(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

KAZANIRSA FİNALDE...

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesindeki Doğa Koleji Öğrencisinin hazırladığı, “Karaelmas’ın Emektar Katırları” başlıklı tarih projesinin Ankara Bölge Sergisine katılmaya hak kazandığı bildirildi.

Kolej yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda,  Karadeniz Ereğli doğa Koleji 12. Sınıf öğrencisi Mert Emir Yalçın’ın, okulun Tarih Öğretmeni Volkan Çelikel danışmanlığında hazırladığı ve Zonguldak ve Ereğli Kömür Havzası madenlerinde yaklaşık 200 yıl boyunca çalıştırılmış olan katırları konu alan projenin ön elemeyi geçtiği belirtildi.

25-28 Şubat tarihleri arasında Ankara’daki Yıldırım Bayezıd Üniversitesi’nde düzenlenecek bölge sergisinde yarışacak olan çalışmanın başarılı bulunması halinde ‘Türkiye Finalleri’ne kalacağı anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Proje kapsamında TTK ve Zonguldak Belediyesinde kadrolu olarak çalıştırılan katırların çalıştırılma yöntemleri, Zonguldak ve ülke ekonomisine olan katkıları, tarihi ve resmi evraklardaki kayıtları görsellerle desteklenerek anlatılmış, emekli seyis ve nalbantlarla röportajlar yapılarak kent tarihi için kayıt altına alınmıştır. Projeyi hazırlayan öğrencimiz ve Danışman öğretmeni; madenlerde ve Zonguldak sokaklarında yıllarca hizmet vermiş ve günümüzde de Zonguldak Belediyesi bünyesinde çöp toplayarak hizmete devam eden katırların kent hafızasından silinmesini engellemek, Avrupa ve ABD’deki benzerlerinde yapıldığı gibi Zonguldak Maden Müzesinde de şehrimize yüzyıllarca hizmet etmiş bu hayvanlara küçük de olsa bir bölüm ayrılması için böyle bir çalışma içerisine girdiklerini belirttiler. Zonguldak’ın tanıtımına ve maden turizmine de katkı sağlayacağı düşündükleri çalışmalarının Ankara’da düzenlenecek olan bölge sergisine tüm halkımızı davet etmişlerdir.”
Bu sayfayı yazdır

14.2.2019 16:58:25

Bu haber 345 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 23 kişi online
Toplam ziyaret : 49.046.099

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
MÜJDELERDEN ÖNE ÇIKANLAR


Devamını oku »

20.3.2019 12:19:40 tarihinde yazıldı
295 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
NEDİR BU SİYEZ UNU?


Devamını oku »

27.2.2019 10:22:31 tarihinde yazıldı
643 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
FESTİVALLERİ "EREĞLİ''NİN FETİH GÜNÜ"NE DÖNÜŞTÜRELİM!


Devamını oku »

20.3.2019 14:44:45 tarihinde yazıldı
164 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

NASIL GOL ATTIK AMA ..!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri