Elite Gold Temizlik


(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

KAZANIRSA FİNALDE...

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesindeki Doğa Koleji Öğrencisinin hazırladığı, “Karaelmas’ın Emektar Katırları” başlıklı tarih projesinin Ankara Bölge Sergisine katılmaya hak kazandığı bildirildi.

Kolej yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda,  Karadeniz Ereğli doğa Koleji 12. Sınıf öğrencisi Mert Emir Yalçın’ın, okulun Tarih Öğretmeni Volkan Çelikel danışmanlığında hazırladığı ve Zonguldak ve Ereğli Kömür Havzası madenlerinde yaklaşık 200 yıl boyunca çalıştırılmış olan katırları konu alan projenin ön elemeyi geçtiği belirtildi.

25-28 Şubat tarihleri arasında Ankara’daki Yıldırım Bayezıd Üniversitesi’nde düzenlenecek bölge sergisinde yarışacak olan çalışmanın başarılı bulunması halinde ‘Türkiye Finalleri’ne kalacağı anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Proje kapsamında TTK ve Zonguldak Belediyesinde kadrolu olarak çalıştırılan katırların çalıştırılma yöntemleri, Zonguldak ve ülke ekonomisine olan katkıları, tarihi ve resmi evraklardaki kayıtları görsellerle desteklenerek anlatılmış, emekli seyis ve nalbantlarla röportajlar yapılarak kent tarihi için kayıt altına alınmıştır. Projeyi hazırlayan öğrencimiz ve Danışman öğretmeni; madenlerde ve Zonguldak sokaklarında yıllarca hizmet vermiş ve günümüzde de Zonguldak Belediyesi bünyesinde çöp toplayarak hizmete devam eden katırların kent hafızasından silinmesini engellemek, Avrupa ve ABD’deki benzerlerinde yapıldığı gibi Zonguldak Maden Müzesinde de şehrimize yüzyıllarca hizmet etmiş bu hayvanlara küçük de olsa bir bölüm ayrılması için böyle bir çalışma içerisine girdiklerini belirttiler. Zonguldak’ın tanıtımına ve maden turizmine de katkı sağlayacağı düşündükleri çalışmalarının Ankara’da düzenlenecek olan bölge sergisine tüm halkımızı davet etmişlerdir.”
Bu sayfayı yazdır

14.2.2019 16:58:25

Bu haber 392 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 50 kişi online
Toplam ziyaret : 50.015.731

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
GENİŞ AİLE FOTOĞRAFI!


Devamını oku »

21.5.2019 09:40:22 tarihinde yazıldı
232 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
SON 3-4 KİLO…


Devamını oku »

30.4.2019 11:55:39 tarihinde yazıldı
650 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
HEY KAPILARI AÇAN, BİZE HAYIRLI KAPILAR AÇ


Devamını oku »

15.5.2019 13:30:46 tarihinde yazıldı
238 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

GELDİĞİME ŞÜKRET!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri