erdemir ve buradaki işçi arkadaşlarımızın çalışma standartlarını, ekonomik gücünü ve yaşam standartlarını yükseltmek için bizler de kaymakamlık olarak elimizden geleni yapmalıyız,. Çünkü Erdemir’de, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan işçimizin yüzü gülüyorsa Zonguldak mutlu. Eğer sizlerin yüzü gülüyorsa, biz size hizmet eden kamu bürokrasisinin yüzü gülüyor.

DEMİRTAŞ: BELDEMİZE BAHAR GETİRDİNİZ
Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’da, geleneksel hale getirilen kurultayın, beldelerinde yapılmasından dolayı Kavlak başta olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ederek, “çünkü beldemde bahar havası estirdiniz. Sahilimizde, beldemizde dolaşan gençlerimiz ile beldemize neşe getirdiniz. Ülke ekonomisine gelecekte yön verecek siz değerli öğrencilerimiz ve gençlerimize çalışma hayatınızda başarılar diliyorum” dedi.

PROF. ALPER: BİR FABRİKA, BİR ŞEHİR; EREĞLİ
Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Alper de, titizlikle belirlenen ‘Akademek’ ismi ile yapılan kurultayın, Akademi ve Emek arasında öğrenci odaklı bir köprü oluşturmanın amaçlandığını belirterek, şunları söyledi:
“Karadeniz Ereğli’de, bu etkinliğin yapılması gereken en uygun şehirdir. Cumhuriyetin, ‘Bir Fabrika Bir Şehir’ yakıştırmasını en çok hak eden şehirlerden bir tanesi Karadeniz Ereğli’dir. Yakın geçmişe kadar Konya Ereğli, nazilli, Seydişehir, İskenderun, Karabük, Kırıkkale gibi şehirler bu özelliği taşıyor ama bu özelliği ve yakıştırmayı en çok hak eden şehirler arasında ise şüphesiz Karadeniz Ereğli geliyor. Bu kurultayın, burada düzenlenmesine vesile olan Ereğli demir ve çelik Fabrikası (Erdemir) yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın önde gelen yassı demir üreticisi fabrikalarından biridir. Yarın (13 Nisan) yapılacak ve mutlaka tüm öğrencilerin katılmasını istediğimiz fabrika gezisinde, ateşle çalışan işçinin emeğiyle yapılan, Türkiye’deki 9 yüksek fırından ikisini; ‘Ayşe’ ile ‘Zübeyde’yi göreceksiniz. Ve niçin bu fırınlara kadın ismi verildiğini orada öğreneceksiniz.”

SALONU COŞTURAN KISA FİLM
Alper’in konuşmasının ardından ise Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında yapılan ve 200 bin işçiyi kapsayan 2017 yılı grup sözleşmesinin detaylarının anlatıldığı yaklaşık 25 dakikalık film gösterimi sunuldu.
Türk Metal Lideri Kavlak’ın anlatımına, genel merkez yöneticileri ve sözleşmenin kapsadığı bazı işçilerin görüşlerinin de aktarıldığı film, salonda bulunan Erdemir işçileri ile kalabalın ise zaman zaman coşmasına neden oldu.
Filmin sonunda ise Kavlak salonda bulunanlar tarafından ayakta alkışlandı.

KAVLAK’TAN ‘KADIN’ VE ‘ÇOCUK İŞÇİ’ VURGUSU
Filmin ardından konuşan Kavlak, Türk Metal’in sadece Türkiye ve dünyanın en güçlü sendikası olmadığını, aynı zamanda yaptığı çalışmalar ve ortaya koyduğu yeniliklerle ‘İlklerin Sendikası’ olduğunu savunarak, şunları kaydetti:
“Üyesi, neferi olmaktan onur duyduğum, her kademesinde görev yaptığım bu sendikanın, övünecek, gurur duyacak birçok şeyi var. Türk Metal, Sadece Türkiye’nin en büyük, Dünyanın en güçlü sendikalarından biri değil. Aynı zamanda, Yaptığı çalışmalarla, ortaya koyduğu yeniliklerle İlklerin sendikasıdır. Sendikal yaşamda aklınıza gelebilecek tüm yeniliklerin hemen hemen hepsini, Türk Metal gerçekleştirmiştir. Ortaya koyduğu vizyonla, üstlendiği misyonla, Çağdaş bir sendika kimliği kazanmıştır.İşte bugün bizi bir araya getiren AKADEMEK de, İçeriğiyle, yapısıyla, organizasyonuyla Türk sendikacılığında, ülkede, dünyada bir ilktir.

REHBERİMİZ ATATÜRK
Sizlerle birlikte bu yola çıkarken, İnanın çok inançlıydık. Önümüzde büyük bir önderimiz, Rehberimiz vardı. O rehber, Büyük önderimiz Mustafa Kemal, ‘En büyük eserim’ dediği Cumhuriyeti, Gençlere hatta çocuklara emanet eden, Bu büyük liderin izinden yürümeye çalışıyoruz. Ne mutlu onun izinden yürüyenlere, Onun yolundan ayrılmayanlara... Ne mutlu size, ne mutlu bize, Ne mutlu hepimize... Sendikalara, sendikacılara karşı yürütülen bütün olumsuz kampanyalara, kara propagandaya rağmen, bize inanan, güvenen, sendikaları emek mücadelesinin kaleleri olarak gören genç arkadaşlarımızın varlığı, bizim geleceğe daha güvenle bakmamıza neden oluyor.”

STAJ ÜCRETİNDE SENDİKA FARKI!
Kavlak, türk metal Sendikası’nda staj yapacak öğrencilere yönelik ise şunları söyledi:
“Kapılarımız sizlere her zaman açıktır. Araştırma yapacak olanlara, İstediğiniz her türlü kaynağı, Bilgiyi, belgeyi sizlere vermeye hazırız. Bunun için bütün şubelerimizin, Hatta Genel Merkezimizin kapısı sizlere açıktır. Bu etkinliğe katılanlar arasında, Türk Metal’de staj yapmak isteyenler olursa,
Onları da bekliyoruz. Türk Metal’de staja başladığınızda, Önce işe girişlerinizi, yani sigorta başlangıcınızı yapıyoruz. Ayrıca, Bizdeki, asgari ücretin üçte biri olan staj ücretini değil, İşe giriş ücretini veriyoruz. Hepinizi bu koşullarda bekliyoruz. Unutmayın, Kapımız herkese ama özellikle sizlere açık... Sizler bizim, bu ülkenin geleceğisiniz. Size bir nebze olsun katkımız olursa, Ne mutlu... Bundan mutluluk duyarız.”

KADIN VE ÇOCUK İŞÇİLER; EŞİTSİZLİK
Konuşmasında, kadın ve çocuk işçilerle, ücret eşitsizliğine de değinen Türk Metal lideri Pevrul kavlak, sözlerin işöyle sürdürdü:
“İki işçi düşünün; aynı işyerinde, aynı zamanda, aynı koşullarda işe başlamış, hatta yan yana çalışıyor olsunlar. Ürettikleri aynı, üretime katkıları aynı, Döktükleri alın teri, verdikleri emek aynı olsun. Yani her şeyiyle birbirlerine eşit olsunlar. Ama bir tek şey farklı olsun. Yaptıkları işin karşılığında aldıkları ücret farklı olsun. Peki sizce bu adalet midir? Bu hak mıdır? Elbette değildir. Ama bu da bizim ülkemizde yaşanan bir gerçektir. Kadın işçilerimizin karşı karşıya olduğu bir gerçektir. Türkiye’de kadın işçilerin çok ama çok büyük bir bölümü, İşyerlerinde haksızlığa uğruyor, Aynı işe karşılık, daha düşük ücret alıyor. Oysa biz her platformda haykırıyoruz, Emeğin, alın terinin cinsiyeti olmaz, diyoruz. Biz, kadın ve erkek, Biriz ve eşitiz diyoruz. Sizden de bize destek vermenizi istiyoruz. Sesinizi sesimize, Gücünüzü gücümüze katmanızı istiyoruz. İşte o zaman hak kazanır, İşte o zaman hukuk kazanır. İşte o zaman Biz kazanırız, biz kazanırız.
Peki, elleri küçük, hassas işlere daha yatkınlar diye, 10-11 yaşındaki çocukların çalıştırılmasına,
Okul yerine çalışmaya zorlanmalarına ne demeli? Bu, onların kaderi olabilir mi? Olamaz... Olmamalı. Sizden, çocuk işçi sorununa karşı da duyarlı olmanızı bekliyorum.
Biz Tük Metal olarak, bu bizim kaderimizi olamaz, Emekçinin kaderi bu olamaz diyoruz. Biz, Allahın yarattığı en değerli varlık olan insan, Üç kuruşluk kâra kurban edilemez diyoruz. Ve eğer bu kader değilse, Biz bu gidişi durdurabiliriz diyoruz. Sizi de, Bu haksızlığa, bu adaletsizliğe karşı çıkmaya çağırıyoruz. Karşı çıkın. Göreceksiniz ki, yalnız değilsiniz. Siz de haktan hukuktan yana olanların arasına katılın. Siz yoksanız, biz bir eksiğiz demektir. Siz de aramıza katıldığınızda, Tam olduğumuzda, Bilin ki o zaman biz kazanırız, bundan hiç kuşkumuz olmasın. Türkiye’nin en az iş kazası yaşanan işyerleri, Türk Metal’in örgütlü olduğu işyerleridir. Bizim işyerlerinde, Çocuk işçi bulamazsınız. Lafını bile ettirmeyiz.

KAYIT DIŞI İLE MÜCADELE
Bizim hedefimiz bellidir. Biz, kayıt dışına karşı mücadele ediyoruz. Kayıt dışı ekonominin, Her türlü belanın kaynağı olduğunu biliyoruz. Oralarda iş güvencesi yoktur, Sigorta, sağlık sigortası, tazminat yoktur. Ama oralarda çocuk işçiler vardır. İş cinayetleri vardır. Ölen, yaralanan, sakat kalan işçiler vardır. Başta cinsiyet olmak üzere her türlü ayrımcılık vardır. Ne yoktur? Sendika yoktur. Çünkü sendikanın olduğu yerde, Kayıt dışı olmaz. Onun için, Kim sendikalara karşı çıkıyorsa, Bilin ki onun aklında kayıt dışı çalışmak vardır. Onun aklında, İnsan emeğini sömürmek, Çocukları köle gibi kullanmak, Kadınları insan vasfından çıkarmak vardır.
Vergi kaçırmak, Devlete karşı olan bütün yükümlülüklerden kaçmak vardır. Yani kısacası, Bizim, hepimizin, ülkemizin geleceğini çalmak vardır. İşte sizi, Bu hastalıklı zihniyetle mücadele etmeye çağırıyorum. Eğer bu bataklığı kurutabilirsek, Bu zihniyeti yenebilirsek, Haktan hukuktan yana olan insanların buluştuğu gün, Bu ülke için, bizim için, hepimiz için bayram olur. Hepinizi bu duygularla selamlıyor, Kurultayımızın çalışma hayatımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Üniversite öğrencileri adına iki öğrencinin plaket verdiği Kavlak’a, Erdemir’deki 4200 işçi adına 214 işçinin kendisi ile ilgili duygu ve düşüncelerini aktardığı kitap işçiler adına Onur Aydın ve Cem Demircan ile birlikte Ozan Albayrak tarafından takdim edildi.
Ara verilen toplantı çıkışında bazı öğrencilerle sohbet eden, fotoğraf çektiren Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, iki ayrı toplantıya katılmak amacıyla İstanbul’a gitmek üzere işçiler tarafından Büyük Anadolu Ereğli Otel’den uğurlandı.
Erdemir İnsan Kaynakları müdürü İbrahim Aydın, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, GMİS Genel Merkez Yöneticileri, Türk Metal’in çeşitli il ve ilçe başkanları, Uludağ Üniversitesi öğretim görevlileri ile öğrencilerin katıldığı “6. Akademek Öğrenci Kurultayı” yarın akyam sona erecek.
Bu sayfayı yazdır

12.4.2019 13:44:31

Bu haber 631 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 64 kişi online
Toplam ziyaret : 50.406.340

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
GENİŞ AİLE FOTOĞRAFI ! (2)


Devamını oku »

11.6.2019 10:37:33 tarihinde yazıldı
218 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
SON 3-4 KİLO…


Devamını oku »

30.4.2019 11:55:39 tarihinde yazıldı
984 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
HEY KAPILARI AÇAN, BİZE HAYIRLI KAPILAR AÇ


Devamını oku »

15.5.2019 13:30:46 tarihinde yazıldı
575 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

BUGÜN DEĞİL AYKUT!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri